eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekta na rynku eurodolara

Korekta na rynku eurodolara

2005-09-10 14:08

Korekta na rynku eurodolara

© fot. mat. prasowe

Na rynku światowym miniony tydzień upłynął pod znakiem korekty na rynku eurodolara. Po poniedziałkowym świecie pracy w USA, kurs EUR/USD spadał w kolejnych dniach sięgając poziomu 1,2376 w piątek.

Przeczytaj także: Ceny ropy poniżej 100 dolarów

Amerykańskiej walucie pomógł dobry odczyt indeksu ISM-usługi, mierzącego aktywność w sektorze amerykańskich przedsiębiorstw usługowych, który wyniósł 65pkt. wobec 60.5 pkt. w lipcu. Rynek oczekiwał spadku indeksu po słabych publikacjach indeksów Chicago PMI i ISM w poprzednim tygodniu oraz po przejściu huraganu Katerina.

Wzmocnienie dolara można nazwać korekcyjnym, ponieważ nie udało się na trwałe przełamać istotnych poziomów na kursie EUR/USD i USD/CHF. Rynek obawia się, że ostatnie wzmocnienie „zielonego” jest jedynie korektą silnego trendu osłabiającego amerykańską walutę. Inwestorzy mają w pamięci zachowanie dolara z przed roku i z przed dwóch lat. Jednocześnie inwestorzy prognozują, że FED może zaprzestać podwyżek stóp procentowych, co doprowadzi do dalszego spadku rentowności amerykańskich obligacji.

Spadek kursu EUR/USD, poniżej 1,24, w piątek był spowodowany korekta na rynku ropy. Cena surowca spadała, ponieważ szybciej niż się spodziewano wznowiona została produkcja w większości uszkodzonych przez huragan rafinerii. Pomogły również publikowane w czwartek dane o tygodniowej zmianie zapasów paliw w USA. Mimo spadku o 4,3mln baryłek, rynek zareagował spadkiem cen ropy, ponieważ spadek ten okazał się dużo mniejszy niż prognozowano.

W piątek o 15:30 kurs EUR/USD utrzymywał się nieznacznie powyżej 1,24.

fot. mat. prasowe


Rekomendacje
Ostatnie wzmocnienie dolara jest traktowane przez rynek z dużą ostrożnością. Inwestorzy obawiają się, że po chwilowej korekcie, kurs EUR/USD rozpocznie tradycyjny marsz na północ. Każda słabsza publikacja danych makroekonomicznych w USA może dać sygnał do wyprzedaży amerykańskiej waluty.
Przeczytaj także: Wzrost kursu eurodolara Wzrost kursu eurodolara

oprac. : Maciej Chojnacki / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: