eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Dzień Dziecka: edukacja ekonomiczna jest ważna

Dzień Dziecka: edukacja ekonomiczna jest ważna

2013-06-01 00:20

Przeczytaj także: Ufunduj kieszonkowe na Dzień Dziecka


Kilka rad, jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi
  1. Dawaj dziecku kieszonkowe, choćby najskromniejsze. Pamiętaj jednak, by nie było ono nagrodą za pomoc przy wykonywaniu domowych obowiązków. Kwotę dopasuj nie tylko do wieku dziecka, ale przede wszystkim do zasobności Twojego portfela. Umówcie się także, jakie przyjemności mają być pokrywane z tych środków.
  2. Nie wydzielaj mu pieniędzy. Nawet kilkuletnie dziecko powinno mieć dostęp do swoich pieniędzy, żeby nauczyć się nimi zarządzać. Podaruj mu skarbonkę lub kolorowy portfelik, a nastolatkowi załóż konto. Dziecko powinno nauczyć się samokontroli zwłaszcza, jeśli chodzi o nieprzemyślane zachcianki.
  3. Ucz dziecko planowania wydatków. Zachęcaj je, by w momencie uzyskania jakiejkolwiek kwoty dokładnie zaplanowało, kiedy i na co ją wyda. Warto pewną część gotówki oszczędzić i przeznaczyć na spełnienie większego marzenia.
  4. Zachęcaj dziecko do oszczędzania. W ten sposób dziecko nauczy się cierpliwości i zrozumie, że odkładanie pieniędzy na konkretny cel warte jest wyrzeczeń, bo później upragniony zakup cieszy o wiele bardziej.
  5. Angażuj dziecko we wspólne zakupy. Wspólne zakupy mogą być dobrą okazją, by uświadomić dziecku, jaką siłę nabywczą ma pieniądz. Dodatkowo sami z łatwością zapamiętamy ceny określonych produktów czy marek, dzięki czemu skuteczniej zaplanujemy rodzinne wydatki.
  6. Naucz dziecko odpowiedzialnego pożyczania. Niektórzy rodzice umawiają się na mniejsze i większe pożyczki, jeśli dzieciom brakuje konkretnej sumy do wybranej zabawki. Powinniśmy wówczas być konsekwentni i przestrzegać wcześniejszych ustaleń, np. co do kwoty lub terminu oddania pieniędzy. Potraktujmy to jak wstęp do dorosłego życia, w którym będą korzystać z kredytów czy zakupów ratalnych.
  7. Dawaj dziecku dobry przykład. Jeśli sami postępujemy niefrasobliwie w kwestii domowych finansów, trudno będzie nam namówić dziecko do odkładania kieszonkowego czy oddania pożyczonych pieniędzy. Warto uczyć najmłodszych dobrych nawyków na własnym przykładzie, tłumacząc, dlaczego regularnie spłacamy kredyt, odkładamy na wakacje lub dokonujemy rozważnych zakupów.

Nie zostawiaj długów dzieciom

Z chwilą śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na jedną lub kilka osób zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Spadek wynika z ustawy albo z testamentu. Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) lub przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Może też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Pamiętajmy, że w spadku możemy pozostawić też długi. Nie odkładajmy więc spłaty zaległości na później, by w przyszłości nie obarczyć dzieci i rodziny naszymi nierozwiązanymi problemami.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: