eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy zadłużeni ale coraz lepiej radzą sobie z domowym budżetem

Polacy zadłużeni ale coraz lepiej radzą sobie z domowym budżetem

2013-04-16 21:31

Polacy zadłużeni ale coraz lepiej radzą sobie z domowym budżetem

Polskie portfele radzą sobie z kryzysem © whitelook - Fotolia.com

W ciągu dwóch miesięcy kwota średniego zaległego zobowiązania dłużników nie radzących sobie z terminowymi spłatami wzrosła o 301 złotych - podaje BIG InfoMonitor. Od końca stycznia do końca marca 2013 roku średnie zadłużenie wzrosło o 1,76 procent i wynosi 17 tys. 401 zł. Kwota przeterminowanego zadłużenia Polaków zwiększyła się o 0,77 miliarda zł.

Przeczytaj także: Duńczycy zadłużeni i szczęśliwi, a my?

Pod koniec marca 2013 roku w Polsce było ponad 2,26 miliona osób, które nie radzą sobie z terminowym płaceniem zobowiązań.

Polacy zalegają z płatnościami łącznie na kwotę łącznie 39,28 miliarda złotych. Najwięcej długów mają mieszkańcy Śląska (ponad 7,9 miliarda złotych) oraz Mazowsza (5,8 miliarda złotych). Tu również mieszka najwięcej dłużników - odpowiednio 334 tysięcy i 290 tysięcy osób. Zaległości mieszkańców czterech regionów: Śląska, Mazowsza, Dolnego Śląska i Wielkopolski stanowią ponad 52% łącznej sumy zadłużenia Polaków. Suma zaległości największego dłużnika w Polsce, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy powiększyła się o blisko 3% i przekroczyła kwotę 105 milionów złotych.

Ogólne zwiększenie zadłużenia Polaków nie idzie na szczęście w parze z równie wysokim wzrostem długów niespłacanych w terminie. Stabilność finansowa gospodarstw domowych pozostaje na zbliżonym poziomie. Pod koniec marca liczba osób, które zalegały z płatnością zobowiązań wyniosła 2,25 miliona, wzrastając w ciągu dwóch miesięcy o blisko 5 tysięcy. Dynamika wzrostu nieterminowo spłacających zadłużenie jest zbliżona do ubiegłorocznej.

- Nauczyliśmy się radzić sobie w trudnych czasach i zarządzać odpowiedzialnie budżetem domowym. To jest dobry sygnał. Pomimo przedłużającego się kryzysu poziom zagrożonych kredytów utrzymuje się na stabilnym poziomie więc nie spodziewam się nagłych skutków ostatniej modyfikacji Rekomendacji T. Z jednej strony klienci są znacznie bardziej odpowiedzialni, z drugiej banki mają wypracowane i sprawdzone metody oceny wiarygodności kredytowej. – podsumowuje Marcin Ledworowski, wiceprezes BIG InfoMonitor S.A.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: