eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Cross-selling to korzystny kredyt hipoteczny?

Cross-selling to korzystny kredyt hipoteczny?

2013-05-23 11:39

Cross-selling to korzystny kredyt hipoteczny?

Cross-selling to korzystny kredyt hipoteczny? © Fantasista - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Wśród rodzimych banków tzw. cross-selling (czyli sprzedaż wiązana) cieszy się dużą popularnością. Widać to choćby przyglądając się promocyjnym ofertom kredytów hipotecznych, których większość ma charakter pakietowy.

Przeczytaj także: Cross-sell to nie dożywocie

Innymi słowy, by uzyskać niższą marżę lub prowizję przygotowawczą, trzeba zakupić inny produkt banku. - Najczęściej są to płatne konta osobiste, na które będzie wpływać nasze wynagrodzenie, karta kredytowa i ew. produkty ubezpieczeniowe – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. – Jednak posiadacze takich pakietowych produktów zobowiązują się do spełnienia dość restrykcyjnych warunków – dodaje.

Niższa marża i prowizja

Osiem wiodących banków stosuje cross-selling przy kredytach hipotecznych. W każdym z nich klient może liczyć na zmniejszenie marży albo prowizji. U czterech kredytodawców istnieje możliwość uzyskania obydwu preferencji. Nieco inne stanowisko prezentuje ING Bank Śląski. – W tym banku klient musi wybrać między niższą ratą a brakiem wstępnej prowizji – mówi Anna Madziar z Conse Doradcy Finansowi.

Anna Madziar z Conse Doradcy Finansowi dodaje, że pięć czołowych banków daje możliwość zastosowania zerowej prowizji przygotowawczej. W tej grupie znaleźli się Alior Bank, Deutche Bank PBC, Getin Bank, Bank Zachodni WBK oraz ING Bank Śląski. Przy czym tylko ten ostatni nie wymaga kupna dodatkowej polisy.

fot. Fantasista - Fotolia.com

Cross-selling to korzystny kredyt hipoteczny?

Generalnie ważne jest, aby uważnie przeanalizować regulaminy promocji cross-sellingowych. Należy też porównać koszty wynikające z utrzymywania dodatkowych produktów (jak opłaty za prowadzenie konta osobistego, karta kredytowa etc.) z oszczędnościami, które wynikają z obniżki marży czy prowizji.


Sankcje w przypadku rezygnacji z cross-sellingu

Niestety, w przypadku niewypełnienia wymogów, jakie narzuca bank przy okazji cross-sellingu, trzeba liczyć się z sankcjami. Pierwsze trudności mogą wystąpić w sytuacji, gdy klient nie zapewni odpowiednich wpływów na ROR albo w ogóle z niego zrezygnuje. – Jeśli zdecydujemy się na zakup kredytu z dołączonym kontem, musimy pamiętać, że nieprzestrzeganie warunków promocji będzie się wiązało ze wzrostem naliczanej marży. To samo tyczy się tych osób, które zrezygnowały z innych produktów, jak m.in.: karty kredytowe, produkty ubezpieczeniowe i inne – mówi Anna Madziar z Conse Doradcy Finansowi.

Generalnie ważne jest, aby uważnie przeanalizować regulaminy promocji cross-sellingowych. Należy też porównać koszty wynikające z utrzymywania dodatkowych produktów (jak opłaty za prowadzenie konta osobistego, karta kredytowa etc.) z oszczędnościami, które wynikają z obniżki marży czy prowizji. – Okazuje się, że nie każda oferta cross-sellingowa jest opłacalna. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem takiego kredytowego pakietu przeanalizować wszystkie za i przeciw – podsumowuje Anna Madziar z Conse Doradcy Finansowi.

fot. mat. prasowe

Oferty cross-sellingu w wiodących bankach

Wśród rodzimych banków tzw. cross-selling (czyli sprzedaż wiązana) cieszy się dużą popularnością. Widać to choćby przyglądając się promocyjnym ofertom kredytów hipotecznych, których większość ma charakter pakietowy.


fot. mat. prasowe

Oferty cross-sellingu w wiodących bankach cd. 1

Osiem wiodących banków stosuje cross-selling przy kredytach hipotecznych. W każdym z nich klient może liczyć na zmniejszenie marży albo prowizji.


fot. mat. prasowe

Oferty cross-sellingu w wiodących bankach cd. 2

5 czołowych banków daje możliwość zastosowania zerowej prowizji przygotowawczej. W tej grupie znaleźli się Alior Bank, Deutche Bank PBC, Getin Bank, Bank Zachodni WBK oraz ING Bank Śląski.


fot. mat. prasowe

Oferty cross-sellingu w wiodących bankach cd. 3

Niestety, w przypadku niewypełnienia wymogów, jakie narzuca bank przy okazji corss-sellingu, trzeba liczyć się z sankcjami.


fot. mat. prasowe

Oferty cross-sellingu w wiodących bankach cd. 4

Jeśli zdecydujemy się na zakup kredytu z dołączonym kontem, musimy pamiętać, że nieprzestrzeganie warunków promocji będzie się wiązało ze wzrostem naliczanej marży.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: