eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Europa przed szansą na wzrost. Kiedy WIG20 opadnie z sił?

Europa przed szansą na wzrost. Kiedy WIG20 opadnie z sił?

2013-09-12 11:48

Zachowanie Wall Street wczoraj wieczorem oraz przełożone głosowanie w Kongresie w sprawie Syrii mogą pozwolić na wzrost na otwarciu na giełdach europejskich.

Przeczytaj także: Chwilowe zwyżki na rynkach akcji

Wczorajsze zwyżki na giełdach europejskich nie były może przesadnie silne (DAX zyskał 0,6 proc., CAC40 i FTSE po 0,1 proc.), za to istotne. DAX utwierdził inwestorów w przekonaniu, że jego wyjście ponad szczyt z sierpnia nie było tylko jednodniowym incydentem, a tym samym otworzył sobie drogę do ataku na szczyt hossy z maja tego roku. W podobnej sytuacji znajduje się CAC40, z tym że w tym przypadku szczyt sierpnia jest zarazem szczytem hossy, a nie został on jeszcze osiągnięty.

Być może inwestorzy w Europie kupowaliby akcje jeszcze odważniej, gdyby nie spadkowy początek notowań na Wall Street. Co prawda S&P już na godzinę przed końcem notowań w Europie zaczął odrabiać straty, ale oznaczało to tylko wyjście na zero, a inwestorzy nie mogli być pewni dalszego ciągu, ponieważ powróciły obawy o możliwe bankructwo USA w przyszłym miesiącu (jeśli limit zadłużenia nie zostanie zwiększony). Dopiero pod koniec notowań Wall Street przyspieszyła i ostatecznie S&P zyskał 0,3 proc. Na udany finisz mogła mieć prośba Baracka Obamy o przełożenie głosowania w sprawie interwencji w Syrii.

Na giełdach azjatyckich większość indeksów była stabilna dziś rano – Kospi zyskał 0,01 proc., Nikkei stracił 0,3 proc., Hang Seng zyskiwał 0,1 proc. na pół godziny przed końcem notowań, a Shanghai Composite rósł w tym czasie o 1 proc. (jednak już indeks B-Shares, a więc spółek dostępnych dla inwestorów zagranicznych zyskiwał tylko 0,2 proc.).

Inwestorzy w Europie mogą kupować akcje dziś rano właśnie za sprawą końcówki notowań na Wall Street, choć trzeba mieć na uwadze, że kontrakty na S&P spadają dziś rano, zatem zwyżka będzie zapewne stonowana i na rekordy hossy trudno dziś liczyć. Pewne ożywienie w drugiej połowie dnia mogą przynieść dane dotyczące liczby zasiłków dla bezrobotnych w USA.

U nas WIG20 zdrada nieprzebrane zapasy energii, wyrównał już poziom z minionej środy, kiedy inwestorzy jeszcze się wahali jak należy przyjąć decyzję w sprawie OFE, a WIG jest nawet powyżej tego poziomu (najwyżej od 27 sierpnia). O kolejne zwyżki będzie jednak coraz trudniej – w przypadku WIG20 droga w górę najeżona jest punktami oporu, w przypadku WIG chodzi o okolice 50 tys. pkt, które powstrzymały wzrost dwukrotnie w sierpniu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: