eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2016

2016-10-14 13:27

TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2016 © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych była ostatnio trudna do przewidzenia. Tym bardziej zatem cieszyć powinien fakt, że wrzesień okazał się trzecim z rzędu miesiącem, w którym zanotowano dodatnie saldo wpłat i umorzeń. Wprawdzie nie można mówić o rekordach, ale w czasach niestabilności ekonomicznej osiągnięty wynik był naprawdę zadowalający.

Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2016

- Rynek funduszy nie jest dziś jednoznacznym odzwierciedleniem sytuacji i nastrojów na rynkach finansowych. Jednak aktywa funduszy inwestycyjnych wciąż rosną, co może stanowić zapowiedź zbliżającej się poprawy nastrojów inwestycyjnych. Przekonamy się o tym wkrótce, gdy podsumujemy wyniki pomiaru indeksu optymizmu inwestycyjnego, który prowadzimy od początku bieżącego roku – mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Po raz kolejny największą popularnością cieszyły się fundusze dłużne (+0,6 mld zł), a wraz z nimi fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego (prawie +0,4 mld zł). To grupa rozwiązań inwestycyjnych o niższym, niż np. akcje, profilu ryzyka, a co za tym idzie dobrze nadająca się jako alternatywa do wciąż nisko oprocentowanych lokat bankowych. Nie można również wykluczyć, iż część inwestorów, będąc niepewnymi swojej przyszłości emerytalnej, poszukuje innego wyboru niż pierwsze dwa filary systemu emerytalnego, które mają ulec w niedalekiej przyszłości przeobrażeniu.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fundusze obligacji korporacyjnych, których finalny bilans, rzędu ponad +0,36 mld zł, był najlepszym wynikiem od ponad dwóch lat, dokładnie od lipca 2014 roku.

Nie zmieniła się również sytuacja na rynku funduszy akcji. Wciąż notuje on odpływ środków (-2,5 mld zł licząc od początku roku i -0,23 mld zł we wrześniu) i nie wydaje się, aby trend ten został zatrzymany w najbliższym czasie. Nawet bardziej profilowane fundusze oparte na akcjach, jak sektorowe czy małych i średnich spółek, odnotowały ujemne saldo (łącznie – 50 mln zł w ubiegłym miesiącu).

Wiatru w żagle nie mogą złapać także fundusze mieszane, które ostatni raz zanotowały przewagę kupujących nad umarzającymi w grudniu ubiegłego roku. To równocześnie druga i ostatnia grupa funduszy, które w tym roku notują ujemne saldo wpłat i wypłat (-1,1 mld zł).

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Wrzesień okazał się kolejnym miesiącem napływu nowych środków do funduszy.


W przeciwieństwie jednak do sierpnia, we wrześniu zdecydowanie wyższą aktywność wykazali inwestorzy na rynku funduszy niepublicznych i wpłacili do nich per saldo ponad +0,2 mld zł, a więc ponad dwa razy więcej niż w poprzedzającym miesiącu. Z drugiej jednak strony, w ostatnim czasie, notowaliśmy tu zdecydowanie wyższe wpłaty, rzędu nawet +0,7 mld zł w czerwcu br.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Jedną z najbardziej popularnych kategorii inwestycyjnych we wrześniu były fundusze dłużne.


Obrazu rynku we wrześniu nie zamazały fundusze dedykowane. Wpłynęło do nich zaledwie +63 mln zł. W tym segmencie trudno jednak przewidywać bardziej wyraźne trendy, gdyż ostateczny bilans bardziej zależy od kalendarza emisji certyfikatów, niż od ogólnego popytu i podaży na dane rozwiązania.

Nie zapominajmy także o funduszach absolutnej stopy zwrotu. We wrześniu inwestorzy bardziej skromnie podeszli do inwestycji w te instrumenty (+56 mln zł). Nie zmienia to faktu, że cały czas jest to jedna z najbardziej popularnych inwestycji, która w ciągu minionych 9 miesięcy pozyskała ponad + 2 mld zł.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: