eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Sąd polubowny w sporze z ubezpieczycielem

Sąd polubowny w sporze z ubezpieczycielem

2017-03-03 10:51

Sąd polubowny w sporze z ubezpieczycielem

Z ubezpieczycielem można pogodzić się przed sądem © denissimonov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Toczysz spór z ubezpieczycielem? Chcesz wstąpić na drogę sądową? Pamiętaj, że sprawę można rozwiązać nie tylko w sądzie cywilnym. Problemy na linii klient-ubezpieczyciel może pomóc rozwiązać sąd polubowny. Taka instytucja działa m.in. przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Przeczytaj także: Czym zajmuje się Inspekcja Handlowa? Jak pomaga konsumentom?

Działający od marca 2008 roku sąd polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego cieszy się sporą popularnością wśród klientów towarzystw ubezpieczeniowych i ofiar wypadków. Rozstrzyga on w sprawach dotyczących usług oferowanych przez podmioty podlegające nadzorowi KNF. Rozpatruje kwestie praw majątkowych i niemajątkowych, przy czym wartość sporu musi wynosić minimum 500 złotych.

Sąd polubowny KNF rozstrzyga sprawy w dwóch trybach. Pierwszy to mediacje, podczas których niezależny mediator stara się pomóc stronom w wypracowaniu kompromisu. Trwają od 1 d 2 godzin, a w uzasadnionych przypadkach mogą być prowadzone zdalnie.
„Niewątpliwą zaletą mediacji jest niska opłata (50 zł)” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jeżeli postępowanie mediacyjne nie zakończy się sukcesem, strony mogą kontynuować spór przed sadem powszechnym bądź też skorzystać z innego rozwiązania proponowanego przez sąd polubowny KNF - arbitrażu.

W przypadku arbitrażu spór między ubezpieczycielem a klientem podlega rozstrzygnięciu niezależnego arbitra. Jeżeli wartość sporu dotyczącego spraw majątkowych nie przekracza 10 000 zł albo obydwie strony wyraziły zgodę, to postępowanie arbitrażowe odbędzie się w trybie uproszczonym. Taki tryb przewiduje wydanie rozstrzygnięcia przez arbitra na podstawie zgromadzonych dokumentów i dowodów (bez rozprawy). Zaletą trybu uproszczonego jest szybszy termin rozpatrzenia sprawy i niższy koszt złożenia wniosku o arbitraż przez klienta zakładu ubezpieczeń lub ofiarę wypadku (150 zł).
„Trzeba pamiętać, że arbitraż może się rozpocząć tylko wtedy, gdy druga strona sporu wyrazi zgodę na takie rozwiązanie. Podobna zasada dotyczy również mediacji. Przed rozpoczęciem postępowania arbitrażowego strony mogą również ustalić, czy będzie im przysługiwała możliwość apelacji, czyli ponownego rozpatrzenia sprawy przez sąd polubowny przy KNF” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Sąd polubowny w sporze z ubezpieczycielem

Koszty polubownego rozwiązywania sporów nie są wygórowane.


Osoby zainteresowane rozprawą, powinny wnioskować o przeprowadzenie arbitrażu w tradycyjnym trybie. Takie postępowanie jest prowadzone przez trzech arbitrów (dwóch z nich wybierają strony). Ze względu na zaangażowanie trzech arbitrów, tradycyjny tryb arbitrażu wiąże się z większymi kosztami. Osoba wnioskująca o rozpoczęcie takiego postępowania, musi wnieść opłatę wynoszącą np. 250 zł przy wartości sporu do 50 000 zł. Ostateczny podział kosztów jest określany przez arbitra w końcowym orzeczeniu. Warto wiedzieć, że podział kosztów (niezależnie od trybu arbitrażu) może dotyczyć również wydatków związanych z ekspertyzami biegłych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: