eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inflacja jest niska, jakie będą stopy procentowe?

Inflacja jest niska, jakie będą stopy procentowe?

2006-11-16 12:59

Inflacja jest niska, jakie będą stopy procentowe?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według wczorajszych danych GUS inflacja w październiku spadła do 1,2 proc., po 1,6 proc. notowanych we wrześniu - a więc bardziej, niż spodziewali się ekonomiści. Co więcej, kolejne ośrodki badawcze sygnalizują, że ceny w Polsce nie będą rosły tak szybko jak obawia się tego NBP (w projekcji inflacji) oraz szef banku centralnego Leszek Balcerowicz.

Przeczytaj także: Inflacja w sierpniu 2007 poniżej oczekiwań

Instytut CASE w opublikowanej w poniedziałek prognozie zasugerował, że inflacja utrzyma się poniżej 3 proc. nawet w 2008 roku, zaś Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) ogłosiło prognozy, w myśl których najbliższych kilka miesięcy upłynie nam przy w miarę stabilnych cenach.

Tymczasem Leszek Balcerowicz pełniący także funkcje przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej apelował w zeszłym tygodniu do pozostałych członków Rady o podniesienie stóp procentowych. Dlaczego, skoro inflacja jest niska i nie rośnie zbyt gwałtownie?

Co ze stopami procentowymi?

Według prezesa NBP, zadaniem Rady jest bowiem przewidywanie przyszłych zdarzeń i zapobieganie im z bardzo dużym wyprzedzeniem. Decyzje RPP przekładają się na gospodarkę dopiero 4-6 kwartałów później, dlatego Rada musi koncentrować się nie na bieżących danych, lecz na tym, co dopiero może się wydarzyć.

Rzecz w tym, że nikt nie wie tego, co wydarzy się w przyszłości. Ci spośród członków RPP, którzy uważają, że nie ma potrzeby podnoszenia stóp, mają swoje argumenty. Mocny złoty, spadające ceny ropy, wzrost wydajności pracy, napływ tańszego importu – są to czynniki, które hamują wzrost cen. Ich adwersarze wskazują jednak na szybki spadek bezrobocia w Polsce, który wiąże się z presją na wzrost płac i już teraz aż nadto wyraźnym wzrostem wydatków detalicznych – to z kolei są czynniki sprzyjające wzrostowi inflacji i w gruncie rzeczy o wiele poważniejsze niż czasowy spadek ropy czy umocnienie złotego (złoty nie może rosnąć wiecznie).

W czarnym scenariuszu kredyty w złotych będą dużo droższe

Na szczęście nie do nas należy rozstrzygnięcie wszystkich za i przeciw. Do nas należy jednak przewidywanie skutków takiej, a nie innej postawy RPP. Załóżmy zatem czarny scenariusz, według którego inflacja rośnie w kolejnych miesiącach zaskakując RPP, która dopiero w reakcji na bieżące dane podnosi stopy procentowe. Pamiętajmy, że decyzja Rady przełoży się na gospodarkę (schłodzenie cen) dopiero rok po decyzji, wcześniej zaś nie będzie zanadto odczuwalna dla gospodarki. A dla naszych portfeli?

fot. mat. prasowe

Jak zmieni się wysokość płaconych rat kredytowych?


Założenia: kredyt na 200 tys. PLN, raty równe, okres spłaty 30 lat. 4,20 to obecna stopa WIBOR 3M. Kolejne, to tylko symulacje, a nie prognozy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: