eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Budowa i kredytowanie domu krok po kroku

Budowa i kredytowanie domu krok po kroku

2013-01-27 00:15

Budowa i kredytowanie domu krok po kroku

Jak zacząć budowę i kredytowanie domu? © Fotowerk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Budowa domu jest wyzwaniem nie tylko pod względem samego procesu budowania i wykańczania, ale również jeśli chodzi o uzyskanie atrakcyjnego kredytu. Przede wszystkim jeśli chcemy, aby budowa ruszyła wiosną, to właśnie teraz powinniśmy rozpocząć przygotowania. Expander radzi co zrobić, aby zdążyć i jak uporać się z formalnościami niezbędnymi do uzyskania kredytu i rozpoczęcia budowy.

Przeczytaj także: Najlepszy kredyt na budowę domu

Kiedy za oknami szaleje zima, wizja spędzania wieczorów we własnym domu przy kominku wydaje się być dobrym motywatorem, by pomyśleć o jego budowie. Tym bardziej, że wiosna przyjdzie szybko, a to właśnie wtedy ruszają prace budowlane. Zanim jednak rozpocznie się wznoszenie nieruchomości należy uporać się z szeregiem formalności. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniej działki. Odpowiednie miejsce, wymiary, dojazd, widok, sąsiedzi - te i wiele innych czynników należy wziąć pod uwagę, aby być zadowolonym ze swego wyboru. Lepiej się nie spieszyć i wszystko dokładnie przemyśleć.

Jak zacząć budowę i kredytowanie domu?

Kolejny etap to wybór odpowiedniego projektu budowlanego. Jest ich mnóstwo, więc na pewno uda się znaleźć coś interesującego. Ponadto projekt zawsze można zmodyfikować (oczywiście trzeba zdobyć na to zgodę) lub zlecić stworzenie projektu od podstaw według własnych wytycznych. Kiedy mamy już projekt, czas zdobyć pozwolenie na budowę w urzędzie. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami – wszystkie informacje uzyskuje się w urzędzie. Ważne jest, że pozwolenie na budowę otrzymuje się na konkretny projekt, więc jego wybór i złożenie w urzędzie jest niezbędne. Wydanie tego dokumentu trwa maksymalnie do 65 dni. Pozwolenie stanie się ostateczne, gdy minie kolejnych 14 dni. Wtedy możemy udać się do urzędu, gdzie otrzymamy pieczątkę ostateczności.

Po załatwieniu formalności można rozpocząć proces kredytowy. Wnioski najlepiej złożyć do kilku banków. Wcześniej jednak najlepiej porównać oferty i wybrać najlepszą. Wymaga to niestety dużo pracy, gdyż kredyty hipoteczne różnią się wieloma parametrami (np. oprocentowanie, prowizja, liczenie zdolności kredytowej, wymagane dodatkowe produkty i ubezpieczenia). W wyborze najlepszej oferty może jednak doradca finansowy, który również poprowadzi przez cały proces kredytowania nieruchomości. Dokumenty, które będą niezbędne w trakcie ubiegania się o kredyt na dom przedstawia poniższa tabela.

fot. mat. prasowe

Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu na dom

Ważne jest, że pozwolenie na budowę otrzymuje się na konkretny projekt, więc jego wybór i złożenie w urzędzie jest niezbędne.


Koszty kredytu to nie tylko rata

Kiedy zgromadziliśmy już wszelkie dokumenty, składamy je wraz z wnioskami w banku, gdzie są one przekazywane do analizy prawnej, technicznej i finansowej. Jeśli złożyliśmy kilka wniosków i mamy kilka decyzji pozytywnych, to jesteśmy w komfortowej sytuacji, gdyż możemy dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty. Należy w tym miejscu pamiętać, aby spojrzeć na koszty kredytu nie tylko przez pryzmat raty, lecz także ubezpieczeń i wszelkich produktów dodatkowych.

fot. Fotowerk - Fotolia.com

Jak zacząć budowę i kredytowanie domu?

Bardzo ważną kwestią jest sposób uruchamiania kredytu. W przypadku budowy domu są to zawsze transze, które będą nam pozwalały ukończyć konkretne etapy prac.


Bardzo ważną kwestią jest również sposób uruchamiania kredytu. W przypadku budowy domu są to zawsze transze, które będą nam pozwalały ukończyć konkretne etapy prac. Po zakończeniu danego etapy rozliczamy się z wydanych pieniędzy i otrzymujemy środki na dalszą budowę. Odbywa się to w różny sposób w poszczególnych bankach. Rzadko są to faktury, najczęściej mamy do czynienia z inspekcją bankową, która często jest płatna. Jeśli takich transz będzie 5-6, to łączną kwotę opłat za inspekcje należy uwzględnić w całkowitych kosztach naszej budowy. Warto też zapytać doradcę kredytowego, na jakiej podstawie bank będzie uruchamiał środki, aby później nie było przykrych niespodzianek. Chcemy bowiem, aby budowa postępowała i aby nie nastąpiło wstrzymanie wypłaty przez bank, ze względu na niewykonanie przez nas jakiegoś zakresu prac.
Przeczytaj także: Jeśli budowa domu, to teraz Jeśli budowa domu, to teraz

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: