eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekcyjne nastroje na rynkach finansowych

Korekcyjne nastroje na rynkach finansowych

2013-01-22 12:33

Korekcyjne nastroje na rynkach finansowych

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wtorkowa sesja azjatycka w szczególności przykuwała uwagę inwestorów. Powodem większego zainteresowania było długo wyczekiwane posiedzenie Banku Japonii, które zgodnie z oczekiwaniami rynku miało przynieść istotne zmiany w polityce pieniężnej.

Przeczytaj także: Korekcyjne nastroje na rynku walutowym

Tak też się stało. BoJ podjął decyzję o podniesieniu celu inflacyjnego z poziomu 1%, określonego w lutym 2012 roku, do 2% oraz przeznaczeniu nielimitowanych środków na program skupu aktywów. Począwszy od stycznia 2014 roku bank centralny będzie kupował miesięcznie aktywa o wartości około 13 bln JPY ( z czego około 2 bln jenów będzie przeznaczone na obligację rządowe, a reszta z całej kwoty na bony skarbowe ), tym samy skłaniając się w stronę podejścia do polityki monetarnej reprezentowanej przez Fed. Bank nie rozszerzył jednak programu zakupu aktywów na 2013 rok, co z pewnością rozczarowało dużą część uczestników rynku. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie.

Decyzja w sprawie podwojenie celu inflacyjnego nie była jednomyślna. Podczas konferencji prasowej Shirakawa ogłosił, że przeciwko niej zagłosowało dwóch członków BoJ argumentując swój sprzeciw tym, że nowy cel znacząco przewyższa tempo wzrostu cen i podkreślając jednocześnie, że priorytetem powinno być zwiększenie potencjału do wzrostu gospodarczego w Japonii. Zgodnie z zapowiedziami Banku Japonii będzie on dążył do osiągnięcia celu inflacyjnego w jak najkrótszym czasie oraz kontynuował bardziej ekspansywną politykę monetarną. W reakcji na komunikat banku jen chwilowo tracił na wartości powracając w okolice powyżej 90 jenów za dolara, po czym nastąpiła realizacja zysków. Obecnie para USD/JPY handlowana jest w rejonie 89,00 i bardzo prawdopodobne jest, iż korekta spadkowa na dolarjenie będzie kontynuowana. Nie należy oczekiwać jednak silnej aprecjacji jena, na co nie będzie pozwalała postulowana luźna polityka monetarna Banku Japonii.

W centrum zainteresowania inwestorów pozostają dane instytutu ZEW z Niemiec nt. indeksu nastrojów gospodarczych oraz bieżącej sytuacji. Konsensus rynkowy zakłada, że wskaźnik nastrojów wzrośnie w styczniu aż do 12pkt. wobec 6,9pkt. w grudniu, a wskaźnik bieżącej sytuacji wzrośnie o 0,3pkt. do 6pkt. EURUSD pozostaje w paśmie wahań 1,3260-1,34 i obecnie jest handlowane w rejonie 1,3350.

Dobre odczyty mogą stać się impulsem do ponownego testu okolic 1,34. W przeciwnym wypadku euro znajdzie się znów pod presją sprzedających. Poza danymi z Europy w kalendarzu mamy sprzedaż detaliczną z Kanady oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Najważniejsze wiadomości

  • CA: Sprzedaż hurtowników wzrosła w listopadzie o 0,7% w ujeciu miesiecznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5%.
  • UK: Indeks cen domów Rightmove wzrósł w styczniu o 2,4% w skali roku oraz o 0,2% liczac miesiac do miesiaca.
  • GE: Inflacja PPI przyspieszyła w grudniu do 1,5% w skali roku, natomiast w ujeciu miesiecznym spadła o 0,3%.
  • CHF: Produkcja przemysłowa wzrosła w III kwartale o 2,2% w skali roku, natomiast zamówienia przemysłowe w tym okresie spadły o 0,7% w skali roku.
  • JP: Bank Japonii podjał decyzje o podwyższeniu celu inflacyjnego z %1 na 2%.
  • JP: BoJ na styczniowym posiedzeniu rozpoczał nielimitowane zakupy aktywów oraz pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
  • JP: Indeks wskazników wyprzedzajacych spadł w listopadzie do poziomu 92,1pkt. z 92,8pkt. po korekcie w pazdzierniku.
  • PL: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju obniżył prognoze tempa wzrostu gospodarczego Polski na 2013 rok do 1,5% z 2,2% przewidywanych w pazdzierniku ubiegłego roku.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu domu maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: