eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt gotówkowy w 7 krokach

Kredyt gotówkowy w 7 krokach

2014-11-10 12:02

Kredyt gotówkowy w 7 krokach

Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt? © Magdziak Marcin - Fotolia.com

Wzięcie kredytu gotówkowego nie należy do trudnych czynności. Jednak i w jego przypadku warto, a nawet trzeba podejść do sprawy z należytą starannością. Lepiej dmuchać na zimne, niż zmagać się w przyszłości z niepotrzebnymi opłatami lub zobowiązaniami. Przed złożeniem podpisu dokładnie zapoznajmy się z umową kredytową. Poświęćmy dodatkowy czas, by później niczego nie żałować...

Przeczytaj także: Kredyt gotówkowy za darmo? Czy to możliwe?

Każdy kredytobiorca winien dokładać należytej staranności w kwestii zaciągania zobowiązań finansowych. Praktyka i statystyki wyglądają niestety nieco inaczej – kredytobiorcy podpisują umowy kredytowe, nie czytając lub nie rozumiejąc ich zapisów. Jak więc bezpiecznie zaciągnąć kredyt?

1. Przejrzyj oferty


Skrupulatna analiza rynku, to w tym wypadku połowa sukcesu. Sam proces przeglądu ofert rynkowych nie musi być jednak żmudny i męczący. Wystarczy, że skorzystasz z porównywarki bankowych ofert, np. TotalMoney.pl, by w kilka chwil przekonać się o dostępności odpowiadających Ci form kredytowania.

2. Wybierz najkorzystniej


Porównaj wysokości oprocentowania, prowizji i marży, a także sprawdź, czy zdecydowanie się na daną ofertę nie pociągnie za sobą konieczności skorzystania z produktów i usług dodatkowych banku. Pamiętaj także o swoich możliwościach finansowych, tj. sprawdź np. czy wyliczona rata nie stanowiła będzie nadmiernego obciążenia.

3. Czytaj i analizuj


Jeśli oferta jest już wybrana, czas na odwiedzenie bankowego oddziału. Poproś w nim o przygotowanie kompletu dokumentacji koniecznej do zaciągnięcia kredytu. Nie zapomnij o ewentualnych załącznikach, takich jak plan spłaty czy tabela opłat i regulamin.

Pamiętaj aby się nie spieszyć. Całość dokumentacji zabierz do domu i wnikliwie się z nią zapoznaj, a w razie konieczności sprawdzaj, pytaj i zakreślaj niejasności, o których trzeba będzie porozmawiać z pracownikiem banku.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com

Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt?

Umowę kredytową zabierz do domu i wnikliwie się z nią zapoznaj, a w razie konieczności sprawdzaj, pytaj i zakreślaj niejasności, o których trzeba będzie porozmawiać z pracownikiem banku.


4. Negocjuj i zmieniaj


Wzór umowy, a także przedstawiona Ci propozycja kredytowa, wcale nie muszą być ostateczne.Nie bój się więc pytać o zniżki i upusty, a także negocjować poszczególne zapisy umowy. Czasem wystarczy drobna zmiana, by wiele zaoszczędzić lub dodatkowo zabezpieczyć swoje interesy.

5. Skontroluj wprowadzone zmiany


Odchodząc od negocjacyjnego stołu poproś o naniesienie odpowiednich zmian w umowie i przedstawionej ofercie. Ponownie na spokojnie sprawdź, czy wszystkie sporne zapisy zostały zmienione zgodnie z ustaleniami. Pamiętaj, że również na tym etapie masz prawo prosić pracownika banku o wyjaśnienia, dodatkowe instrukcje i doradztwo.

6. Obowiązki, obostrzenia, kary


Szczególną uwagę zwróć jednak na wszystkie obostrzenia i obowiązki, a także mogące wynikać z ich niedotrzymania kary. Sprawdź również kiedy umowa może zostać wypowiedziana przez bank, w jakim terminie i na jakich warunkach możesz od niej odstąpić, a także np. ile kosztowała będzie wcześniejsza spłata kredytu.

7. Sygnowanie umowy


Jeśli całość jej zapisów nie budzi już Twoich wątpliwości, a oferta jest optymalna względem jej warunków finansowych, to pora na podpisanie umowy. Pamiętaj jednak, że jeśli jakikolwiek jej element budzi Twoje wątpliwości, to umowy nie należy sygnować. Koniecznie skorzystaj wtedy z usług specjalistów, np. bankowca czy prawnika, którzy rozwieją niejasności i dodatkowo zabezpieczą Twoje interesy, by kredytowanie faktycznie było bezpieczne.

oprac. : TotalMoney.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: