eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt na dom energooszczędny już dostępny

Kredyt na dom energooszczędny już dostępny

2013-08-21 11:56

Kredyt na dom energooszczędny już dostępny

Kredyt na dom energooszczędny ©  YuI - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W pierwszych bankach oferowane są już kredyty hipoteczne na budowę domów lub zakup mieszkań energooszczędnych. Placówki bankowości komercyjnej i spółdzielczej na terenie całego kraju czekają na wnioski kredytowe.

Przeczytaj także: Domy energooszczędne: 50 tys. zł dopłaty

Dopłaty do spłaty kapitału kredytów na domy i mieszkania energooszczędne to pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla budujących domy o niskim zużyciu energii. Program skierowany jest do inwestorów będących osobami fizycznymi budującymi domy jednorodzinne lub kupujących domy/mieszkania od deweloperów. Program o budżecie 300 mln zł realizowany będzie w latach 2013-2018 we współpracy z bankami. Oferta dostępna jest już na terenie całej Polski w placówkach: Banku Ochrony Środowiska S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB- Banku S.A. oraz w bankach spółdzielczych tych zrzeszeń. Pozostałe banki uczestniczące w programie zapowiadają uruchomienie programu w najbliższych miesiącach (Getin Noble Bank S.A.– do 30.09.2013 r., Nordea Bank Polska S.A.– najpóźniej w IV kw. 2013 r., Deutsche Bank PBC S.A.– najpóźniej w IV kw. 2013 r., Bank Zachodni WBK S.A. – w IV kw. 2013 r.).

- Dzięki włączeniu banków do nowego programu rząd uzyskuje podwójną korzyść. Po pierwsze- środki publiczne stymulują podaż większych środków komercyjnych na ten ważny dla państwa cel inwestycyjny, a banki zapewnią dodatkowo szeroką dystrybucję i promocję programu wśród obywateli. Po drugie- rząd w ten sposób, niejako inwestuje we współpracę z grupą „banków-pionierów”, które będą ambasadorem nowego rodzaju wsparcia w Polsce. Wierzę, że powodzenie tego programu zachęci innych do rozwoju oferty kredytowej w tym pożądanym, społecznie i ekonomicznie, kierunku- powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Zarządu Związku Banków Polskich.

Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek. Banki komercyjne i spółdzielcze szacują że ww. kwota dotacji powinna umożliwić wygenerowanie akcji kredytowej w wysokości ok. 2,5 mld zł i zachęcić inwestorów indywidualnych do tego typu inwestycji. Banki będą obsługiwać beneficjentów w systemie tzw. „jednego okienka” na terenie całego kraju.

fot. mat. prasowe

Eko wsparcie BOŚ

Słoneczny EkoKredyt - oferowany we współpracy z NFOŚiGW, oferuje Klientom kredytującym zakup kolektorów słonecznych do podgrzewania wody zwrot nawet do 45 proc. kosztów inwestycji z dotacji NFOŚiGW.


- BOŚ jako pierwszy bank uruchomił nowy program, co wynika z naszego wieloletniego doświadczenia w finansowaniu rozwiązań proekologicznych, także dla klientów indywidualnych. W naszej ocenie program przyniesie efekty długoterminowe, nie tylko przez obniżenie emisji, ale także pobudzenie rozwoju budownictwa energooszczędnego i rynku zielonych technologii. Jako bank z określona misją staramy się wspierać pobudzanie inicjatyw proekologicznych i edukować, wiedząc, że zadowoleni, świadomi klienci są najlepszą wizytówką naszego banku- powiedziała Anna Żyła, Zastępca Dyrektora Departamentu Ekologii Strategii, Główny Ekolog Banku BOŚ SA.

fot. mat. prasowe

Warunki finansowe w PBS

Bank BPS oferuje kredyt do 100% wartości nieruchomości (0% wkładu własnego)


Programem dopłat do finansowania domów energooszczędnych zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW wyciągając wnioski z wdrażania przy udziale banków programu nabycia i montażu kolektorów słonecznych zdecydował się wykorzystać wiedzę i doświadczenie bankowców przy organizacji finansowania dużo bardziej skomplikowanego procesu jakim jest budowa budynków mieszkalnych o wysokich parametrach technicznych i wykorzystujących nowoczesne technologie.

fot. mat. prasowe

Kredyty na budowę domów energooszczędnych SGB Bank SA

Proponowane oprocentowanie to WIBOR 3M plus stała marża banku od 1,80 p.p.


- Domy energooszczędne częściej buduje się poza aglomeracjami miast, znaczenia w ich finansowaniu nabierają więc banki spółdzielcze obecne lokalnie. Od początku sierpnia jesteśmy gotowi do działań i oczekujemy sporego zainteresowania. Mamy bowiem dobre doświadczenia zdobyte podczas realizacji programu dopłat do kolektorów słonecznych. Grupa BPS jest liderem w ich udostępnianiu. Stąd wiemy, że budowanie energooszczędne wymaga cierpliwej edukacji. – powiedział Tomasz Mironczuk, Prezes Zarządu Banku BPS.

fot. mat. prasowe

Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych - schemat postępowania

Do dyspozycji inwestorów aktualnie pozostaje 37 weryfikatorów. We wrześniu lista ta ulegnie rozszerzeniu o kolejnych kilkudziesięciu ekspertów, i będzie dalej poszerzana, adekwatnie do zainteresowania rynku.


Trwają przygotowania do uruchomienia przez banki i ZBP akcji informacyjno-promocyjnej, przeszkolono już kilkuset pracowników operacyjnych, kolejne szkolenia organizowane przez NFOŚiGW i ZBP odbędą się w najbliższym czasie. Banki zachęcają do kredytu oferując poza dotacją, np. niższą marżę, która będzie obniżana wraz ze wzrostem energooszczędności budynku. Kredyty dostępne są zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, w tym gminach wiejskich. Liczba placówek bankowych obsługujących program stale wzrasta, gdyż systematycznie do współpracy przystępują banki spółdzielcze obu zrzeszeń.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: