eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ostatnie dane i decyzja FOMC

Ostatnie dane i decyzja FOMC

2006-08-08 10:49

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Złoty nie przełamał na razie wsparcia przy 3.86, lecz powinien pozostawać mocny w sytuacji, gdy nie oczekuje się podwyżki stóp w USA. Jeżeli FED pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie potwierdzi to słuszność obecnego ruchu - co może wywołać realizację zysków. Jeżeli jednocześnie mimo pauzy komunikat będzie jastrzębi będzie to poważny sygnał do większej realizacji zysków na długich pozycjach w złotym i korektę w kierunku 3.90. Jako, że przewidujemy możliwość umocnienia dolara po decyzji długie pozycje w PLN powinny być przed FOMC zamykane.

USD/PLN

Spore ryzyko spadku EURUSD po decyzji wywołane domykaniem krótkich pozycji w dolarze może wywołać osłabienie złotego. Wszystko zależy od komunikatu, więc rynek powinien być w miarę stabilny w ciągu dnia i z pewnością utrzyma zakresy jeśli dane na temat produktywności oraz jednostkowych kosztów pracy nie zaskoczą rynku i nie pozwolą na zmianę oczekiwań odnośnie stóp procentowych. 3.00 jest poziomem do kupna USDPLN do decyzji, później droga może być otwarta zarówno na 2.97 jak i 3.05.

EUR/USD

Dzisiaj od rana notowania konsolidują się przy ważnym wsparciu 1,28 po wczorajszym spadku spowodowanym głównie realizacją zysków z piątku.. Po przetestowaniu 1,28 inwestorzy ruszyli do zakupów wspólnej waluty oczekując pozostawienia przez FOMC stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie (5,25 proc.) i gołębiego komunikatu na wtorkowym posiedzeniu. Bardzo słabe dane o wzroście gospodarczym w drugim kwartale i nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia do 4,8 proc. w lipcu powodują, że szanse na podwyżkę według kontraktów terminowych wynoszą obecnie około 15 proc.

Mimo, iż wielu analityków zaczyna pomału mówić o obniżkach kosztu pieniądza w 2007, naszym zdaniem jeszcze jedna podwyżka jest wciąż możliwa jednak dopiero jesienią. Dzisiaj o 20:15 poznamy treść komunikatu, w którym Fed wyjaśni znane wszystkim przyczyny przerwania ponad dwuletniego cyklu zaostrzania polityki monetarnej, jednak wyraźnie zwróci uwagę na możliwość dalszych podwyżek kosztu pieniądza jeśli dane makroekonomiczne będą tego wymagać. Te informacje mogą spowodować w pierwszej reakcji deprecjację dolara powyżej psychologicznej bariery 1,30, jednak w dłuższym czasie powinny pomóc amerykańskiej walucie. Strategia: kupuj 1,2830 ze zleceniem stoploss na poziom 1,2805 (target 1,29).

GBP/PLN

Wczorajszy scenariusz przewidujący ruch w kierunku 5.72 i pojawianie się od razu silnych wsparć zrealizował się właśnie z powodu utrzymywania się dobrego sentymentu do złotego oraz spadków na GBPUSD. W nakreślonym scenariuszu wydarzeń po decyzji FOMC przewidujemy możliwe umocnienie dolara, zatem dzisiaj na GBPPLN może wpływać negatywnie spadek GBP i pozytywnie korekta na PLN co powinno pozwolić GBPPLN utrzymać się w środku obecnego zakresu konsolidacji w okolicy 5.75.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: