eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Samochód w leasingu: wady i uszkodzenia a płacenie rat

Samochód w leasingu: wady i uszkodzenia a płacenie rat

2012-11-03 00:13

Przeczytaj także: Kradzież przedmiotu leasingu a spłata rat


Zamiast rękojmi - gwarancja jakości

Z reguły producenci samochodów udzielają na nie gwarancji jakości. To do uprawnionego należy podjęcie decyzji, czy korzystać z rękojmi, czy z gwarancji.

Leasingodawca obowiązany jest wydać leasingobiorcy razem z rzeczą odpis umowy ze zbywcą lub odpisy innych posiadanych dokumentów dotyczących tej umowy, w szczególności odpis dokumentu gwarancyjnego co do jakości rzeczy, otrzymanego od zbywcy lub producenta (art. 7094 § 3 K.c.). Na podstawie tego przepisu leasingobiorca ma prawo domagać się od leasingodawcy wydania dokumentów niezbędnych do dochodzenia roszczeń z gwarancji jakości. Jeśli gwarancja jest na okaziciela, roszczenia z gwarancji może realizować samodzielnie leasingobiorca. Jeżeli gwarancja jest imienna (wystawiona na leasingodawcę), to do przejścia uprawnień z gwarancji na leasingobiorcę potrzebne jest zawarcie umowy cesji.

Szkody a polisa OC i AC

Jeśli leasingowany samochód zostanie uszkodzony, można skorzystać z polisy OC sprawcy lub z polisy autocasco.

Jeśli uszkodzone auto nadaje się do naprawy, to umowa leasingu trwa nadal, a leasingobiorca powinien płacić w dalszym ciągu raty, mimo iż autem nie może jeździć, bo jest ono naprawiane. Niezależnie od tego, czy szkoda jest likwidowana z polisy OC sprawcy, czy z ubezpieczenia autocasco, leasingobiorca i leasingodawca powinni współdziałać ze sobą w procesie jej likwidacji.


W przypadku szkody całkowitej umowa leasingu wygasa i leasingobiorca musi zapłacić wszystkie raty leasingowe przewidziane umową.

Kradzież albo szkoda całkowita

W gorszej sytuacji znajdzie się leasingobiorca, gdy samochód zostanie skradziony lub uszkodzony do tego stopnia, że będzie miała miejsce tzw. szkoda całkowita (gdy koszty naprawy są wyższe niż wartość pojazdu). Taką sytuację reguluje art. 7095 K.c. Wynika z niego, że jeżeli po wydaniu leasingobiorcy rzecz została utracona z powodu okoliczności, za które leasingodawca nie ponosi odpowiedzialności, to umowa leasingu wygasa. Leasingodawca może wówczas żądać od leasingobiorcy natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat. Kwotę tę należy pomniejszyć o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy, a także naprawienia szkody. Problem w tym, że leasingobiorca w takiej sytuacji musi z reguły zapłacić leasingodawcy wyższą kwotę, niż wynosi wypłacone odszkodowanie.

Odszkodowanie uwzględnia bowiem tylko wartość pojazdu, ewentualnie również koszty wynajęcia pojazdu zastępczego. Natomiast w ratach leasingowych, które leasingobiorca musi zapłacić leasingodawcy, jest jeszcze uwzględniony zysk leasingodawcy (suma rat jest wyższa niż wartość samochodu). Tej różnicy polisa już jednak nie pokrywa. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie (wyrok z dnia 18 stycznia 2006 r., sygn. akt I ACa 756/2005) zakład ubezpieczeń sprawcy szkody nie odpowiada w takiej sytuacji za dodatkowe szkody wynikające z rozliczeń z umowy leasingu. Zdaniem Sądu obowiązek ostatecznego rozliczenia się stron umowy leasingu (w szczególności spłaty pozostałych do zapłaty rat leasingowych) wynika z samej umowy oraz przepisów ją regulujących i nie jest normalnym następstwem wypadku komunikacyjnego.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Raty leasingowe

    Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów ratę leasingową za samochód w leasingu operacyjnym, jeśli na fakturze podana jest jedna kwota, a rata ...

  • Samochód w firmie

    Posiadam samochód w firmie w leasingu. Leasing mam do lutego 2019 r. Chciałbym wziąć w leasing nowy samochód przed końcem umowy leasingu. Jak ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: