eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy postępująca poprawa w gospodarkach europejskich wspomoże euro?

Czy postępująca poprawa w gospodarkach europejskich wspomoże euro?

2013-09-25 10:18

Czy postępująca poprawa w gospodarkach europejskich wspomoże euro?

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień nie przyniósł na rynek większej zmienności i mogliśmy oglądać kontynuację lekko zwyżkującej konsolidacji dolara. Brak istotnych odczytów makroekonomicznych spowodował, iż pozostawaliśmy w niewielkim zakresie wahań.

Przeczytaj także: Draghi przypomina o gotowości EBC do działania „w razie potrzeby”

Z istotnych odczytów poznaliśmy jedynie dane instytutu IFO, dla gospodarki niemieckiej, które okazały się nieznacznie gorsze od oczekiwań i miały niejednoznaczny wydźwięk, co doprowadziło do lekkiego osuwania się EUR/USD oraz DAX w początkowej fazie sesji. Większych zmian na rynku nie przyniesie także zapewne odczyt GfK, który wyniósł dziś rano 7.1 pkt, o 0.1 więcej od oczekiwań Nieznacznie gorszy od prognoz okazał się również indeks zaufania konsumentów Conference Board z USA, co jednak nie przełożyło się w znaczący sposób na notowania w USA.

Warto jeszcze powrócić do wczorajszych odczytów, które nadeszły z polskiej gospodarki. Pozytywnie zaskoczyły zarówno dane o sprzedaży detalicznej, jak i stopie bezrobocia, co przyczyniło się do poprawy sentymentu na rynku złotego w drugiej części sesji. Ciekawe informacje dobiegły, także z Hiszpanii gdzie premier Mariano Rajoy zapowiedział podniesienie prognoz gospodarczych na rok 2014. Zakładany wzrost PKB ma wynieść 0.7%, wobec wcześniejszych zapowiedzi 0.5%, a wielkości pozostałych parametrów rynki mają poznać w piątek. Informacje te powinny poprawić sentyment do krajów południa, co może przełożyć się na niewielkie wzrosty EUR/USD. Duże rozczarowanie przyniósł w nocy odczyt bilansu handlu zagranicznego z Nowej Zelandii, co doprowadziło do spadków na NZD/USD, a także powrotu do korekty na AUD/ZND.

Dzisiejsze kalendarium przyniesie istotne odczyty dopiero w amerykańskiej fazie sesji, co powinno wpłynąć na obniżoną zmienność na głównych parach, przed danymi o zamówieniach na dobra trwałego użytku z USA, które poznamy o 14.30, o godzinie 16 z kolei poznamy odczyt o sprzedaży nowych domów. Ze względu na brak istotniejszych danych to właśnie te odczyty powinny zdecydować o utrzymaniu się EUR/USD powyżej 1.3453 na koniec dnia.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Notowania EUR/USD zbliżają się od początku tygodnia do istotnej strefy wsparcia w okolicach 1.3450, której utrzymanie będzie kluczowe w krótkim terminie. Naruszona została już szybka linia trendu wzrostowego, co sugerowałoby możliwość rozwinięcia przez inwestorów obecnego cofnięcia. Aby powrócić do scenariusza dalszych wzrostów konieczny byłby dziś powrót powyżej 1.35.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/MXN – odczyty CPI potwierdzają ożywienie w Meksyku

fot. mat. prasowe

USD/MXN interwał dzienny

USD/MXN interwał dzienny


Opublikowane wczoraj dane z Meksyku dotyczące inflacji w pierwszych dwóch tygodniach września pozytywnie zaskoczyły rynek. Bazowa inflacja konsumencka CPI wzrosła do poziomu 0.30% w porównaniu do ostatnich tygodni sierpnia, podczas gdy prognoza zakładała wzrost o 0.22%. Tym samym inflacja w ujęciu rdr wzrosła do poziomu 2.54%. Za wzrostem inflacji stoi po części efekt sezonowy, jednak wzrost cen produktów poza żywnością świadczy o odradzającym się popycie wewnętrznym. Inflacja utrzymuje się jednak poniżej celu 3 proc., wzrost cen nie objął także jeszcze sektora usług.

Czynniki te będzie musiał uwzględnić bank centralny Meksyku podejmując decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na 25 października. Dla przypomnienia na ostatnim posiedzeniu dwa tygodnie temu Banxico obniżył stopy o 25 pb do poziomu 3.75%. Prawdopodobne jest, że mimo oznak ożywienia, na najbliższym posiedzeniu Bank powtórzy cięcie sprowadzając stopę do poziomu 3.50%.

Kurs USD/MXN, po wyznaczeniu w ubiegłym tygodniu ponad miesięcznych dołków, systematycznie odrabia ostatnie spadki. Także w trakcie wczorajszego dnia z impetem poruszał się na północ. Dolar odrobił tym samym straty wobec peso wynikłe po ubiegłotygodniowej decyzji FED o pozostawieniu poziomu QE na niezmienionym poziomie. Kurs może napotkać tymczasowy opór w okolicach 12.95, gdzie przebiega 50-dzienna średnia krocząca. W ujęciu technicznym nieuchronne wydaje się jednak domknięcie luki z połowy września. W przypadku realizacji scenariusza wzrostowego kolejnym ważnym oporem będą okolice 13.07 i 13.12 – 61.8 proc. zniesienie Fibo ostatniej fali spadkowej.

Z danych fundamentalnych z Meksyku w tym tygodniu na uwagę zasługuje zaplanowany na jutro odczyt bilansu handlowego za sierpień. Począwszy od dzisiaj kluczowe dla par dolarowych będą odczyty z gospodarki amerykańskiej, m.in. dane o sprzedaży domów oraz zamówieniach na dobra trwałe.

DAX czeka na impuls

fot. mat. prasowe

DE30, interwał dzienny

DE30, interwał dzienny


DAX po wyznaczeniu w ubiegłą środę historycznych szczytów potrzebuje wyraźnego impulsu do dalszych wzrostów. Wczoraj choć kurs zakończył dzień na plusie, to poruszał się paśmie wahań wyznaczonym przez wcześniejszą dzienną świeczkę. Począwszy od dzisiejszego dnia kierunek światowych indeksów powinny wyznaczyć odczyty z amerykańskiej gospodarki. Jeśli te nie zaskoczą pozytywnie inwestorów, możemy spodziewać się, że kurs DE30 odzwierciedlający ceny niemieckiego DAXa, będzie testował 23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej trwającej od końca czerwca. Zejście w okolice poziomu 8500 oznaczałoby także domknięcie powstałej na wykresie w połowie września luki. Taki scenariusz wspiera zachowanie amerykańskiego indeksu DIJA, który wczorajszą sesję zakończył pod kreską i zamykając lukę dzień wcześniej.

W trakcie wczorajszej sesji DAX umocnił się mimo spadkowej sesji za oceanem i publikacji słabszego od prognoz odczytu Indeksu Instytutu Ifo za wrzesień, który wyniósł 107.7 pkt. Indeks wzrósł o 0.1 pkt. wobec odczytu za poprzedni miesiąc, podczas gdy prognoza zakładała wzrost o 0.9 pkt.

Bezsprzeczne pozostaje jednak to, że to najlepszy odczyt indeksu od ponad roku, co potwierdza ożywienie w największej gospodarce Europy.

Do końca tygodnia oczy inwestorów będą zwrócone w stronę Stanów Zjednoczonych, gdzie opublikowane będą m.in. dane dotyczące sprzedaży domów i zamówień na dobra trwałe (dzisiaj), finalne odczyty PKB za II kw. oraz cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (czwartek) oraz dane o wydatkach Amerykanów i odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (piątek). W piątek poznamy także wstępne dane o inflacji konsumenckiej w Niemczech we wrześniu. Ożywienie gospodarcze wskazuje na możliwy wzrost presji inflacyjnej.

Ostatnie wydarzenia
  • Nowa Zelandia: Bilans handlu zagranicznego (sierpień) -1 191 mln NZD, prognoza -722 mln NZD
  • USA: Indeks zaufania konsumentów Conference Board 79.7 pkt., prognoza 79.9 pkt.
  • Kanada: Sprzedaż detaliczna bez samochodów 1.0%, prognoza 0.6% m/m
  • Niemcy: Indeks Instytutu IFO 107.7, prognoza 108.4
  • Polska: Sprzedaż detaliczna -0.7% m/m (sierpień), Stopa bezrobocia 13.0% (sierpień) wobec prognozy 13.1%.

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 12:00 Sprzedaż detaliczna wg. CBI za wrzesień, prognoza 24

USD 14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku bez środków transportu (sierpień), prognoza 1.1%

USD 16:00 Sprzedaż nowych domów, w sierpniu, prognoza 420 tys.
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: