eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Pozytywna historia kredytowa: jak ją zbudować?

Pozytywna historia kredytowa: jak ją zbudować?

2012-12-19 12:41

Pozytywna historia kredytowa: jak ją zbudować?

Jak zbudować pozytywną historię kredytową? © designcreator - Fotolia.com

Jeśli przed końcem świata zapowiadanym na 21 grudnia 2012 planujesz zaciągnąć kredyt gdzie się da i wydać wszystko na spełnienie najbardziej szalonych zachcianek zastanów się dwa razy. O ile koniec świata nie jest pewny, o tyle możesz być przekonany, że jeśli on nie nastąpi fakt zaciągnięcia zobowiązania w banku trafi do BIK. Jeśli będziesz mógł go spłacić – tym lepiej, zbudujesz dobrą, pozytywna historię kredytową i będzie Ci łatwiej o kolejny. Gorzej, jeśli świat się nie zawali, a Ty zostaniesz z niespłaconymi ratami. Dlaczego o historię kredytową warto dbać – wyjaśniają analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl.

Przeczytaj także: Co decyduje o zdolności kredytowej?

Historia kredytowa to informacja odnosząca się do kredytów, pożyczek, limitów odnawialnych, kart kredytowych i innych produktów kredytowych. Zawiera ona dane na temat zobowiązań, które już zostały spłacone, a także tych nowo zaciągniętych. Instytucją gromadzącą takie informacje jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Banki szczegółowo analizując wiarygodność przyszłych klientów często tam zaglądają.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej od 15-tu lat na bieżąco gromadzi od banków i SKOK-ów informacje na temat udzielanych przez nie kredytów. Do BIK-u trafiają informacje o wszystkich zaciągniętych zobowiązaniach – ich wysokość i okresie na jaki zostały udzielone i przede wszystkim terminowości ich spłat. Informacje te są aktualizowane przez banki przynajmniej raz w miesiącu. Banki i SKOK-i przekazują także informacje o złożonych wnioskach kredytowych. W ten sposób mogą sprawdzić, czy ich potencjalny klient ubiega się o kredyt również w innych instytucjach.

Zatem, myśląc o kredyt należy pamiętać, że banki mają dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w BIK. Informacje o opóźnieniach w spłacie wcześniejszych zobowiązań danej osoby są dla banku sygnałem ostrzegawczym, wskazującym, że klient ten także w przyszłości może mieć problemy z regulowaniem kolejnych należności. Z kolei pozytywna historia kredytowa w BIK nie tylko ułatwia bankowi przyznanie kredytu, ale często pozwala na przyznanie go na lepszych warunkach.

Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Osoby planujące w przyszłości zaciągnąć kredyt gotówkowy bądź ubiegające się o kredyt mieszkaniowy powinny zadbać o zbudowanie sobie pozytywnej historii kredytowej. Dzięki temu łatwiej i szybciej uzyskają kredyt, ale także będą mogły liczyć na lepsze warunki finansowe. Banki bowiem dodatkowo „punktują” tzw. zaufanych klientów.

W celu zbudowania pozytywnej historii kredytowej wystarczy aktywnie korzystać z produktów kredytowych dostępnych w bankach. Przy czym słowo „aktywnie” oznacza nie tylko zaciągniecie kredytu czy pożyczki, ale także terminowe i regularne dokonywanie jej spłaty.

fot. designcreator - Fotolia.com

Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

W celu zbudowania pozytywnej historii kredytowej wystarczy aktywnie korzystać z produktów kredytowych dostępnych w bankach. Przy czym słowo „aktywnie” oznacza nie tylko zaciągniecie kredytu czy pożyczki, ale także terminowe i regularne dokonywanie jej spłaty.


Warto wiedzieć…

W krajach zachodnich budowanie pozytywnej historii kredytowej jest standardem. Ludzie już w młodym wieku starają się zaciągać drobne kredyty, aby dzięki ich regularnym spłatom sukcesywnie budować swoją historię. Również w Polsce dzięki informacjom znajdującym się w BIK nasze szanse na lepsze warunki kredytów znacząco rosną. Wpis do BIK nie powinien być traktowany jako rzecz negatywna, ponieważ dzięki niemu mamy szansę zadbać o swoją własną finansową wiarygodność.

Jak to zrobić? 

Nie trzeba od razu zaciągać wysokich zobowiązań. Można zacząć od takich produktów kredytowych, jak chociażby karty kredytowe, limity w koncie, a także kredyty ratalne.

Karta kredytowa jest bardzo pomocna w dokonywaniu codziennych płatności. Dzięki niej można korzystać z nieoprocentowanego kredytu (okres bezodsetkowy), często umożliwia również uzyskanie odpowiednich rabatów - wiele kart jest powiązanych z różnymi programami lojalnościowymi.

Z kolei limit w koncie może służyć jako dodatkowe zabezpieczenie budżetu domowego. Dzięki możliwości zadłużania się w ROR, klient jest w stanie szybko sfinansować nieprzewidziane wydatki.

Kredyty ratalne natomiast są wykorzystywane podczas dokonywania zakupów sprzętu RTV/AGD, mebli czy elementów wyposażenia wnętrz. Stanowią one doskonały początek dla osób, które z rynkiem finansowym nie miały wiele do czynienia.

Kredyty pomagają nam realizować nasze plany, ale…

Wszystkie wymienione powyżej produkty kredytowe są stosunkowo łatwo dostępne, a ich zasady działania nie są przesadnie skomplikowane. Dzięki nim praktycznie każda osoba może bez przeszkód zacząć budować swój pozytywny wizerunek w oczach banków. A budować oczywiście warto, ponieważ w ten sposób zwiększamy swoją wiarygodność, przez co możemy liczyć na lepszą ofertę kredytową w przyszłości. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy produkt posiada swoje wady i zalety. Zaciągając kredyt zapoznajmy się dokładnie z jego warunkami, a także weźmy pod uwagę ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Warto wcześniej zastanowić się czy nadal będziemy w stanie spłacać miesięczne raty kredytowe, np. w przypadku choroby czy utraty pracy. Dlatego też zanim zdecydujemy się na skorzystanie z jednej z ofert kredytowych, warto dokładnie poznać zasady jej działania.

Marta Ośko, Jacek Kasperczyk,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: