eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Porozumienia na szczycie UE wsparły euro

Porozumienia na szczycie UE wsparły euro

2013-06-28 11:43

Porozumienia na szczycie UE wsparły euro

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze informacje napływające na rynek pozwoliły na chwilowe zatrzymanie spadków Eurodolara. Lepsze lub zgodne z oczekiwaniami odczyty z USA, gdzie Indeks podpisanych umów kupna domów wyniósł 6.7% wobec oczekiwań na poziomie 1%, dochody amerykanów wzrosły o 0.5%, wobec oczekiwanego wzrostu o 0.2%, a liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła zgodnie z konsensusem 346 tys., nie pozwoliły na znaczące umocnienie się Dolara. Duży wpływ miały na to dobre informacje napływające ze szczytu UE, gdzie politycy zatwierdzili zmiany w planie budżetu na lata 2014-2020, godząc się na główny postulat Parlamentu Europejskiego, który domagał się uproszczenia procedury przenoszenia niewykorzystanych środków na lata następne.

Przeczytaj także: Rynek walutowy: pogłębienie spadków na Funcie już dziś?

Zdecydowanie zwiększa to szanse na przegłosowanie budżetu przez PE i daje nadzieję na wdrożenie proinnowacyjnych programów stymulujących. Czynnikiem osłabiającym dolara mogły być z kolei słowa członka FOMC Williama Dudleya, który choć potwierdził konsensus wewnątrz komitetu, dotyczący zapowiedzianych warunków wygaszania QE, powiedział również, ze amerykańska gospodarka ciągle nie może być postrzegana jako zdrowa. Słowa te mogą oznaczać, że ograniczanie programu QE jeszcze w tym roku, nawet jeżeli będzie miało miejsce to w ograniczonej skali. Szerszy obraz poznamy po dzisiejszych wypowiedziach kolejnych trzech członków FOMC, Sandry Pianalto, Johna Williamsa oraz Jeremyego Steina. Z wczorajszych odczytów warto wspomnieć o saldzie rachunku bieżącego z Wielkiej Brytanii, które okazało się potwierdzać opisywany wczoraj odpływ kapitałów amerykańskich z brytyjskiego rynku, co przyczyniło się do znacznego osłabienia Funta zarówno do Euro jak i Dolara i powinno spowodować w najbliższym czasie pozostawanie GBP/USD pod presją. Istotne dane nadeszły także z Japońskiej gospodarki, gdzie wszystkie odczyty okazały się być lepsze od oczekiwań, jednakże ciągle niepokojącym czynnikiem jest ujemny poziom inflacji CPI, która wyniosła -0.3%. Obraz ten doprowadził do kontynuowania wzrostów, przez USD/JPY, ze względu na widoczne miejsce do dalszych działań przez Bank Japonii.

W dzisiejszym kalendarium poza ww. wystąpieniami członków FOMC, warto zwrócić uwagę na odczyty wyprzedzające z USA, czyli Chicago PMI oraz Indeks instytutu Michigan, które mogą przyczynić się do umocnienia dolara, gdyż oczekiwania nie są wygórowane i nietrudno powinno być o pozytywne zaskoczenie.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Technicznie EUR/USD odbił się wczoraj od ważnego poziomu wsparcia na znajdującego się na 1.30, co powinno sugerować powrót do 1.3090, gdzie znajduje się 200 sesyjna średnia. Ewentualne pokonanie tego poziomu otworzyłoby drogę do 1.3145=, który nie powinien zostać dziś przekroczony.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Coraz bliżej interwencji na czeskiej koronie

fot. mat. prasowe

EUR/CZK, interwał czterogodzinny

EUR/CZK, interwał czterogodzinny


Wczoraj radna CNB (czk: Česká národní banka, CNB) podjęła decyzję o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie 0.05%.

Pomimo braku zmian w polityce monetarnej rada CNB zakomunikowała, iż „prawdopodobieństwo interwencji zwiększa się”. Prezes CNB Miroslav Singer dodał, iż w przypadku przeprowadzenia interwencji jej skala będzie znacząca.

Zarówno wzrost gospodarczy jak i inflacja w I kw. 2013 okazały się niższe od prognoz CNB opublikowanych na początku maja. W związku z powyższym w komunikacie prasowym można przeczytać, iż „bilans czynników ryzyka związanych z inflacją, przechyla się na stronę jej spadku, równocześnie wskazując na potrzebę luźniejszych warunków monetarnych, niż zakładały prognozy”.

Wnioskując po przednich działaniach CNB, powyższy komunikat można odczytać jako sygnał, iż rada jest gotowa do interwencji na następnym spotkaniu (1 sierpnia). Spotkanie to jest o tyle kluczowe, iż zbiega się ono w czasie z aktualizacją prognoz gospodarczych oraz publikacją kwartalnego raportu nt. inflacji.

W zeszłotygodniowej analizie pisaliśmy, iż w sytuacji kiedy CNB nie może operować stopami procentowymi w celu luzowanie polityki monetarnej, rozważanym przez CNB sposobem wpływania na ilość pieniądza w obiegu jest niesterylizowana interwencja walutowa. Aby doprowadzić zarówno do deprecjacji czeskiej korony jak i zwiększenia bazy monetarnej CNB mógłby zdecydować się rozpocząć zakupy zagranicznych obligacji za pomocą krajowej waluty. Zwiększona podaż korony czeskiej, zakładając odpowiednią skalę interwencji, mogłaby doprowadzić do wzrostu kursu EUR/CZK. Jednocześnie CNB kupując zagraniczne papiery od krajowych banków uwolniłby cześć ich rezerw doprowadzając do wzrostu ilości pieniądza w obiegu.

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał czterogodzinny

USD/CAD, interwał czterogodzinny


Tak jak prognozowaliśmy w analizie z 2013-06-21 kurs pary USD/CAD na przestrzeni ostatniego tygodnia charakteryzował się wyraźną ujemną korelacją z kursem instrumentu TNOTE.

Ujmując rzecz w kategoriach ekonomicznych: wraz ze wzrostem rentownościami na amerykańskim rynku obligacji osłabiał się dolar kanadyjski. Biorąc pod uwagę fakt, iż środowa publikacja finalnego PKB za I kw. dla USA odczytana została przez rynki jako szansa na wydłużenie okresu oczekiwania na QExit, to opisywana korelacja będzie słabnąć.

Patrząc od strony technicznej kurs USD/CAD przebił się przez opór wyznaczony przez majowe szczyty, by następnie znaleźć w nim oparcie przed dalszymi wzrostami.

Dolar kanadyjski wymieniany jest często jako ten członek klubu walut surowcowych, który ma najlepsze perspektywy na druga połowę bieżącego roku. Porównanie to staje się szczególnie wymowne, jeżeli zestawić loonie z aussie. Biorąc pod uwagę, iż inwestorzy zajmują rekordowo „krótkie” pozycje w loonie w krótkim okresie spodziewać się można korekty wartości dolara kanadyjskiego.

Z drugiej strony loonie wspierany jest przez czynniki fundamentalne, BoC ma małe pole manewru do luzowania polityki monetarnej i będzie najprawdopodobniej pierwszym bankiem centralnym z krajów grupy G10, który podniesie stopy procentowe w przeciągu następnych dwóch lat. W przeciwieństwie do obiegowej opinii, ceny towarów eksportowanych przez Kanadę wykazywały odporność na spadki,
a publikowany przez BoC „commodity index” od początku roku wzrósł o 6%, dodatkowo zawężający się spread pomiędzy ceną kanadyjskiej ropy crude a globalnym benchmarkiem powinien wspierać loonie poprzez poprawiające się terms-of-trade. O ile kurs USD/CAD szczyty ma pewnie przed sobą, to AUD/CAD najprawdopodobniej kontynuować będzie trend zniżkowy.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec 52.3, poprzednio 51.5;
    Dane za maj: Inflacja konsumencka CPI -0.3 (r/r), poprzednio -0.7%; sprzedaż detaliczna 0.8% (r/r), poprzednio -0.1%; produkcja przemysłowa 2% (m/m), poprzednio 0.9%
  • Francja: Wydatki konsumentów za maj 0.5% (m/m), poprzednio 0.9%

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:00 Indeks instytutu KOF za czerwiec, prognoza 1.19, poprzednio 1.1

EUR 11:00 Inflacja konsumencka CPI we Włoszech za czerwiec, prognoza 0.2%, poprzednio 0%

USD 14:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed Jeremy’ ego Stein’a

CAD 14:30 Inflacja producencka PPPI (m/m) za maj, prognoza 0.1%, poprzednio -0.8%

CAD 14:30 PKB za kwiecień, prognoza 0.1%, poprzednio 0.2%

USD 15:15 Wystąpienie szefa FED z Richmond (Jeffrey Lacker)

USD 15:45 Indeks Chicago PMI za czerwiec, prognoza 55.0, poprzednie 58.7

USD 15:55 Indeks Uniwersytetu Michigan za czerwiec, prognoza 82.7, poprzednio 84.5

USD 18:00 Wystąpienie szefa Fed z Cleveland (Sandra Pianalto)

USD 21:30 Wystąpienie szefa Fed z San Francisco (John Williams)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: