eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabe nastroje na światowych rynkach finansowych

Słabe nastroje na światowych rynkach finansowych

2012-07-11 12:46

Słabe nastroje na światowych rynkach finansowych

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nastroje na rynkach światowych pozostają słabsze, jednak sytuacje jest w miarę stabilna. Rynki martwi kondycja finansowa hiszpańskich banków. Informacja o 30mld euro, które mają zostać wypłacone do końca lipca z programu pomocowego wpływa jednak na uspokojenie nastrojów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Nad Europą zbierają się jednak ciemne chmury. Trojka chce zawiesić do września wypłatę kolejnej transzy pożyczki dla Grecji, a przecież w sierpniu zapadają obligacje warte 3,2mld euro. Uwaga inwestorów koncentruje się również wokół kwestii uruchomienia ESM. Federalny Trybunał Konstytucyjny debatuje, czy nowy stały fundusz pomocy strefy euro jest zgodny z niemieckim prawem. Werdykt ma być wydany wkrótce, a do tego czasu niemiecki prezydent nie złoży podpisu pod aktem prawnym zezwalającym na funkcjonowanie ESM.

Dość stabilna sytuacja na rynku walutowym może być spowodowana oczekiwaniem na dzisiejsze notatki z posiedzenia FOMC. Czy jednak one coś zmienią? Ta kwestia jest dość wątpliwa jeśli wrócimy pamięcią do czerwcowej konferencji prasowej Bernanke. Rezerwa Federalna decydując się na wydłużenie operacji Twist nie dał sygnałów wskazujących na możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej. Z kolei podczas swojego wczorajszego wystąpienia Bullard z Fed powiedział, że nie sądzi aby kolejne QE było potrzebne, jeśli nie nastopni znaczące pogorszenie amerykańskiej koniunktury. Jeśli nie będzie większego poparcia wśród członków Fed dla tego programu, to klimat inwestycyjny może ulec znacznemu pogorszeniu. Inwestorzy bowiem przypomną sobie wkrótce o problemach zadłużeniowych Stanów Zjednoczonych.

Notowania EUR/USD pozostają w wąskim zakresie wahań. Para handlowana jest obecnie poniżej poziomu 1,2300 i czeka na nowy impuls, który mógłby stać się symptomem do silniejszego ruchu. Wobec relatywnie stabilnej sytuacji na głównych parach, nie sposób nie wspomnieć o silnym umocnienie złotego względem euro i franka. Choć nasza waluta zazwyczaj jest sprzedawana w sytuacji niepewności na rynku, to jednak jak na razie popyt na polska walutę utrzymuje się co można tłumaczyć sporym zainteresowaniem polskim długiem, dużą różnicą w stopach procentowych pomiędzy Polską a innymi krajami, a także tylko niewielkim spowolnieniem polskiej gospodarki.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Inflacja HICP spadła w czerwcu o 0,2% w ujeciu miesięcznym oraz wyhamowała do 2,0% w skali roku.
  • GE: Inflacja CPI spadła w czerwcu o 0,1% licząc miesiąc do miesiąca i wyhamowała do 1,7% rok do roku.
  • UK: Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 1,0% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 1,6% w skali roku.
  • UK: Produkcja wytwórcza w maju wzrosła o 1,2% licząc miesiąc do miesiąca oraz spadła o 1,7% w skali roku.
  • Włochy: Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 0,8% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 6,9% w skali roku.
  • JP: Indeks zaufania konsumentów w czerwcu spadła do poziomu 40,4pkt. z 40,7pkt.
  • US: Zdaniem Bullard'a z Fed kolejne QE byłoby potrzebne, jeśli nastąpi istotne spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA.
  • E-Z: KE przedstawi we wrześniu propozycję paneuropejskiego nadzoru bankowego i będzie chciała ją zrealizować do końca 2012r.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: