eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › System Ognivo ściągnie dług z konta

System Ognivo ściągnie dług z konta

2016-09-08 13:05

System Ognivo ściągnie dług z konta

System Ognivo ściągnie dług z konta © whitelook - Fotolia.com

Od dzisiaj obowiązują przepisy, dzięki którym odzyskiwanie wierzytelności, w tym m.in. zaległych alimentów i podatków, będzie odbywać się sprawniej. A wszystko w wyniku uruchomionej przez KIR obsługi wierzytelności z rachunków bankowych w ramach systemu Ognivo. Od teraz zajęcie konta dłużnika będzie odbywało się w sposób elektroniczny, bez konieczności wymiany papierowej korespondencji pomiędzy uprawnionymi organami.

Przeczytaj także: Polacy mniej zadłużeni

Możliwość zajęcia wierzytelności za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wynika z przepisów Ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która właśnie dziś weszły w życie.

Podmiotem, na który spadła odpowiedzialność za prowadzenie systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika, jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Ustawa wskazuje podmioty zobligowane do uczestniczenia w systemie. Są to:
  • banki,
  • komorników sądowych oraz
  • administracyjne organy egzekucyjne, jak ZUS, urzędy skarbowe, izby celne i prezydenci miast.

– W systemie Ognivo organ prowadzący postępowanie egzekucyjne będzie mógł nie tylko szybciej zidentyfikować rachunek dłużnika, ale – dzięki nowej usłudze – także dokonać zajęcia środków na jego koncie. Dzięki temu komunikacja on-line zastąpi korespondencję dotychczas prowadzoną w standardowej postaci papierowej – mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR.

Korzystanie z systemu Ognivo pozwala na zautomatyzowanie części procesu udzielania odpowiedzi przez bank, co przyspieszy obsługę m.in. zapytań komorników sądowych o rachunki bankowe dłużników, jak również realizację zajęć komorniczych. Rezultatem wprowadzonej zmiany będzie także zmniejszenie pracochłonności i optymalizacja kosztów tego procesu.

fot. whitelook - Fotolia.com

System Ognivo ściągnie dług z konta

Zajęcie konta dłużnika będzie odbywało się w sposób elektroniczny, bez konieczności wymiany papierowej korespondencji pomiędzy uprawnionymi organami.


Prowadzony przez KIR system teleinformatyczny, służący do obsługi zajęć wierzytelności z rachunku bankowego, umożliwia wymianę korespondencji między uprawnionymi podmiotami – analogicznie jak jest to realizowane przez Pocztę Polską w przypadku korespondencji papierowej. Za bezpieczeństwo procesu odpowiada KIR, instytucja będą częścią infrastruktury polskiego sektora bankowego, która pełni kluczową rolę w obszarze rozliczeń międzybankowych. KIR nie ma dostępu do treści przesyłanych pism – to uprawnienie ograniczone jest wyłącznie do nadawcy i odbiorcy zapytań w systemie Ognivo.

Ognivo to rozwiązanie, które od prawie 10 lat umożliwia bezpieczną i szybką komunikację między bankami oraz pomiędzy bankami a innymi uprawnionymi podmiotami. Aplikacja, zbudowana z modułów o różnych funkcjach, powstała jako narzędzie do elektronicznej wymiany informacji o rozliczeniach międzybankowych i obsługi reklamacji związanych z rozliczeniami. Za pośrednictwem Ognivo z bankami komunikują się banki, ZUS, Poczta Polska, administracyjne organy egzekucyjne (w tym w szczególności urzędy skarbowe, izby celne), komornicy sądowi, prokuratura.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: