eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność VII 2014

Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność VII 2014

2014-08-22 12:40

Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność V 2014


Spadająca oczekiwana rentowność najmu może niepokoić potencjalnych inwestorów. Warto jednak pamiętać, że jest ona liczona na podstawie średnich i median, co oznacza, że na rynku znajdą się inwestycje mniej i bardziej zyskowne. Atrakcyjne, dobrze zlokalizowane i przygotowane na potrzeby klienta mieszkanie nie będzie miało problemu ze znalezieniem potencjalnych klientów nawet jeśli cena będzie wysoka (w granicach rozsądku oczywiście). Jeśli zostanie kupione za dobrą cenę to rentowność będzie wysoka. Osoby zajmujące się na co dzień tego rodzaju inwestowaniem polują na okazje, bo tanio kupiona nieruchomość znacząco podnosi zyskowność operacji.

Duży popyt na niewielkie mieszkania

Najbardziej popularny segment to mieszkania jedno- i dwupokojowe. – Wzrost popytu spowodowany jest lepszą koniunkturą na rynku stymulowaną poprzez niskie stopy procentowe, dość niskie marże i rządowy program wsparcia MdM, dzięki któremu młodzi ludzie mogą sprostać wymogom 5-proc. wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego – wyjaśnia Maciej Górka z Domiporta.pl. Z analizy danych Domiporta.pl wynika, że kawalerek i mieszkań dwupokojowych na rynku wtórnym jest o 15 proc. mniej o niż rok temu. – Jednocześnie w ostatnim półroczu zainteresowanie mieszkaniami o wskazanych parametrach wzrosło o 12 proc. i stanowi 36 proc. wszystkich zapytań – dodaje Górka. Na rynku pierwotnym także nie brakuje chętnych na tego rodzaju nieruchomości. W niektórych warszawskich inwestycjach kawalerki i mieszkania dwupokojowe sprzedawane są na pniu. Sytuacji może pomóc wzrost w liczby wydanych pozwoleń na budowę. Wg Głównego Urzędu Statystycznego w okresie styczeń-lipiec deweloperzy otrzymali 45,2 tys. pozwoleń na budowę, o ponad 45 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

fot. mat. prasowe

Porównanie rentowności najmu mieszkania, lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich

Mimo spadku rentowności najmu, nadal potencjalne zyski z inwestycji w mieszkanie na wynajem wyglądają lepiej niż odsetki oferowane przez bankowe lokaty czy obligacje skarbowe.



Jak liczona jest rentowność najmu?

Oczekiwana rentowność z inwestycji w mieszkanie na wynajem liczona jest na podstawie cen transakcyjnych mieszkań (z transakcji dokonanych przez klientów Home Broker i Open Finance) oraz ofert na wynajem zamieszczonych na stronach portalu Domiporta.pl. Stawki ofertowe najmu zostały do obliczeń obniżone o 5 proc. W wyliczeniach uwzględniano dane z siedmiu rynków nieruchomości: Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Pod uwagę bierzemy medianę, która urealnia dane zmniejszając wagę ofert znacząco odstających od przeciętnych. Rentowność netto uwzględnia 10,5-miesięczny okres wynajmu mieszkania, 5 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (6 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 7 PLN w Warszawie) oraz podatek ryczałtowy od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Marcin Krasoń,
Maciej Górka,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: