eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zakupy świąteczne za oszczędności

Zakupy świąteczne za oszczędności

2012-12-14 12:25

Zakupy świąteczne za oszczędności

Zakupy świąteczne za oszczędności © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Aż 80 proc. Polaków za świąteczne prezenty planuje w tym roku zapłacić gotówką - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank PBC przez Instytut Homo Homini. Kartą debetową upominki sfinansuje 20 proc. badanych. Co dziesiąty ankietowany wybierze płatność kartą kredytową. Ok. 15 proc. z nas skorzysta z pożyczki – kredytu gotówkowego, karty kredytowej lub wsparcia rodziny i przyjaciół.

Przeczytaj także: Polacy a zakupy świąteczne

W gorączce przedświątecznych przygotowań ciężko planować i kupować z listą i ołówkiem w ręku. – Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to zwykle najcięższa próba dla domowego budżetu w ciągu całego roku – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Zarządzający Obszarem Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank PBC. To, w jaki sposób planujemy sfinansować świąteczne wydatki, może dostarczyć nam dużo informacji na temat sytuacji finansowej polskich rodzin.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank PBC przez Instytut Homo Homini wynika, że w tym roku ponad 78 proc. z nas zapłaci za prezenty gotówką – to o 8 p.p. więcej niż w roku ubiegłym. W ten sposób Polacy będą finansować świąteczne wydatki bez względu na wiek, poziom wykształcenia, czy miejsce zamieszkania. – Polska ciągle pozostaje krajem, w którym mimo rozwoju nowoczesnych form płatności przeważają płatności gotówkowe – mówi Monika Szlosek. – Chęć sięgania po kartę płatniczą, a nie gotówkę będzie jednak z biegiem czasu coraz większa, przede wszystkim ze względu na znacznie większą wygodę i bezpieczeństwo bezgotówkowych metod płatności. Proces ten może jeszcze w najbliższych latach przyspieszyć dzięki rosnącej popularności kart zbliżeniowych. Polacy coraz chętniej robią też zakupy przez Internet, co przyczynia się do dynamicznego rozwoju segmentu e-commerce i płatności internetowych- dodaje.

fot. olly - Fotolia.com

Zakupy świąteczne za oszczędności

Świąteczne zakupy wolimy finansować z dostępnych nam środków niż się zadłużać.


Mimo że wciąż chętniej sięgamy po gotówkę, jak pokazuje sondaż Deutsche Bank PBC, z roku na rok rośnie nasza skłonność do korzystania z kart debetowych w czasie świątecznych zakupów. Tę drugą najczęściej wybieraną przez Polaków formę płatności wskazało 20 proc. badanych - to wzrost o ponad 6 p.p. w porównaniu z 2011 r. Karty debetowe preferują zazwyczaj osoby z wyższym wykształceniem (31 proc.) oraz osoby o średnich dochodach (50 proc. osób zarabiających między 3 a 4 tys. zł miesięcznie). Co dziesiąty Polak zapłaci za prezenty kartą kredytową. To trzecia najchętniej wybierana forma płatności, z której najczęściej korzystają osoby zarabiające powyżej średniej krajowej.

fot. mat. prasowe

Jak płacimy za prezenty pod choinkę?

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank PBC przez Instytut Homo Homini wynika, że w tym roku ponad 78 proc. z nas zapłaci za prezenty gotówką – to o 8 p.p. więcej niż w roku ubiegłym.


W sumie z różnych form pożyczki planuje skorzystać 15 proc. badanych. Będą się oni posiłkować kartą kredytową, kredytem gotówkowym bądź zakupem na raty. Liczą też na pomoc finansową przyjaciół. W ubiegłym roku taki zamiar deklarowała podobna grupa badanych. Pożyczyć pieniądze od bliskich chcą przede wszystkim osoby najsłabiej zarabiające (7 proc.) oraz osoby najstarsze (8 proc. odpowiedzi w grupie powyżej 65. roku życia). Rok temu to najmłodsi respondenci najczęściej deklarowali, że święta sfinansują pożyczając pieniądze od przyjaciół lub rodziny. – Widać wyraźnie, że świąteczne zakupy wolimy finansować z dostępnych nam środków niż się zadłużać. Rzadko też planujemy likwidować lokaty z myślą o przeznaczeniu ich na świąteczne zakupowe szaleństwo. To znak, że jako konsumenci dojrzewamy – mówi Monika Szlosek.

Informacje o badaniu
Badania przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC 9 grudnia 2011 roku i 5 grudnia 2012 Instytut Homo Homini, na wybranej losowo, reprezentatywnej grupie 1 100 (2011 rok) i 1 099 (2012 rok) Polaków, metodą telefoniczną.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: