eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Środki WGI zostały zablokowane

Środki WGI zostały zablokowane

2006-06-16 11:47

Przeczytaj także: Rusza WGI Dom Maklerski


W lutym 2006 r. zaczęły pojawiać się pierwsze sygnały, że w działania WGI mogły wkraść się pewne nieprawidłowości. Wtedy to "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł "Spór w biurze maklerskim", opisujący perypetie pewnego inwestora, którego nazwiska nie ujawniono. W ocenie inwestora WGI zarządzało jego środkami w nieprofesjonalny sposób, a skonfrontowane z zarzutami kierownictwo grupy miało zaproponować kreatywne zaksięgowanie dokonanych transakcji ("Na jednym ze spotkań wiceprezes WGI poprosił mnie, abym nie robił problemów. Wyciągnął kopertę, w której były raporty rachunku inwestycyjnego z moim nazwiskiem i kwotami o wiele wyższymi niż dotychczas mi podawane. To miało załatwić sprawę, a ja miałem zniszczyć wcześniejsze raporty"). Biorąc pod uwagę, że nazwisko inwestora nie zostało ujawnione prawdziwość jego wersji była trudna do zweryfikowania.

W przypadku WGI Domu Maklerskiego pewien niepokój budziła również specyficzna strategia inwestycyjna, która umożliwiła umieszczenie całego procesu inwestycyjnego poza zasięgiem nadzoru KPWiG. Otóż WGI Dom Maklerski kupował na rachunek klientów obligacje WGI Consulting sp. z o.o., a ta spółka lokowała je w renomowanej firmie inwestycyjnej Wachovia Securities z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Rzeczywiste decyzje podejmował więc WGI Consulting, zaś WGI Dom Maklerski wykonywał tylko prostą czynność techniczną w postaci informowania inwestorów o aktualnej wycenie obligacji WGI Consulting.

Taka strategia była mało przejrzysta dla inwestorów, gdyż WGI DM oficjalnie wiedział o charakterze inwestycji klientów tylko tyle, ile wynikało z deklaracji WGI Consulting. Natomiast klienci nie mieli już wglądu w dokumenty WGI Consulting, ponieważ ich umowy obejmowały wyłącznie prowadzenie rachunków przez WGI Dom Maklerski. Na tych rachunkach znajdowały się jednak prawie tylko obligacje WGI Consulting, których wartość była szacowana na podstawie jednostronnych oświadczeń WGI Consulting.

Nietypowa konstrukcja procesu inwestycyjnego nie oznacza jeszcze, że w WGI miały miejsce nadużycia - ale przy odrobinie złej woli z łatwością można było w niej takich nadużyć dokonywać.

Okoliczności zablokowania środków

Nieoczekiwanie dla inwestorów, w dniu 4 kwietnia 2006 r. Warszawska Grupa Inwestycyjna straciła zezwolenie na wykonywanie działalności maklerskiej. Tego samego dnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd opublikowała fragment uzasadnienia decyzji dotyczącej odebrania WGI zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej, z którego wynikało, że w ocenie Komisji skala nieprawidłowości i brak rzetelności WGI DM nie pozwalają na dalsze działanie tej firmy jako licencjonowanego domu maklerskiego. KPWiG nadała swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

W oficjalnej odpowiedzi zarząd WGI dowodził, że działania KPWiG mają w jego ocenie charakter nieobiektywny i szczegółowo odpowiadał na poszczególne zastrzeżenia i zarzuty zawarte w decyzji o odebraniu zezwolenia. W ten sposób rozpoczęła się trwająca kilka tygodni wojna na oświadczenia między WGI z jednej strony a KPWiG z drugiej strony, w której większość mediów zachowywała bardzo dużą ostrożność w ocenie słuszności argumentów obu stron.

oprac. : Kancelaria Prawna Skarbiec Kancelaria Prawna Skarbiec

Nowa emisja NFI Jupiter

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: