eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ocena ryzyka w faktoringu

Ocena ryzyka w faktoringu

2013-07-18 00:44

Przeczytaj także: Faktoring sposobem na zatory płatnicze


Zaliczka to narzędzie, które ogranicza ryzyko finansowania wierzytelności, która z wyżej wymienionych powodów może być niezapłacona w pierwotnej kwocie. - Termin regresu jest uzależniony od maksymalnego, akceptowalnego przez faktora terminu płatności, od dyscypliny płatniczej odbiorców oraz od produktu czy usługi oferowanej przez klienta odbiorcom – mówi Agnieszka Dąbrowska, Analityk z Działu Oceny Ryzyka BRE Faktoring. - Faktor, decydując się na wydłużenie terminu regresu, decyduje się na dłuższe finansowanie wierzytelności, czyli de facto dłużej oczekuje na płatność od odbiorcy – komentuje. Limit finansowania dostawcy oraz limity finansowania odbiorców powinny być dopasowane do wielkości obrotów – odpowiednio ze wszystkimi odbiorcami oraz z każdym z nich. Faktor dzięki temu ogranicza największe ponoszone przez siebie ryzyko, czyli ryzyko kredytowe. Kolejnym, często wprowadzanym narzędziem ograniczającym ryzyko faktora jest wskaźnik koncentracji, który gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu rozproszenia portfela.

Ustalenie podstawowych parametrów transakcji faktoringowej – limitu dla dostawcy, limitów dla poszczególnych odbiorców, poziomu zaliczki, terminu regresu, wskaźnika koncentracji – jest priorytetem dla faktora. Dobrze ustrukturyzowana transakcja nie tylko ogranicza ryzyko transakcji, ale także jest gwarancją zadowolenia klienta ze współpracy z faktorem.

Bieżąca obsługa

Niezwykle istotną kwestią z punktu widzenia faktora jest bieżąca obsługa klienta następująca już po podpisaniu umowy. W faktoringu sytuacja jest ciągle dynamiczna, w szczególności jeśli chodzi o portfel należności – w trakcie umowy mogą zostać dodani nowi odbiorcy, limity przyznane na już funkcjonujących odbiorców, w przypadku zwiększenia z nimi obrotów, mogą zostać podwyższone, niektórzy odbiorcy mogą zostać wykluczeni z finansowania ze względu na złą dyscyplinę płatniczą czy nieakceptowalny poziom wyksięgowań. Portfel przez cały czas trwania umowy ewoluuje. - Faktor musi czasami bardzo szybko reagować na potrzeby klienta i jednocześnie nieustannie czuwać nad wszystkimi zmianami – mówi analityk BRE Faktoring.

Faktor jest narażony na bardzo wysokie ryzyko operacyjne, które wynika bezpośrednio z charakteru oferowanej przez niego usługi faktoringowej. Ryzyko to związane jest zarówno z klientami oraz odbiorcami funkcjonującymi w faktoringu jak i z zatrudnionymi pracownikami. Każdy faktor posługuje się zaawansowanymi systemami IT służącymi do przeprowadzania rozliczeń z klientem oraz generowania różnego rodzaju raportów.

Wciąż jednak praca faktora opiera się w dużym stopniu na wyspecjalizowanej kadrze pracowników. Każda transakcja faktoringowa związana jest z analizą wielu dokumentów, w szczególności dotyczy to finansowanych faktur. W wielu transakcjach faktoringowych klient sam wprowadza faktury do systemu, a faktor je finansuje nie czekając na przesłanie ich w formie papierowej. Ryzyko, które podejmuje faktor jest duże. W związku z tym faktor w celu ograniczenia tego ryzyka może wyrywkowo weryfikować finansowane faktury oraz potwierdzać salda u odbiorców. Jest to narzędzie skuteczne, jednak wymagające dużych nakładów pracy.

Skomplikowane, ale do zrobienia

Transakcje faktoringowe nie zawsze są transakcjami prostymi. Faktor przeważnie nie jest pierwszą instytucją finansową, do której przedsiębiorstwo zgłasza się po finansowanie. Firmy przychodzą po pieniądze do faktora przeważnie w momencie, w którym bank odmówił im finansowania ze względu na trudną lub pogarszającą się sytuację finansową, bądź też brak możliwości zabezpieczenia kredytu.

Jak zaznacza Agnieszka Dąbrowska z BRE Faktoring, nie oznacza to jednak, że faktor jest w stanie sfinansować każdy portfel należności. - Niestety, nie każda transakcja faktoringowa opiera się o idealnie rozproszony portfel odbiorców, którzy regulują swoje zobowiązania terminowo - dodaje. Dzięki dobrze dobranym parametrom odpowiadającym rzeczywistej sytuacji w portfelu należności, faktor jest jednak w stanie tak skonstruować transakcję, żeby udzielić klientowi potrzebnego mu finansowania ograniczając przy tym swoje ryzyko. - Podejście do każdego klienta jest indywidualne – w faktoringu nie ma jasno wytyczonych granic, w których klient czy portfel należności muszą się koniecznie zmieścić – mówi.

Faktoringowi towarzyszy wiele rodzajów ryzyka – wynika to bezpośrednio z charakteru tej usługi. Faktorzy jednak dokonując należytej oceny transakcji, a następnie jej strukturyzacji i bieżącej obsługi są w stanie ograniczyć ponoszone ryzyko i udzielić finansowania podmiotom, które mają często problemy z pozyskaniem na rynku środków na bieżącą działalność.

Przeczytaj także: Dla kogo faktoring? Dla kogo faktoring?

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: