eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Warto drukować umowy zawierane online

Warto drukować umowy zawierane online

2013-04-15 12:37

Warto drukować umowy zawierane online

Warto drukować umowy zawierane online © Vladimir Mucibabic - Fotolia.com

Mobilna bankowość i zawieranie transakcji przez Internet to już codzienność. Bez problemów można dokonać przelewu, założyć lokatę czy nawet zaciągnąć kredyt on-line. Expander radzi jednak, by pamiętać o dokumentacji i drukować umowy od transakcji zawieranych w sieci. Jeśli tego nie zrobimy to, w przypadku naszej śmierci, spadkobiercy mogą nigdy nie otrzymać pieniędzy, które im pozostawimy.

Przeczytaj także: 5 zasad korzystania z konta online

Obecnie, aby założyć konto lub lokatę w bankach takich jak BGŻ Optima lub Alior Sync nie trzeba wychodzić z domu ani odwiedzać placówki banku. Wszystko odbywa się za pośrednictwem Internetu, bez wykorzystania żadnych dokumentów. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo oszczędza cenny czas. Rzadko kiedy jednak, zastanawiamy się nad jego wadą. Problem może się bowiem pojawić dopiero po naszej śmierci - Wtedy spadkobiercy mogą nigdy nie odzyskać pieniędzy z takiego konta lub lokaty. Aby bank je wypłacił bliscy muszą bowiem zgłosić śmierć posiadacza (w każdym banku oddzielnie) i przedstawić odpowiednie dokumenty (akt zgonu, potwierdzenie nabycia spadku) – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

fot. Vladimir Mucibabic - Fotolia.com

Warto drukować umowy zawierane online

Expander radzi, by pamiętać o dokumentacji i drukować umowy od transakcji zawieranych w sieci. Jeśli tego nie zrobimy to, w przypadku naszej śmierci, spadkobiercy mogą nigdy nie otrzymać pieniędzy, które im pozostawimy.


Nawet małżonkowie nie zawsze wiedzą o wszystkich kontach swojego współmałżonka. W najtrudniejszej sytuacji są jednak spadkobiercy osób, które nie pozostawały w związkach. Dla nich zwykle jedynym źródłem informacji o finansach zmarłego są dokumenty bankowe znalezione w domu. Problem polega jednak na tym, że bardzo rzadko drukujemy i przechowujemy umowy do kont i lokat założonych on-line. W rezultacie dotarcie do odpowiednich dokumentów może być właściwie niemożliwe. – Z tego względu warto drukować umowy zawierane elektronicznie lub przynajmniej sporządzić listę banków z usług których korzystamy i umieścić ją w teczce z pozostałą dokumentacją bankową - mówi Jarosław Sadowski, Expander .

Jak złożyć dyspozycję na wypadek śmierci?

Poza drukowaniem i przechowywaniem dokumentacji warto również, we wszystkich bankach z których usług korzystamy, ustanowić dyspozycje na wypadek śmierci. – Nawet jeśli spadkobiercy wiedzą w których bankach szukać, to pozostawionych przez nas pieniędzy nie otrzymają od razu. Będą musieli zaczekać na rozstrzygnięcie postępowania spadkowego. Jeśli jednak złożymy dyspozycję na wypadek śmierci to bank będzie mógł nasze pieniądze przekazać wskazanym przez nas osobom nie czekając na decyzję sądu. W rezultacie nasi bliscy otrzymają je bardzo szybko – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Trzeba jednak pamiętać, że poprzez dyspozycję na wypadek śmierci pieniądze można przekazać jedynie bliskiej rodzinie, czyli małżonkowi, wstępnym (rodzice, dziadkowie), zstępnym (dzieci, wnuki) i rodzeństwu. Dodatkowo przepisy ograniczają też maksymalną kwotę dyspozycji. Suma wypłat dla wszystkich wskazanych przez nas osób nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: