eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rozgrzewka przed decyzją EBC

Rozgrzewka przed decyzją EBC

2014-06-04 12:50

Dzisiejsza sesja zapowiada się bardzo ciekawie za sprawą wypełnionego po brzegi kalendarium makroekonomicznego. Cała seria danych z Europy o poranku, później ważne odczyty ze Stanów Zjednoczonych, a na deser posiedzenie Banku Kanady. Zmienność powinna być zatem zdecydowanie wyższa niż podczas ostatnich sesji, ale tylko jeden odczyt może wywołać większe zamieszanie na rynku już dziś.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Między godziną 9:15 i 10:00 poznamy odczyty usługowych indeksów PMI dla gospodarek europejskich. Mimo tego, że nowoczesne gospodarki opierają się na usługach, to dla rynku zdecydowanie ważniejsze są jednak indeksy przemysłowe. Dodatkowo dane będą już finalne, dlatego nie powinny nic zmienić w kontekście decyzji EBC. Ożywienie gospodarcze było widoczne w danych PMI od wielu miesięcy, a obecnie jedynym krajem, który pozostaje poniżej granicy 50 pkt. umownie oddzielającej rozwój od recesji, jest Francja. Przy okazji można spodziewać się nieco większej zmienności na EUR/USD, ale większy ruch nie powinien powstać. Godzina 11 to finalny odczyt PKB Strefy Euro za pierwszy kwartał, a konsensus rynkowy zakłada wzrost o 0,2% kwartał do kwartału i 0,9% rok do roku.

O godzinie 14:15 poznamy kluczowy odczyt dzisiejszego dnia – raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Mimo, że raport stracił w ostatnich miesiącach na swojej wartości prognostycznej (prognoza miesięcznego zatrudnienia w sektorze pozarolniczym), to rynek nadal pilnie śledzi kolejne odczyty ADP i nierzadko wykonuje większe ruchy już podczas środowych sesji. Dzisiejszy konsensus wynosi +213 tys. miejsc pracy i jeśli dane okażą się lepsze od prognozy, to większy ruch na EUR/USD jest prawdopodobny już podczas dzisiejszej sesji. Wtedy powinniśmy obserwować nowe lokalne minima.

Kolejnym ważnym wydarzeniem rynkowym będzie decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, którą poznamy o godzinie 16:00, czyli równocześnie z odczytem usługowego ISM dla Stanów Zjednoczonych. Konsensus nie zakłada zmian (główna stopa procentowa na poziomie 1,0%), ale w ostatnich dniach dolar kanadyjski i tak traci po słabych danych z Kanady, a do pokonania ważnych poziomów na USD/CAD coraz bliżej.

Złoty powinien nadal pozostawać stabilny, a możliwe kursy głównych par złotówkowych to 3,05 na USD/PLN; 4,15 na EUR/PLN; 3,39 na CHF/PLN i 5,10 na GBP/PLN.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Mateusz Adamkiewicz / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: