eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 03-07.09.2007

Rynki finansowe 03-07.09.2007

2007-09-07 18:47

Przeczytaj także: Rynki finansowe 27-31.08.2007

Zagraniczne rynki

EUROPA Po dwóch wzrostowych tygodniach, europejskie indeksy kończą obecny, niżej. Poniedziałkowa i wtorkowa sesja przebiegły bardzo spokojnie przy niskiej aktywności akcjonariuszy, co można powiązać ze świętem w Stanach. W dalszej części tygodnia mieliśmy jednak więcej emocji, czemu towarzyszyły duże wahania i huśtawka nastrojów. Do piątku jednak indeksy znajdowały się blisko poziomów z początku tygodnia, a o kierunku ich zmiany tygodniowej zadecydowała comiesięczna publikacja z rynku pracy w USA. Zmniejszenie się zatrudnienia w sektorze pozarolniczym zaskoczyło rynek i było impulsem do fali spadków zarówno w Europie jak i za oceanem.

USA Do ostatniej sesji, tydzień za oceanem przebiegał bez ważniejszych ruchów, chociaż wahania były dosyć spore. Odpoczęci po poniedziałkowym święcie inwestorzy kupowali akcje, aby realizować zyski już następnego dnia. Przy braku ważniejszych publikacji makro i informacji ze spółek inwestorzy opierali swoje decyzje na spekulacjach, a rynkiem głownie rządziły emocje. Sytuacja zmieniła się w piątek, kiedy comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał pierwszy od czterech lat spadek miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Tak klarowny negatywny sygnał był impulsem do silnej wyprzedaży i w piątek o godz. 17 S&P i Dow Jones traciły po 1,6 proc.

AZJA Ponieważ rynki azjatyckie skończyły tydzień przed piątkową informacją z amerykańskiego rynku pracy, części z nich udało się oprzeć przed głębszą przeceną. Podczas dosyć nudnego tygodnia, kiedy główne indeksy podążały szlakiem wyznaczonym w Stanach, koreański Kospi zanotował lekki wzrost, a znajdujący się blisko rekordowych poziomów Hang Seng nie zmienił wartości w porównaniu z zamknięciem z poprzedniego piątku. Mniej szczęścia mieli inwestorzy w Japonii, gdzie główny indeks został przeceniony o ponad 2,5 proc. w wyniku gorszych informacji makro z Kraju Kwitnącej Wiśni oraz umacniania się jena, co szkodzi japońskim eksporterom.

Rynek surowców


W mijającym tygodniu cena ropy poruszała się w silnym trendzie wzrostowym i zatrzymała się dopiero na poziomie 75 USD. Od poniedziałku presję na wzrosty wywierało zagrożenie szybów naftowych przez szalejący w rejonie Zatoki Meksykańskiej huragan Felix. Kiedy w środę przeszedł nie wyrządzając większych szkód inwestorów zaskoczyła zapowiedź OPEC o nie zwiększaniu wydobycia w tym roku oraz publikacja raportu dotyczącego stanu zapasów w USA, które spadły głębiej niż się spodziewano. W wyniku tych informacji, kurs londyńskiej baryłki brent przebił na chwilę poziom 75 USD, ale w piątek lekko odreagował i wahał się w okolicy 74,75 USD.

Równie konsekwentnie poruszał się kurs miedzi, tyle tylko, że w przeciwnym kierunku. Wprawdzie zaczęła tydzień drożejąc o jedne procent po informacji o spadku jej zapasów na giełdzie w Londynie, ale już we wtorek została silnie przeceniona w wyniku publikacji o spadku wydatków na konstrukcje budowlane w Stanach, która była impulsem do dalszej przeceny tego surowca. W piątek, kurs miedzi otworzył się na jednoprocentowym plusie, ale w wyniku fatalnej informacji z amerykańskiego rynku pracy (spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym) znowu zaczęła tanieć.

Wiele powodów do zadowolenia mieli w tym tygodniu inwestorzy lokujący swoje oszczędności w złoto (na długo). Od wtorku cena tego kruszcu silnie drożała i w piątek przekroczyła 700 USD za uncję, czyli jest najdroższa od 15 miesięcy. Jest to głownie wynik osłabienia się dolara amerykańskiego, który po piątkowej informacji z rynku pracy w USA jest blisko rekordowo niskich poziomów w relacji z euro. Co więcej, zainteresowani złotem mogą być również inwestorzy, którzy nie akceptują wysokiego ryzyka związanego z inwestycją w akcje lub rezygnują z trzymania środków w amerykańskich obligacjach, których rentowność spada.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: