eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Budżet 2014: wyższe podatki, duży deficyt

Budżet 2014: wyższe podatki, duży deficyt

2013-09-27 21:22

Budżet 2014: wyższe podatki, duży deficyt

Budżet 2014 © shutterfil77 - Fotolia.com

Rząd przyjął dziś projekt budżetu na rok 2014. Utrzymana ma być podwyższona stawka podatku VAT, wzrośnie akcyza na alkohol i i papierosy, wprowadzona zostanie akcyza na gaz ziemny do celów opałowych i napędowych. Według rządowych planów, przyszłoroczny deficyt ma nie przekraczać 47,7 miliarda złotych.

Przeczytaj także: Budżet 2014: wyższe podatki

Według rządowego projektu, w przyszłym roku dochody budżetu wyniosą 276,9 mld zł, wydatki nie więcej niż 324,6 mld zł, a deficyt nie przekroczy 47,7 mld zł. Na dochody państwa we wspomnianej już wysokości 247,9 mld zł, składać się mają wpływy z podatku VAT w wysokości 115,7 mld zł, z akcyzy w kwocie 62 mld zł, podatku CIT w wysokości 23,2 mld zł oraz PIT na sumę 43,7 mld zł. Podatek od wydobycia niektórych kopalin ma przynieść 2 mld złotych, a niepodatkowe dochody budżetu (czyli na przykład dochody z dywidend od spółek Skarbu Państwa, z cła, z opłat i grzywien) mają wynieść łącznie 27,2 mld zł.

W projekcie budżetu rząd założył, że w przyszłym roku realny wzrost PKB wyniesie 2,5 proc., inflacja 2,4 proc., wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną nominalnie o 3,5 proc., spadek zatrudnienia w gospodarce narodowej wyniesie 0,1 procent a spożycie prywatne wzrośnie o 4,6 proc. (w ujęciu nominalnym).

Po stronie wydatkowej najpoważniejszą pozycją będą dotacje i subwencje (47,3 proc. wydatków), potrzeby bieżące jednostek budżetowych (20,2 proc.) oraz obsługę długu Skarbu Państwa (11,1 proc.).

Niestety wzrosną podatki - utrzymana zostanie podwyższona, 23-procentowa podstawowa stawka podatku VAT, zlikwidowana zostanie ulga w podatku VAT, umożliwiającą zwrot części wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe, wzrośnie akcyza na wyroby spirytusowe (o 15 proc.) i na papierosy (o 5 proc.), opodatkowany zostanie akcyzą gaz ziemny do celów opałowych i napędowych.

W przyszłym roku nadal będzie zamrożony fundusz wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych, poza wynagrodzeniami pracowników publicznych szkół wyższych (te mają rosnąć w tempie 9,14 proc. rocznie).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: