eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lutowa 7-ka - obligacje skarbowe na 7 miesięcy

Lutowa 7-ka - obligacje skarbowe na 7 miesięcy

2014-01-28 13:13

Przeczytaj także: Sprzedaż obligacji skarbowych XI 2013


Bez żadnych opłat i utraty odsetek

Lutowa 7-ka posiada opcję wcześniejszego zakończenia oszczędzania bez opłat i utraty narosłych odsetek. Oszczędności ulokowane poprzez zakup tej obligacji nie są
zamrożone, a jednocześnie rosnące oprocentowanie powinno zachęcać do utrzymania obligacji do wykupu. W przypadku jednak konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania, narosłe odsetki wypłacone zostaną w całości bez żadnych opłat.

Sprzedaż Lutowej 7-ki będzie sprzedażą jednorazową. Oznacza to, że obligacje o zaprezentowanej konstrukcji będą sprzedawane tylko w lutym br.

Przesłanki i uwarunkowania emisji LUTOWEJ 7-KI

Konstrukcja Lutowej 7-ki jest analogiczna do konstrukcji Listopadowej 13-tki, która okazała się skutecznie dopasowana do zapotrzebowania istniejących i potencjalnych nabywców obligacji. Tak więc podstawowe założenia konstrukcyjne obligacji krótkookresowej zostały zachowane:
  • krótki okres do wykupu,
  • wysokie oprocentowanie,
  • możliwość zakończenia oszczędzania bez utraty narosłych odsetek i żadnych opłat.

Krótki okres do wykupu - obligacje oszczędnościowe jako dodatkowy instrument zarządzania długiem Wyniki sprzedaży Listopadowej 13-tki pokazały, że możliwa jest duża sprzedaż obligacji w ciągu jednego miesiąca, jeżeli obligacje te mają dopasowaną konstrukcję do zapotrzebowania nabywców, w szczególności krótki okres do wykupu. Oznacza to, że istnieje potencjał do wykorzystania obligacji oszczędnościowych jako alternatywy/uzupełnienia dla emisji bonów skarbowych na rynku hurtowym.

Krótkookresowe obligacje oszczędnościowe mogłyby być oferowane do sprzedaży jako jednorazowe, okazyjne emisje, a ich sprzedaż dokonywana byłaby w miesiącach, w których występować będzie zapotrzebowanie budżetu państwa na krótkookresowe finansowanie. Wówczas sprzedaż krótkookresowych obligacji w całości lub w części zastępować mogłaby emisję bonów skarbowych. Pozwoliłoby to na zwiększenie udziału inwestorów detalicznych w finansowaniu potrzeb pożyczkowych i dywersyfikację bazy inwestorów.

W 2014 r. potrzeby pożyczkowe budżetu państwa koncentrują się w pierwszych siedmiu miesiącach, co w istotnej części wynika również z rozkładu wykupów papierów skarbowych. W tej sytuacji istnieje zasadność aby część tych potrzeb przesunąć na drugą połowę roku, np. poprzez sprzedaż krótkoterminowych papierów skarbowych w pierwszym półroczu i ich wykup w drugim półroczu.

Wysokie oprocentowanie: Wraz z obniżkami stóp NBP w ubiegłym roku sukcesywnie spadało oprocentowanie lokat bankowych do najniższych poziomów w historii. Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych ustalane jest na poziomie zbliżonym do rentowności obligacji hurtowych, a okresowo nawet wyższym.

fot. mat. prasowe

Pierwotna wartość wykupu obligacji skarbowych na rynku krajowym w 2014 r.

W 2014 r. potrzeby pożyczkowe budżetu państwa koncentrują się w pierwszych siedmiu miesiącach, co w istotnej części wynika również z rozkładu wykupów papierów skarbowych.


Możliwe jest ustalenie oprocentowania Lutowej 7-ki na poziomie:
  • nieco wyższym niż rentowność papierów skarbowych obracanych na rynku hurtowym,
  • wyższym niż oprocentowanie 6-miesięcznych lokat oferowanych przez duże i średnie banki.

Bez opłat i utraty odsetek
  • rosnące oprocentowanie Lutowej 7-ki nie powoduje konieczności uwzględniania dodatkowych opłat i pomniejszania narosłych odsetek przy ewentualnym wcześniejszym zakończeniu oszczędzania,
  • dostęp do środków jest możliwy nie później niż 20 dni przed wykupem.

Cele emisji LUTOWEJ 7-KI
  1. Pozyskanie krótkoterminowego finansowania jako alternatywy do emisji bonów skarbowych w lutym br. (całkowite lub częściowe).
  2. Zwiększenie udziału klientów indywidualnych w finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa.
  3. Rozpoznanie głębokości rynku na obligacje oszczędnościowe o najkrótszym okresie wykupu i oprocentowaniu nieco wyższym od występującego na rynku hurtowym.
  4. Promocja wszystkich obligacji oszczędnościowych.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: