eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Losy dolara zależne od FOMC

Losy dolara zależne od FOMC

2015-04-29 12:03

Losy dolara zależne od FOMC

EURUSD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Podczas wtorkowej sesji niewątpliwie uwagę zwracała słabość waluty amerykańskiej. Czarę goryczy przelała publikacja danych odnośnie indeksu zaufania amerykańskich konsumentów. Wskaźnik Conference Board spadł bowiem w kwietniu do 95,2 pkt. z poziomu 101,4 pkt. po koreckie wobec oczekiwanego wzrostu do 102,5 pkt.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dane te potwierdzają tylko obserwowaną w ostatnim czasie tendencję – publikowane dane z gospodarki amerykańskiej pozostają słabsze, więc nie ma się co dziwić, że konsumenci w USA pozostają mniej optymistyczni co do perspektyw amerykańskiej gospodarki. Dzisiaj z kolei poznamy wstępny odczyt tempa wzrostu gospodarczego w USA w pierwszym kwartale tego roku i bardzo prawdopodobne jest, że dane te również rozczarują. Prognozy rynkowe zakładają, że zannaulizowany PKB wzrósł w pierwszych trzech miesiącach o 1,0% wobec wzrostu o 2,2% w poprzednim okresie.

Niższy niż oczekiwano odczyt stanie się kolejnym impulsem do wyprzedaży dolara, który od początku tego tygodnia silnie traci na wartości. Dalsze losy dolara będą zależne od tego jakie zapisy pojawią się w dzisiejszym komunikacie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pod decyzji odnośnie stóp procentowych oraz od raportu z amerykańskiego rynku pracy za kwiecień. W komunikacie powinno znaleźć się odniesienie do słabszych danych publikowanych w ostatnim czasie. Ciekawą kwestia pozostaje to czy członkowie FOMC będą postrzegali obserwowaną tendencję jako zjawisko tymczasowe. Najprawdopodobniej gotowość do normalizacji polityki pieniężnej będzie podtrzymana i uzależniona od dalszej poprawy kondycji na rynku pracy i perspektyw powrotu inflacji do celu inflacyjnego na poziomie 2,0% w średnim terminie. Istotne będzie też to w jaki sposób zostanie zastąpiony paragraf odnoszący się do tego, że podwyżka stóp procentowych w kwietniu jest mało prawdopodobna.

Oprócz Fedu o parametrach polityki monetarnej będzie decydował dziś w nocy Bank Rezerw Nowej Zelandii oraz jutro rano Bank Japonii. W ostatnim czasie RBNZ wskazywał na okres stabilizacji w polityce monetarnej. W zeszłym tygodniu rynki zaskoczyły jednak słowa jednego z przedstawicieli banku Johna McDermotta, który ujawnił, że w grę wchodzi również obniżka stóp procentowych w sytuacji, kiedy presja inflacyjna będzie wyhamowała dalej. W związku z tym ciekawy będzie komunikat po dzisiejszej decyzji w sprawie stóp. Z kolei jeśli chodzi o BoJ, to nie oczekuje się dalszego zwiększania bazy monetarnej, jednak w komunikacie może znaleźć się odniesienie do słabszych danych napływających z gospodarki japońskiej. Ewentualne zaskoczenie ze strony Banku Japonii mogłoby wywołać silniejsze ruchy na jenie.

W dniu dzisiejszym opublikowane zostaną także wstępne dane odnośnie inflacji HICP w Niemczech, a jutro dla całej strefy euro. Analitycy oczekują, że inflacja przyśpieszyła w kwietniu do 0,2% z 0,1% w skali roku. Ponadto ze strefy euro poznamy odczytu indeksów nastrojów konsumentów, nastrojów w biznesie oraz nastrojów w gospodarce ze strefy euro. Eurodolar kontynuuje wzrosty i w dniu dzisiejszym testuje okolice 1,10.

EURUSD


Eurodolar kontynuuje wzrosty w dniu dzisiejszym. Para handlowana jest już w rejonie 1,10 i obecnie powinna kierować się w okolice istotnego oporu wyznaczonego przez maksima lokalne z drugiej połowy marca i początku kwietnia. 200% projekcja fali korekcyjnej z poziomu 1,0848 na 1,0659 wyznacza opór na poziomie 1,1037. Wsparcie w postaci linii tenkan na wykresie H4 znajduje się na poziomie 1,0930.

fot. mat. prasowe

EURUSD

Eurodolar kontynuuje wzrosty w dniu dzisiejszym.


GBPUSD


GBPUSD kontynuuje wzrosty do czego impulsem jest głównie słabość dolara. Para testowała w dniu dzisiejszym okolice 1,54. Techniczny obraz rynku sprzyja wzrostom w krótkim terminie. Najbliższy opór w postaci 200-okresowej średniej EMA znajduje się na poziomie 1,5465. Z kolei 100-kresowa średnia EMA wyznacza silne wsparcie dopiero w rejonie 1,5150. Dopóki notowania utrzymują się powyżej linii trendu wzrostowego poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, dopóty techniczny obraz rynku sprzyja dalszym wzrostom na tej parze.

fot. mat. prasowe

GBPUSD

GBPUSD kontynuuje wzrosty do czego impulsem jest głównie słabość dolara.



Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Anna Wrzesińska / Noble Securities Noble Securities

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: