WIBOR i raty kredytów w górę
2009-06-01 02:54
Jak zmieniły się raty kredytów ze względu na WIBOR © fot. mat. prasowe
Przez ostatnie dwa miesiące - od ostatniej obniżki stóp przez RPP - stopa trzymiesięczna WIBOR wzrosła już o 48 punktów bazowych, co wpłynie w końcu na oprocentowanie kredytów.
Przeczytaj także: Obniżka stóp procentowych na Święta
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej z dnia 27 maja 2009 r. nie jest zaskoczeniem – przynajmniej jeśli chodzi o główne stopy procentowe. Obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5 do 3,0 proc. jest krokiem, który ma poprawić płynność w sektorze bankowym, jednak bezpośrednie i szybkie przełożenie tej decyzji na dostępność kredytów jest dyskusyjne. Choć oczywiście dla wielu banków może to być krok przybliżający je do rozwiązania coraz mniejszych problemów z płynnością.Kredyty w górę
RPP od dwóch miesięcy wstrzymuje się z dalszymi obniżkami stóp, ale rynek pieniężny bynajmniej się nie ustabilizował. Kiedy tylko w połowie kwietnia stało się jasnym, że czeka nas dłuższa przerwa w obniżkach stóp, rynkowe stopy WIBOR zaczęły systematycznie rosnąć. W ciągu niespełna dwóch miesięcy wzrost wyniósł blisko 50 pkt bazowych, co można odczytać jako korektę wcześniejszego spadku stóp (WIBOR spadł o ok. 270 pkt, a RPP obniżyła stopy o 225 pkt w obecnym cyklu).
Dla posiadaczy kredytów złotowych, udzielonych przed nasileniem kryzysu na rynkach finansowych, wzrost stopy WIBOR oznacza wzrost rat (zakładając, że właśnie dziś banki aktualizowałyby harmonogram spłat kredytów, a poprzednio zrobiły to na początku kwietnia).
fot. mat. prasowe
Jak zmieniły się raty kredytów ze względu na WIBOR
Jak zmieniły się raty kredytów ze względu na WIBOR
Lokaty
Wojna depozytowa przybiera coraz bardziej „podjazdowy” charakter. Majowa decyzja RPP (o stopie rezerw obowiązkowych) zdejmuje z banków część ciężaru, co może przyczynić się do uspokojenia rynku. Obecnie sektor bankowy ma niewielkie lub incydentalne problemy z płynnością, dlatego oferta depozytowa w bankach systematycznie zmienia się na niekorzyść. Ponieważ jednak znaczną część lokat banki pozyskały na krótki termin (3-6 miesięcy) od czasu do czasu chcąc zatrzymać pieniądze klientów u siebie, zmuszone są do zaoferowania korzystniejszego oprocentowania, lub przechwycenia depozytów konkurencji. Stąd różnego rodzaju okresy promocyjne, loterie etc. Pozostawienie RPP bez zmian głównych stóp procentowych w żaden sposób nie zmienia tej sytuacji, a presja na poszukiwanie depozytów może być nieznacznie obniżona przez zmniejszenie rezerw obowiązkowych, ale głównie wśród największych banków.
Przeczytaj także:
RPP podnosi znów stopy procentowe. Kredyty zdrożeją
RPP podnosi znów stopy procentowe. Kredyty zdrożeją
oprac. : Emil Szweda / Open Finance
Więcej na ten temat:
WIBOR, raty kredytów, oprocentowanie kredytów, oprocentowanie lokat, oprocentowanie obligacji, wysokość stóp procentowych





5 Najlepszych Programów do Księgowości w Chmurze - Ranking i Porównanie [2025]