eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy - frank się stabilizuje

Rynek walutowy - frank się stabilizuje

2011-08-25 10:38

Sytuacja franka szwajcarskiego na rynku walutowym od kilkunastu dni coraz bardziej się stabilizuje. Zahamowany został wzrost jego wartości, mający coraz groźniejsze konsekwencje dla szwajcarskiej gospodarki, ale także nabierający cech bańki spekulacyjnej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Zwiększanie płynności w szwajcarskim systemie bankowym przez tamtejszy bank centralny doprowadziło do sytuacji, w której stawki Libor są bliskie zera, a w niektórych przypadkach nawet ujemne. W przypadku złota, które obok szwajcarskiej waluty uważane jest powszechnie za najbezpieczniejszą lokatę kapitału w niepewnych czasach, sytuacja zaczyna wyglądać podobnie. Dynamicznemu wzrostowi cen towarzyszył coraz mocniej rosnący udział transakcji spekulacyjnych. Zwiększenie depozytów zabezpieczających dla kontraktów terminowych na ten metal przez giełdę Comex oraz parkiet w Szanghaju spełniło rolę analogiczną, jak działania Szwajcarskiego Banku Centralnego wobec franka. W ciągu trzech dni notowania złota poszły w dół o około 9 proc. Po tej gwałtownej korekcie można spodziewać się stabilizacji na rynku tego kruszcu.

Stabilizacji wciąż nie widać natomiast na rynkach akcji. Na giełdzie nowojorskiej oraz parkietach w Londynie, Paryżu i Frankfurcie trwa odreagowanie niedawnych spadków. Sytuacja jednak jest w dalszym ciągu nerwowa i nie brakuje nagłych zmian nastrojów. Na tym tle warszawska giełda wygląda wyjątkowo słabo. Indeks naszych największych spółek nie ma siły na większy ruch w górę, co świadczy o tym, że chętnych do pozbywania się akcji nie brakuje i wykorzystują oni do tego każdą okazję.

Rynek nieruchomości


Z amerykańskiego rynku nieruchomości wciąż napływają niejednoznaczne informacje. Po niedawnych rozczarowujących danych dotyczących sprzedaży domów, Federal Housing Finance Agency (FHFA) poinformowała, że indeks cen domów jednorodzinnych wzrósł w czerwcu o 0,9 proc. w porównaniu do maja. Analitycy spodziewali się jego zwyżki o 0,2 proc. W maju zwiększył się on o 0,4 proc. To sygnał świadczący o hamowaniu tendencji spadku cen nieruchomości, trwającej od czasu załamania się boomu nieruchomościowego w 2007 r. W tym czasie średnia cena domów spadła o około jedną trzecią.

Z kolei wyliczany przez Mortgage Bankers Association indeks wniosków o kredyt hipoteczny obniżył się w tygodniu kończącym się 19 sierpnia o 2,4 proc, po wzroście o 4,1 tydzień wcześniej. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny osiągnęła poziom najniższy od 15 lat. Amerykanie niechętnie ubiegają się o kredyt z powodu obaw o stabilność zatrudnienia.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Przeczytaj także

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: