eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 31.03-04.04.08

Rynki finansowe 31.03-04.04.08

2008-04-07 14:13

Przeczytaj także: Rynki finansowe 24-28.03.08

Zagraniczne rynki

EUROPA Główne europejskie indeksy wzrosły drugą sesję z rzędu dzięki bardzo dobrej sesji we wtorek, na pozostałych wykresy zachowywały się spokojnie. Wystrzelenie indeksów w górę na 3-procentowe plusy w drugim dniu notowań było zasługą głównie sektora bankowego. Wprawdzie na rynku pojawiły się dalsze informacje o stratach na aktywach opartych na sub-prime, ale wraz z ich publikacją banki UBS i Deutsche Bank poinformowały o planach pozyskania dodatkowego finansowania. Ponieważ taka operacja udała się amerykańskiemu Lehman Brothers (będąc impulsem do silnych wzrostów spółek finansowych na Wall Street), inwestorzy potraktowali te zapewnienia dosyć poważnie. Od środy indeksy skutecznie broniły się przed realizacją zysków, w czym pomogły niezłe dane makro z USA. W tym towarzystwie znacznie słabiej radziły sobie rynki wschodzące, bowiem ich spółki finansowe nie były tak mocno wyprzedane i miały mniejszy potencjał wzrostowy.

USA Ceny akcji na Wall Street wzrosły w ubiegłym tygodniu najsilniej od dwóch miesięcy, dzięki odbiciu sektora finansowego. Jego spadki w ostatnich miesiącach sprowadziły ceny niektórych banków do poziomów najniższych od ponad 10 lat (Citibank i Wells Fargo), silne wzrosty na wtorkowej sesji nie mogą więc dziwić. Impulsem do odrabiania strat była udana próba pozyskania 4 mld USD przez Lehman Brothers, co oddaliło widmo jego bankructwa oraz odbudowało zaufanie do instytucji finansowych. Wzrostom pomogły również lepsze od oczekiwań wskazania indeksów ISM. Na tym praktycznie można skończyć opisywanie tygodnia na amerykańskim parkiecie, bowiem do piątkowego popołudnia nic szczególnego się nie działo, a główne indeksy poruszały się w trendach bocznych przy niskich wahaniach i malejących obrotach. Inwestorzy niechętnie sprzedawali akcje nawet na piątkowym otwarciu, chociaż comiesięczny raport z rynku pracy pokazał wzrost bezrobocia o 5,1 proc. oraz spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 80 tys. miejsc - oba wskazania rozczarowały.

AZJA Fala wzrostowa nie mogła naturalnie ominąć rynków azjatyckich, które silnie rosły trzeci tydzień z rzędu. Poza ogólną poprawą nastrojów oraz technicznym odreagowaniem po spadkach z ostatnich 6-ciu miesięcy, to wynik również silnego osłabienia jena - japońska waluta potaniała do dolara o ponad 3 proc. Eksporterzy Kraju Kwitnącej Wiśni zacierają z tego powodu ręce, bowiem to zwiększa ich przychody z eksportu oraz konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Jeśli dodamy do tego, że ten sektor napędza japońską gospodarkę, nie można się dziwić, że inwestorzy kupowali akcje na giełdzie w Tokio, a Nikkei wzrósł o 3,7 proc. Kospi zyskał w tym czasie 3,8 proc., a Hang Seng aż 4,2 proc., pomimo tego, że w piątek giełda w Hong Kongu nie pracowała. Silne zwyżki azjatyckich rynków wschodzących to oczywiście pochodna siły wcześniejszych spadków.


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: