eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2012

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2012

2013-01-23 11:49

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2012

Kradzież dokumentów © auf_ashrafov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W 2012 roku Polacy zastrzegli aż 114 tysięcy utraconych dokumentów, to 5% więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie w ubiegłym roku 5 663 razy próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę 298 milionów złotych. W porównaniu do 2011 roku, kiedy takie próby opiewały na 510 milionów złotych, stanowi to spadek o 42%. System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE dynamicznie rośnie i jest coraz bardziej skutecznym narzędziem przeciwdziałającym przestępstwom z wykorzystaniem skradzionych dokumentów - wynika z 12. edycji Raportu InfoDOK przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2012

W IV kwartale 2012 roku łączna kwota prób wyłudzeń wyniosła 54 miliony złotych. Ten wynik jest o 52% niższy od kwoty z analogicznego okresu z 2011 roku (113 mln zł) oraz o 67% niższy od rekordu z IV kwartału 2010 roku, kiedy to osiągnięto poziom ponad 163 milionów złotych.

„W całym 2012 roku próbowano w bankach wyłudzić 5 663 kredyty. Jeszcze kilka lat temu zanotowaliśmy aż 8 806 takich prób. Spadek tej liczby wynika z tego, że przestępcy wiedzą, że wykorzystywanie cudzej tożsamości do wyłudzenia kredytu jest coraz trudniejsze. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej osób wie, że pierwszym krokiem po utracie dokumentów powinna być wizyta w banku i zastrzeżenie ich w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” – mówi Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Na koniec grudnia 2012 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1 173 562 sztuk. W ostatnim roku odnotowano wzrost bazy o 114 325 dokumentów, to o 5% więcej niż w 2011 roku. Codziennie do systemu trafia ponad 300 dokumentów.

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości

Znaczny wzrost liczby zastrzeganych dokumentów widoczny jest od IV kwartału 2008 r.


„Skuteczność Systemu DZ jest coraz większa. Spadek liczby prób wyłudzeń i ich wartości jest znaczący. Mimo to trzeba pamiętać o tym, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa niż tych, które dotyczą samych banków. To właśnie dlatego trzeba stale rozbudowywać bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i poszerzać krąg firm i instytucji z niej korzystających” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

fot. mat. prasowe

Łączna liczba i kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów

W całym 2012 roku próbowano w bankach wyłudzić 5 663 kredyty.


System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

fot. auf_ashrafov - Fotolia.com

Kradzież dokumentów

W 2012 roku Polacy zastrzegli aż 114 tysięcy utraconych dokumentów, to 5% więcej niż rok wcześniej.


W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

fot. mat. prasowe

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów

Przy wyliczeniu zostały odrzucone najbardziej ekstremalne wyniki (największe kwoty przekraczające 500 000 zł.), które mogły w znaczny sposób wpłynąć na średnią kwotę udaremnionych prób wyłudzeń w poszczególnych województwach.




Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: