eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Banki udzielają coraz mniej kredytów

Banki udzielają coraz mniej kredytów

2013-10-03 18:58

Banki udzielają coraz mniej kredytów

Kredyt © Jakub Niezabitowski - Fotolia.com

Pomimo poluzowania przez KNF zaleceń co do polityki kredytowej, banki nadal ograniczają akcję kredytową - wynika z raportu Kredyt Trendy opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej. Redukcja liczby przyznawanych kredytów dotyczy wszystkich segmentów rynku, od kredytów konsumpcyjnych po hipoteczne.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie pomostowe do zwrotu

Jak wskazują dane zebrane przez BIK, w pierwszym półroczu bieżącego roku banki udzieliły ponad 2,7 mln kredytów konsumpcyjnych, o 7,3 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym tylko drugim kwartale 2013 roku banki udzieliły o 62,9 tys. (8,6 proc.) kredytów gotówkowych mniej niż rok wcześniej. Największe spadki dotknęły kredyty o niskich kwotach, o wartości poniżej 4 tysięcy złotych, których liczba w ciągu roku spadła o 15,8 proc. Rośnie za to liczba kredytów gotówkowych o większych wartościach. Na przykład w przypadku kredytów o wartości powyżej 50 tysięcy złotych przyrost w relacji rocznej wyniósł aż 22 procent.

W przypadku kredytów mieszkaniowych również mamy do czynienia z tendencją spadkową. W pierwszej połowie 2013 r. banki udzieliły 96 tys. kredytów mieszkaniowych, o 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2012. Spadki w segmencie kredytów mieszkaniowych trwają już szósty kwartał z rzędu i dotyczą liczby nowych kredytów oraz ich wartości. Kredyty mieszkaniowe w walutach obcych praktycznie zniknęły - do końca czerwca banki udzieliły ich tylko 731, co stanowi 0,76 proc. łącznej liczby udzielonych w tym czasie kredytów. Spadek wartościowy jest dużo głębszy, w I półroczu 2013 roku wartość kredytów mieszkaniowych była niższa o 20 proc. w porównaniu z I półroczem 2012 r.

Spada także liczba nowych kart kredytowych. Jak podaje BIK, pod koniec czerwca 2013 roku czynnych rachunków kart kredytowych było o 3 proc. mniej niż w marcu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: