eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 10-14.09.2007

Rynki finansowe 10-14.09.2007

2007-09-14 19:19

Przeczytaj także: Rynki finansowe 03-07.09.2007

Zagraniczne rynki

EUROPA Indeksy europejskie tradycyjnie podążały szlakiem wyznaczonym przez giełdę amerykańską. Poniedziałek upłynął pod znakiem kontynuacji przeceny z ubiegłego tygodnia po negatywnych informacjach o głębszym niż oczekiwano spadku dynamiki PKB w Japonii oraz obniżeniu prognozy wzrostu światowej gospodarki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Sytuacja zmieniła się we wtorek, kiedy wzrosty na giełdzie towarowej popchnęły ceny akcji spółek z branży surowcowej wyżej, co udzieliło się również szerokiemu rynkowi. W dalszej części tygodnia dominował obóz byków, co przyczyniło się do wzrostu wartości głównych indeksów w tym tygodniu. Gorzej radziły sobie akcje największych linii lotniczych, które traciły po opublikowaniu negatywnych prognoz dla tego sektora przez bank Merill Lynch.

USA Wystarczyło że inwestorzy przespali się przez weekend z fatalną informacją z amerykańskiego rynku pracy (który w sierpniu skurczył się pierwszy raz od 4 lat), aby na nowojorski parkiet powróciły wzrosty. Jak się wydaje, kluczowa okazała się poniedziałkowa sesja, na której indeks S&P rzutem na taśmę obronił się na poziomie 1.450 pkt. We wtorek pojawiły się dobre informacje ze spółek (wyższa sprzedaż McDonalds i Western Digital) i indeksy zaczęły ro-snąć. Ten trend został utrzymany do końca tygodnia dzięki czwartkowej informacji Countrywide Financial o pozyskaniu dodatkowego finansowania, co oddala widmo utraty płynności tej spółki.

AZJA Giełdy azjatyckie zaczęły tydzień na minusach będąc jeszcze pod negatywnym wrażeniem spadków w Stanach oraz po rewizji w dół PKB za drugi kwartał w Japonii. W dalszej jego części indeksy pozostawały w okolicy poniedziałkowego zamknięcia przy dość dużych wahaniach, a odrobienie strat udało się dopiero na piątkowej sesji. Nie da się ukryć, że przy braku ważniejszych publikacji makro (poza poniedziałkową), przy podejmowaniu decyzji inwestorzy oglądali się głównie na parkiet amerykański. Niemniej, obóz byków zaprezentował swoją siłę w Hong Kongu, gdzie główny indeks (Hang Seng) od środy codziennie ustanawiał nowe rekordy i zakończył tydzień blisko 4-procentowym wzrostem

Rynek surowców


Ropa utrzymuje się w silnym trendzie wzrostowym drożejąc czwarty tydzień z rzędu. Najwidoczniej za odreagowanie należy uznać spokojny poniedziałek, bowiem już od wtorku cena dalej pięła się w górę, w oczekiwaniu na środową decyzję OPEC w sprawie wydobycia i co ciekawe, zwiększenie wydobycia przez przedstawicieli krajów eksportujących ropę nie zatrzymało tego trendu. Jest to prawdopodobnie związane z faktem, że zwiększenie wydobycia o pół miliona baryłek dziennie nastąpi dopiero od listopada i nie będzie miało większego wpływu przy zaspokojeniu wysokiego popytu w sezonie zimowym. W czwartek inwestorów zaskoczył większy niż przewidywano spadek zapasów benzyny w Stanach, co popchnęło cenę ropy w rejony historycznych rekordów, które w przypadku dużej obniżki stóp procentowych w przyszłym tygodniu powinny być poprawione.

Jeszcze silniej podrożała miedź, która wróciła w tym tygodniu do trendu wzrostowego. We wtorek cena jednej tony tego surowca zyskała prawie 4 proc. w wyniku silnego wzrostu zamówień na londyńskiej giełdzie. W drugiej połowie tygodnia impulsem do dalszego wzrostu ceny miedzi była informacja Southern Copper (piąta największa firma wydobywcza na świecie) o negatywnym wpływie strajków w jego kopalniach na wydobycie. W najbliższym tygodniu spodziewamy się dalszego wzrostu ceny miedzi, zwłaszcza jeśli FED znacząco obniży stopy procentowe. Inwestorzy spekulujący na rynku metali szlachetnych nie mogli się w tym tygodniu nudzić. We wtorek wieczorem złoto podskoczyło o 2 proc. w wyniku osłabienia dolara amerykańskiego w i (podobnie jak euro) stało się najdroższe w historii. W następnych dniach odreagowywało ten ruch, wracając do poniedziałkowych poziomów, aby w piątek w zaledwie 2 godziny znów podskoczyć o 2 proc. i ustanowić nowy rekord na poziomie 716 USD za uncję. Inwestorzy zdyskontowali w tym ruchu słabsze dane o sprzedaży detalicznej w Stanach oraz przyszłą decyzje FED, która powinna osłabić amerykańska walutę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: