eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking VII 2014

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking VII 2014

2014-08-24 00:41

Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking VI 2014


– Z dużym prawdopodobieństwem może okazać się, że już po wakacjach oszczędzanie będzie jeszcze trudniejsze. Analitycy PBC przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej w związku z sytuacją na Ukrainie i w Rosji zdecyduje się na co najmniej jedną obniżkę stóp procentowych, a najpewniej będą dwie, we wrześniu i październiku, w łącznej skali 0,5 proc. Będzie to oznaczało obniżkę stawek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych w bankach, w podobnej skali co obniżka stopy referencyjnej na bazie której banki kalkulują opłacalność produktów oszczędnościowych. O ile teraz atrakcyjne oprocentowanie wynosi 3 – 3,5 proc., o tyle za 2-3 miesiące będzie to 2,5 – 3 proc. Oczywiście, banki będą nam proponowały produkty o wyższym oprocentowaniu, jednak skorzystanie z nich będzie jeszcze mocniej obwarowane dodatkowymi warunkami (założenie ROR, wpłacenie nowych środków) lub ograniczone dostepnością (np. lokaty mobile lub w bankowości internetowej albo ograniczenie maksymalnej kwoty lokat) – podkreśla Piotr Matuszewski, Prezes Professional Benchmark Consulting.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie oferty banków w lipcu 2014 (depozyt w wys.10 tys. zł)

W przypadku produktów oszczędnościowych, Toyota Bank oraz Getin Noble Bank osiągnęły w lipcu (podobnie jak w maju i czerwcu) najlepszy wynik w rachunkach oszczędnościowych dla salda 10 tys. zł: 5,0 proc.

fot. mat. prasowe

Banki, których ofertę depozytową przeanalizowano w rankingu

W raporcie uwzględniono oprocentowanie efektywne produktów depozytowych bieżących (konta oszczędnościowe, konta osobiste z wysokim oprocentowaniem oraz lokaty 1-dniowe) oraz depozytów terminowych (lokaty terminowe w bankowości oddziałowej i internetowej oraz lokaty progresywne).


Powyższe wykresy ilustrują atrakcyjność oprocentowania 3 najlepszych ofert, w podziale na lokaty terminowe dystrybuowane w oddziałach banków, lokaty terminowe internetowe, lokaty progresywne oraz depozyty bieżące w danym banku w ostatnim analizowanym miesiącu dla klienta lokującego kwotę 10 tys. zł bez względu na konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Banki zostały posortowane wg średniego oprocentowania najlepszych 3 ofert w analizowanych 4 grupach produktowych (lokaty w bankowości oddziałowej, internetowe, lokaty progresywne i depozyty bieżące). Atrakcyjność oprocentowania została zmierzona w przedziałach reprezentujących 20 proc. najgorszych, 20 proc. słabych, 20 proc. przeciętnych, 20 proc. dobrych i 20 proc. najlepszych ofert. Ocenie zostały poddane oprocentowania lokat terminowych w bankowości oddziałowej i internetowej, lokaty progresywne oraz konta oszczędnościowe w podziale na okresy lokowania i kwotę lub saldo depozytu. Poniższe wykresy reprezentują jedynie najlepsze oferty. Ocena w tej kategorii została przyznana w oparciu o wszystkie dostępne produkty w ofercie danego banku.

O publikacji
Ranking Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków to unikalna publikacja opracowana na podstawie analizy oprocentowań złotowych produktów depozytowych oferowanych klientom detalicznym, dostępnych w regularnej ofercie banków bez uwzględniania negocjowanych stawek oprocentowań, ofert specjalnych, w tym dedykowanych wąskiej grupie klientów produktów oszczędnościowych powiązanych produktowo bądź sprzedażowo z produktami inwestycyjnymi lub ubezpieczeniowymi (w tym polisolokat, programów systematycznego oszczędzania, programów oszczędnościowo-inwestycyjnych, rentowych, emerytalnych zwłaszcza zawierających ubezpieczenie w formie alokacji części lub całości środków w UFK bądź jednostki TFI), a także produktów typu saverów, o ile konstrukcja produktu pozwala na jego analizę w kontekście wymaganego minimalnego salda podlegającego analizie. W raporcie uwzględniono oprocentowanie efektywne produktów depozytowych bieżących (konta oszczędnościowe, konta osobiste z wysokim oprocentowaniem oraz lokaty 1-dniowe) oraz depozytów terminowych (lokaty terminowe w bankowości oddziałowej i internetowej oraz lokaty progresywne).

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: