eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Poztytywne trendy na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych

Poztytywne trendy na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych

2013-03-12 14:05

Luty był szóstym kolejnym miesiącem ożywienia na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wskaźnik opracowywany przez Savills i Markit podniósł się ze styczniowych 3,1 pkt do 10,9 pkt.

Przeczytaj także: Coraz większe spowolnienie w brytyjskim sektorze budowlanym

Rynki finansowe


W drugim tygodniu każdego miesiąca inwestorom trudno jest znaleźć impulsy do działania w danych makroekonomicznych. W tym okresie publikowanych jest ich niewiele, a jeśli już to są mniejszego kalibru. Dziś negatywnie na klimacie odbija się większy od oczekiwanego spadek produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. W styczniu wyniósł 2,9% w skali roku wobec 2,1% miesiąc wcześniej. Trudno te informacje traktować jako przełomowe dla nastrojów rynkowych. Dużo ważniejsze będą jutrzejsze informacje o lutowej sprzedaży detalicznej w USA, a potem piątkowe dane na temat nastrojów konsumentów w lutym. Inwestorzy w kolejnych dniach będą raczej próbowali sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zwyżki z ostatnich dni, zwłaszcza na największych giełdach świata, nie były przesadzone, niż będą nastawieni na reagowanie na pojawiające się wiadomości.

Opublikowane właśnie styczniowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w najbardziej uprzemysłowionych krajach świata potwierdziły utrzymywanie się ożywienia koniunktury. Jednocześnie jednak pokazały, że skala tego zjawiska wciąż pozostawia wiele do życzenia, a równocześnie utrzymują się pokaźne dysproporcje pomiędzy poszczególnymi państwami. Wskaźnik LEI, który pozwala ocenić to, co w gospodarkach może dziać się w kolejnych 6 miesiącach, miał w styczniu 100,4 pkt wobec 100,3 pkt w grudniu. Od września, kiedy osiągnął graniczne 100 pkt, co miesiąc przyrasta o nie więcej niż 0,1 pkt.

LEI wskazują na rozwój koniunktury w USA, Wielkiej Brytanii i Japonii, a jej regres w Brazylii, Chinach, Indiach i Rosji. Wśród największych państw in minus wyróżnia się jeszcze Kanada. Polska na tym tle wypada nieźle ze 100,6 pkt.

Rynki nieruchomości


Luty był szóstym kolejnym miesiącem ożywienia na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wskaźnik opracowywany przez Savills i Markit podniósł się ze styczniowych 3,1 pkt do 10,9 pkt. Koniunktura poprawiała się zarówno w segmencie prywatnym, jak publicznym, ale w tym pierwszym znacznie bardziej. Zresztą dysproporcja kondycji segmentu prywatnego i publicznego jest widoczna od miesięcy. Jednocześnie nasilały się optymistycznie oczekiwania. Oceny przyszłej koniunktury okazały się najwyższe od 34 miesięcy. Odczyt ukształtował się na poziomie 15,6 pkt. Do poprawy kondycji rynku mają przyczyniać się lepszy stan gospodarki, rozpoczynanie nowych projektów oraz wzmożone działania marketingowe. Najlepsze perspektywy badani widzą przed segmentem nieruchomości przemysłowych (magazyny, centra logistyczne itp.). Relatywnie najsłabiej oceniany jest segment handlowo-rozrywkowy.

Według profesjonalistów z rynku nieruchomości w lutym zwiększyła się nieznacznie presja na ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik RICS spadł z minus 4 pkt w styczniu do minus 6 pkt.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Wskaźniki wyprzedzające koniunktury OECD wskazują na nierównomierne i słabe ożywienie koniunktury gospodarczej na świecie
  • Utrwalają się pozytywne trendy na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: