eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty mieszkaniowe: najgorzej od 2009 roku

Kredyty mieszkaniowe: najgorzej od 2009 roku

2013-05-28 21:33

Kredyty mieszkaniowe: najgorzej od 2009 roku

Mniej kredytów mieszkaniowych © Torbz - Fotolia.com

Pierwszy kwartał 2013 roku okazał się być pod względem liczby i wartości udzielanych kredytów hipotecznych najgorszy od 2009 roku – wynika z najnowszej, 15. edycji Raportu Amron-Sarfin. Przyczyna spadku to wygaszenie programu „Rodzina na Swoim” oraz trudna sytuacja gospodarcza.

Przeczytaj także: Mniej kredytów mieszkaniowych w roku 2014

W pierwszym kwartale 2013 roku spadła względem poprzedniego kwartału (IV kw. 2012r.) zarówno liczba jak i wartość udzielanych kredytów hipotecznych (odpowiednio o 12,46 proc. i 9,34 procent). Liczba (41,6 tys. sztuk), jak i wartość (8,0 mld zł) nowo udzielonych kredytów w I kwartale 2013 roku okazały się najniższe od czterech lat. W segmencie kredytów hipotecznych trend spadkowy trwa nieprzerwanie od połowy 2011 roku.

Główne przyczyny spadków to wygaszenie programu „Rodzina na Swoim” i trudna sytuacja gospodarcza.

– Pierwsze trzy miesiące tego roku potwierdzają nasze przewidywania, że ten rok na rynku mieszkaniowym będzie bardzo trudny. Mówiliśmy wielokrotnie, że likwidacja programu wsparcia bez jednoczesnego uruchomienia nowych propozycji będzie miała bardzo negatywne konsekwencje. Luka między programami wyniesie aż 12 miesięcy, w kolejnych kwartałach możemy zatem oczekiwać dalszych spadków lub - w najlepszym razie - stagnacji – komentuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Bankowcy jednak podkreślają, że uruchomienie nowego programu „Mieszkanie dla Młodych” nie rozwiąże wszystkich problemów. W porównaniu do „Rodziny na Swoim”, nowy program obejmie znacznie mniej osób, gdyż przewiduje tylko wsparcie zakupów mieszkań na rynku pierwotnym. Nowy program eliminuje ponadto około połowy powiatów, gdzie działalność deweloperska jest słabiej rozwinięta, zakłada również niskie limity, a i sam budżet programu jest znacznie mniejszy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • 1miliarder / 2013-05-29 09:18:48

    dlatego nie ma co się dziwić, program rodzina na swoim dawał dużo większe szanse na kredyt, niż teraz jak go nie ma, oraz stale pogarszający się rynek pracy, niestety też natrafiłem na małe niespodzianki i wychodziłem z kwitkiem z banków, a że żona ma rodzić za niedługo nie było czasu na przepychanki z bankami, wielkie dzięki dla Skoku Wołomin, oprócz chyba 3 banków wypadł najlepiej, to tam wziąłem pożyczkę a za 3 tyg się wprowadzam do nowego mieszkania odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: