eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Pakiet pomocowy dla Irlandii uchwalony

Pakiet pomocowy dla Irlandii uchwalony

2010-11-29 12:25

Pakiet pomocowy dla Irlandii uchwalony

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Weekendowa debata ministrów finansów krajów Unii Europejskiej dotycząca pakietu pomocowego dla Irlandii powinna być głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie inwestorów w dniu dzisiejszym.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wszystkim wyjątkowo zależało na uspokojeniu sytuacji jeszcze przed rozpoczęciem nowego tygodnia na rynkach finansowych, więc decyzje zostały podjęte w niedzielę. Ustalono, że Irlandia dostanie z różnych źródeł w sumie 85 mld euro. 50 mld z tej kwoty ma zostać przeznaczonych na łatanie dziury budżetowej Zielonej Wyspy, pozostałe 35 mld natomiast ma wesprzeć najbardziej newralgiczny sektor gospodarki tego kraju, mianowicie sektor bankowy. Szczegóły dotyczące oprocentowania pożyczki nie są jeszcze znane, jednak można spodziewać się, że będzie ono podobne jak w przypadku pakietu pomocowego dla Grecji i tym samym znacznie niższe niż oprocentowanie irlandzkich obligacji.

Strajki w Irlandii przeciwko nieuniknionym cięciom budżetowym w najbliższych latach najprawdopodobniej nie ucichną tak szybko, jednak zatwierdzenie pakietu pomocowego powinno uspokoić rynki finansowe, wzmocnić europejskie indeksy i spowodować przynajmniej lekką korektę trendu spadkowego na głównej parze walutowej. O trwałe umocnienie euro w najbliższym czasie będzie jednak bardzo trudno. Obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu zadłużeniowego na inne kraje (pod największa presją jest obecnie Portugalia) są wciąż wysokie.

Publikacje makroekonomiczne w obliczu tych wydarzeń schodzą na drugi plan. Tym bardziej, że kalendarz w dniu dzisiejszym jest ubogi. Najważniejsze informacje napłyną z Kanady i mogą wpłynać jedynie na zachowanie waluty tego kraju. Będą to inflacja producencka, bilans obrotów bieżących oraz indeks cen materiałów produkcyjnych. Wszystkie te figury poznamy o 14:30.

Najważniejsze wiadomości

  • EZ: Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili pakiet pomocowy dla Irlandii
  • GE: Inflacja CPI w listopadzie r/r - wstępne szacunki: 1.6%, prognoza: 1.4%
  • CH: Indeks instytutu KOF: 2.12, prognoza: 2.1
  • JP: Sprzedaż detaliczna w październiku r/r: -0.2%, prognoza: 0.7%
  • EZ: Indeks nastrojów w gospodarce: 105.3, prognoza: 105.0
  • EZ: Indeks nastrojów konsumentów: -9, prognoza: -10

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: