eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Tańsze kontrakty terminowe na akcje

Tańsze kontrakty terminowe na akcje

2012-08-07 10:55

Tańsze kontrakty terminowe na akcje

Giełda © Alexandr Mitiuc - Fotolia.com

Z początkiem sierpnia br. GPW wprowadziła obniżkę opłat operacyjnych od obrotu realizowanego w transakcjach pakietowych na kontrakty terminowe na akcje.

Przeczytaj także: Kontrakty terminowe na waluty: GPW zmienia standardy

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadziła od początku sierpnia 2012 r. obniżkę opłat operacyjnych od obrotu realizowanego w transakcjach pakietowych, których przedmiotem są kontrakty terminowe na akcje. W przypadku transakcji pakietowych, których wolumen przekracza 1.000 kontraktów terminowych zwalnia się z opłaty operacyjnej tę część transakcji, która przekracza wspomniany wolumen 1.000. Obniżka dotyczy zarówno transakcji klienckich (czyli zawieranych na rachunek inwestora jak i przez członków giełdy na rachunek własny), w przypadku których stawka opłaty za 1 kontrakt wynosi 0,34 zł (równowartość ok. 0,08 Euro przyjmując kurs 4,1 EUR/PLN), jak również transakcji animatorów rynku, gdzie stawka opłaty za 1 kontrakt wynosi 0,08 zł (równowartość 0,02 Euro). To oznacza, że maksymalna wysokość opłaty od transakcji pakietowej na kontrakt na akcje wynosi 340 zł (równowartość ok. 83 Euro) dla transakcji klienckich oraz 80 zł (równowartość ok. 20 Euro) dla transakcji animatorów rynku. Koszty operacyjne otwarcia/zamknięcia pozycji w przeliczeniu na jeden kontrakt maleją zatem w miarę wzrostu wolumenu transakcji pakietowej.

Identyczną obniżkę opłat wprowadził KDPW_CCP w odniesieniu do opłaty za rejestrację transakcji kontraktami terminowymi na akcje. Za rejestrację każdej transakcji, która została zawarta na więcej niż 1.000 kontraktów na akcje, jest pobierana opłata w wysokości odpowiadającej liczbie 1.000 kontraktów na akcje. Obniżka ta dotyczy zarówno transakcji klienckich jak również animatorów rynku.

Wprowadzona promocja ma na celu obniżenie kosztów operacyjnych w obszarze kontraktów terminowych na akcje dla tej grupy inwestorów, która jest zainteresowana zawieraniem transakcji o bardzo dużych wolumenach. Wprowadzona obniżka sprawia, że z punktu widzenia kosztów transakcyjnych oraz rozliczeniowych dla inwestorów zawierających transakcje na kontraktach na akcje GPW staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie.

fot. Alexandr Mitiuc - Fotolia.com

Giełda

Tańsze kontrakty terminowe na akcje

Obecnie GPW notuje 23 kontrakty terminowe na akcje. Instrumentami bazowymi są akcje spółek notowanych na głównym rynku GPW z czego 18 akcji wchodzi w skład indeksu WIG20 (indeks największych spółek), a 5 akcji wchodzi w skład indeksu mWIG40 (indeks spółek średnich). Transakcje pakietowe mogą być realizowane w godzinach od 9:00 do 17:50. Minimalny wolumen jednej transakcji pakietowej to 200 kontraktów.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że oprócz możliwości zawierania transakcji pakietowych, kontrakty terminowe na akcje znajdują się w notowaniach ciągłych, w których jednostką transakcyjna jest jeden kontrakt, a płynność jest wspierana przez wielu animatorów rynku.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: