eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Europejskie PMI okazją do wyjścia z konsolidacji

Europejskie PMI okazją do wyjścia z konsolidacji

2013-01-24 12:56

Europejskie PMI okazją do wyjścia z konsolidacji

EUR/USD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze sesje na rynkach finansowych zakończyły się na poziomach zbliżonych do wtorkowych zamknięć. Eurodolar zakończył dzień na poziomie 1.3309 pozostając w konsolidacji wyznaczonej przez poziomy 1.3400-1.3266.

Przeczytaj także: BoJ skupuje bez limitu, ale dopiero od 2014 roku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu dla Strefy Euro. Instytucja przewiduje recesję na poziomie 0.2% w tym roku, obniżając tym samym prognozę globalnego wzrostu z 3.6% do 3.5%.

Z Wielkiej Brytanii nadeszły z kolei nadspodziewanie dobre dane z rynku pracy. O 12.1 tys. zmniejszyła się liczba osób wnioskujących o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano wzrostu 0.4 tys.). Stopa bezrobocia spadła do 7.7% z 7.8%, pozostawiając nadzieję na większy popyt ze strony konsumentów w kolejnych miesiącach.

W USA, zgodnie z oczekiwaniami przedłużono obowiązywanie obecnego limitu zadłużenia do maja, co daje Demokratom i Republikanom czas na wypracowanie porozumienia. Jak już pisaliśmy wczoraj, możemy spodziewać się scenariusza podobnego do tego z końcówki poprzedniego roku (z happy end’em oczywiście).

W Kanadzie Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych (zgodnie z konsensusem), ale obniżył prognozę wzrostu na rok 2013. USD/CAD zyskał ponad 80 pipsów, naruszając tym samym kluczowy poziom 1.0000.

Dzisiaj w centrum uwagi znajdą się europejskie wskaźniki PMI. Biorąc pod uwagę prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego kontrastujące z ostatnimi wskazaniami ZEW (przypomnijmy, niemiecki wskaźnik ZEW 31.5 pkt. , wobec oczekiwanych 14.1) dzisiejsze odczyty mogą wyznaczyć kierunek dla EURUSD. W nocy, PMI dla przemysłu podały już Chiny (obliczany przez HSBC) i był nieznacznie lepszy od oczekiwań (51.9, poprzednio 51.5 – rewizja z 50.9).

O 14:30 USA publikuje liczbę wniosków dla bezrobotnych. Po ostatnim zaskakująco dobrym odczycie na poziomie 335 tys., oczekiwania oscylują wokół 359 tys. Inwestorzy dostaną potwierdzenie, czy ostatnie lepsze dane to trwały trend, czy jedynie efekt końcówki roku.

W godzinach porannych jen traci do dolara, po wypowiedziach japońskiego Wiceministra Gospodarki (Nishimura), że kurs USD/JPY na poziomie 100 nie jest problemem, a dopiero poziomy 110 i 120 wpłynęłyby na podwyższenie kosztów importu.

fot. mat. prasowe

EUR/USD

EUR/USD, interwał godzinny


Wracając do EUR/USD, jeżeli wskaźniki PMI nie zaskoczą negatywnie, to biorąc pod uwagę pozytywne nastawienie do ryzyka w ostatnich godzinach, para może powalczyć o górne ograniczenie konsolidacji, czyli poziom 1.3400

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


US100 - korekta po wynikach Apple

fot. mat. prasowe

US100

US100, interwał dzienny


Wczoraj po 22:30 Apple, największa pod względem kapitalizacji spółka na świecie, opublikowała kwartalne wyniki finansowe. Apple zwiększył w zakończonym kwartale przychody do 54.5 mld USD z 46.33 mld USD, co było zgodne z oczekiwaniami na poziomie 54.7 mld USD i odnotował rekordową sprzedaż iPhonów i iPadów. Zysk netto na akcję giganta technologicznego wyniósł 13.81 USD, lekko powyżej prognoz na poziomie 13.47 USD i w pobliżu wyniku za analogiczny okres w poprzednim roku obrotowym (13.87). Zawód inwestorów przyniosły niższe niż oczekiwania marże oraz przede wszystkim opublikowane prognozy na kolejny kwartał. W handlu posesyjnym kurs Apple koryguje się o prawie 10%, co oznacza powrót cen do początków 2012 r.

Korekta na walorach spółki Apple, przełożyła się na notowania US100 – CFD odzwierciedlającego ceny amerykańskiego indeksu NASDAQ 100, w którym Apple ma dominujący udział. Kurs cofnął się wczoraj wieczorem z 3-miesięcznych szczytów do poziomu sprzed paru dni. Dzisiaj US100 otworzył się z luką i niewykluczone, że w ciągu dnia pogłębi spadki. W razie realizacji scenariusza spadkowego, istotne wsparcie kurs powinien znaleźć w okolicach poziomu 2 688, wyznaczonego jako dolne ograniczenie kanału odchylenia standardowego, w którym kurs poruszał się przez ostatnie dwa miesiące. Poziom ten pokrywa się także z 50 procentowym zniesieniem Fibo fali spadkowej z października 2012 r.

Dzisiaj wyniki kwartalne opublikuje także Microsoft, posiadający znaczący udział w indeksie NASDAQ. Wpływa na nastroje na giełdzie będą miały też z pewnością odczyty dotyczące liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30) oraz indeksu PMI dla przemysłu w styczniu (15:00).

AUD/JPY w górę po danych z Chin i Japonii

fot. mat. prasowe

AUD/JPY

AUD/JPY, interwał dzienny


Po paru dniach korekty na Dolarze Australijskim wobec Japońskiego Jena, dzisiaj mamy do czynienia z odreagowaniem ostatnich spadków. Australijską walutę wsparły opublikowane dzisiaj wstępne dane z Chin dotyczące poziomu indeksu PMI dla przemysłu w styczniu. Wskaźnik wyniósł 51.9 pkt i jest to najlepszy odczyt od marca 2011 r., co świadczy o ponownym ożywieniu w gospodarce państwa środka. Indeks od 3 miesięcy znajduje się ponad granicą 50 punktów, wyznaczającą rozwój gospodarki. W poprzednim miesiącu indeks wyniósł 50.9 pkt. Wcześniej poznaliśmy także słabe dane dotyczące japońskiego handlu zagranicznego. W grudniu japoński eksport, mimo zwiększenia konkurencyjności japońskiej gospodarki za sprawą znaczącego osłabienia Jena, skurczył się o 5.8% w ujęciu r/r (bardziej niż przewidywania ryku na poziomie -4.2%), a import wzrósł o 1.9% r/r (konsensus 1.5%). Poskutkowało to większym niż oczekiwania deficytem handlu zagranicznego, który wyniósł 641.5 mld JPY.

Dzisiejsze dane zatrzymały umocnienie Jena, związane z ogłoszeniem we wtorek przez Bank Japonii zwiększeniem skali luzowania polityki pieniężnej przez podwojenie celu inflacyjnego (zwiększony z 1 do 2 proc.) oraz nielimitowane zakupy aktywów od 2014 r.

W ujęciu analizy technicznej kurs odbił się od dolnego ograniczenia kanału, w którym porusza się od listopada ubiegłego roku i odrobił już połowę spadków z początku tego tygodnia, co daje szanse na utrzymanie zapoczątkowanego w IV kw. ’12 trendu wzrostowego.

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny: Indeks PMI dla przemysłu w styczniu 51.9 pkt. - najwyżej od marca 2011 r.
  • USA: Izba Reprezentantów przegłosowała zawieszenie do 19 maja 2013 obowiązywanie obecnego limitu zadłużenia
  • Kanada: BoC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1 proc.
  • Kanada: BoC zrewidował w dół prognozy wzrostu gospodarki do 1.9% z 2.2% w 2012 r. oraz do 2% z 2.3% w 2013.


Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 09:00-10:00 Publikacja wskaźników PMI m.in. we Francji, Niemczech, Strefie Euro
PLN 10:00 Wyniki sprzedaży detalicznej (grudzień), prognoza 1.4% r/r i 2.4% poprzednio
USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 359 tys., poprzednio 335 tys.
15:00 Indeks PMI dla przemysłu – dane wstępne (styczeń), prognoza 53 pkt, poprzednio 54 pkt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: