eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe - oferta I 2014

Obligacje skarbowe - oferta I 2014

2014-01-02 12:07

Obligacje skarbowe - oferta I 2014

Obligacje skarbowe - oferta I 2014 © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W styczniu Minister Finansów proponuje inwestorom indywidualnym cztery rodzaje obligacji detalicznych o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld złotych. Oprocentowanie skarbowych papierów dłużnych zostało utrzymane na poziomie z grudnia 2013 roku.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta XII 2013

Szczegóły emisji

Oprocentowanie 2-letnich obligacji oferowanych w styczniowej emisji wynosi 3,00% w skali roku. Tzw. dwulatki to obligacje o stałym oprocentowaniu. Oznacza to, że już w momencie zakupu tych papierów dłużnych wiemy, jaki zysk przyniosą nam zainwestowane środki. Taka konstrukcja oprocentowania sprawia, że obligacje dwuletnie cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów.

- Wszystkie pozostałe oferowane przez nas papiery dłużne, czyli 3-, 4- oraz 10-letnie mają zmienne oprocentowanie. Warto pamiętać, że w przypadku obligacji o najdłuższym okresie zapadalności czyli 4- oraz 10-letnich zawsze przekracza ono wysokość inflacji. W praktyce daje nam to pewność, że zainwestowane pieniądze, nie tylko nie stracą na wartości, ale przyniosą nam też dodatkowy zysk – mówi Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego MF.

W przypadku pozostałych papierów dłużnych, tak jak w poprzednim miesiącu, oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi: dla 3-latek - 3,30%, 4-latek - 3,50% oraz dla 10-latek – 4,00%. Mnożnik i marże w kolejnych okresach odsetkowych również zostały utrzymane na poziomie z grudnia.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (sześciomiesięczną stopę procentową pożyczek międzybankowych) oraz mnożnik w wysokości 1,00. Oznacza to, że decydując się na Obligacje Skarbu Państwa nabywamy instrument o oprocentowaniu podążającym za rynkowymi trendami. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie raz w roku i wyliczane jest na podstawie wskaźnika inflacji za minione 12 miesięcy podawanego przez GUS oraz marży – na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku obligacji dziesięcioletnich, inna jest tylko wysokość marży, która dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym jest wyższa i wynosi 1,50%.

fot. apops - Fotolia.com

Obligacje skarbowe - oferta I 2014

W styczniu Minister Finansów proponuje inwestorom indywidualnym cztery rodzaje obligacji detalicznych o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld złotych.


Oszczędzanie przez zamianę

Wyjątkową ofertą związaną z dłużnymi papierami skarbowymi jest tzw. zamiana. - Każdy kto posiada obligacje skarbowe i zdecyduje się na dalsze inwestowanie korzystając z tego rozwiązania, może powiększyć swój zysk, kupując obligacje poniżej jej wartości nominalnej, tj. poniżej 100 zł. – wyjaśnia Bogdan Klimaszewski. – Każdorazowo cena zakupu nowych obligacji poprzez zamianę zamiany określana jest w liście emisyjnym – dodaje.

Jak to działa w praktyce? Jeżeli podjęliśmy decyzję o kontynuacji oszczędzania, to najpóźniej na trzy dni przed terminem wykupu posiadanych przez nas obligacji, przez Internet, telefon lub w najbliższym punkcie ich sprzedaży składamy dyspozycję o zakupie kolejnej transzy. Dzięki opcji zamiany nasz zysk rośnie. Bo za kapitał początkowy jesteśmy w stanie kupić większą liczbę obligacji.

fot. mat. prasowe

Szczegóły oferty

Oprocentowanie papierów dwuletnich wynosi 3,00% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna to 1 mld złotych.


Jak dokonać zakupu obligacji skarbowych?

Obligacje oszczędnościowe można nabywać przez cały rok. Oferowane są w cyklach miesięcznych, a początek sprzedaży jednej emisji następuje tuż po zakończeniu sprzedaży emisji poprzedniej. Papiery te, mogą nabywać zarówno obywatele Polski, jak i inwestorzy zagraniczni. Do dokonania zakupu niezbędny jest dowód lub paszport (dla osób z zagranicy). Obligacje skarbowe mogą nabywać osoby pełnoletnie albo w imieniu osób niepełnoletnich rodzice (o ile nie są pozbawieni praw rodzicielskich) lub opiekunowie ustawowi. Wszyscy nabywcy obligacji wpisywani są do Rejestru Nabywców Obligacji.

Obligacje Skarbu Państwa można nabyć z każdego zakątka Polski. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystywanych jest wiele kanałów dystrybucji. Instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych jest PKO Bank Polski. Zakupu obligacji można dokonać przez Internet w serwisie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl lub poprzez konto Inteligo, w oddziałach Banku oraz punktach obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Dodatkowo przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210 w godzinach od 8 do 20, bądź 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: