eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słaby początek roku w polskim sektorze budowlanym

Słaby początek roku w polskim sektorze budowlanym

2013-01-23 12:57

Choć w styczniu nieco poprawił się w porównaniu z grudniem klimat koniunktury w polskim budownictwie, to i tak tak słabego pierwszego miesiąca roku nie było od 9 lat.

Przeczytaj także: Regres koniunktury w polskim sektorze budowlanym

Rynki finansowe


Dwa zjawiska mocno rzucają się w oczy w ostatnich dniach na rynkach finansowych. Jedno to utrzymująca się siła amerykańskiej giełdy, która osiąga nowe szczyty, przy stagnacji na parkietach w Europie. Drugie - to brak wpływu słabszych od oczekiwanych danych gospodarczych na postawę giełdy w Ameryce. Wczoraj mieliśmy kolejny dowód na to - bez echa przeszły słabsze od prognozowanych dane z wtórnego rynku nieruchomości, czy odnośnie do aktywności w sektorze przemysłowym. Na czoło wybijają się doniesienia ze spółek, które w zdecydowanej publikują wyniki finansowe za IV kwartał lepsze od przewidywanych. Kolejnymi przykładami były między innymi Google i IBM.

Sezon publikacji wyników finansowych za IV kwartał stopniowo przenosi się do Europy. Dziś rezultaty podały dwie duże firmy niemieckie. Technologiczny SAP nieco rozczarował zyskiem, choć w skali roku odnotował jego wzrost. Podobnie było z przemysłowym Siemensem. Reakcje kursów obu firm są jednak różne. SAP zapowiedział na 2013 r. przynajmniej 12-proc. wzrost zysków, co wywołało zwyżkę jego notowań. Siemens traci.

Szeroko komentowany jest pomysł referendum w Wielkiej Brytanii na temat pozostania tego kraju w Unii Europejskiej. Natomiast nie ma to większego przełożenia na zachowanie rynków finansowych. Inicjatywa jest na razie rozpatrywana bardziej w kategoriach rozgrywki politycznej i w kontekście negocjacji w sprawie kolejnego budżetu UE, niż realnego zagrożenia gospodarczego.

Rynki nieruchomości


Choć w styczniu nieco poprawił się w porównaniu z grudniem klimat koniunktury w polskim budownictwie, to i tak tak słabego pierwszego miesiąca roku nie było od 9 lat. Wskaźnik koniunktury w styczniu wyniósł minus 33 pkt wobec minus 35 pkt w grudniu. Na ten wynik złożyło się 7% odpowiedzi przedsiębiorców sygnalizujących poprawę koniunktury i 40% wskazujących na jej regres. Firmy nieco mniej pesymistycznie patrzą w przyszłość, ale słabiej oceniają bieżące tendencje w branży w zakresie produkcji, portfela zamówień i sytuacji finansowej. Utrzymują się przy tym duże opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane prace budowlane. To podtrzymuje zagrożenie występowaniem kolejnych bankructw w branży.

W grudniu 2012 r. sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym obniżyła się o 1% w porównaniu z listopadem. Wyniosła 4,94 mln w ujęciu zannualizowanym. Liczba dostępnych do kupienia domów spadła do 1,82 mln, najniższego poziomu od stycznia 2001 r.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Podaż domów na amerykańskim rynku wtórnym obniżyła się do poziomu ostatnio widzianego na początku 2001 r.
  • Giełda w USA w dalszym ciągu nie reaguje na słabsze dane gospodarcze

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: