eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dalsze umocnienie dolara na rynku walutowym

Dalsze umocnienie dolara na rynku walutowym

2012-04-05 12:45

Posiedzenie ECB, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, nie przyniosło zmian w polityce pieniężnej. Od kilku tygodni wzrastają rentowności obligacji skarbowych długu Hiszpanii i Włoch (więcej na temat m.in. w Raportach Porannych z 29 i 30 marca) i w końcu znalazło to odzwierciedlenie w wynikach aukcji długu Hiszpanii.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Po przetargu spread rentowności długu w relacji do papierów niemieckich rozszerzał się jeszcze mocniej. W przypadku dziesięciolatek włoskich wynosi obecnie ponad 350, a hiszpańskich 380 pb. Wczoraj wzrastały również stawki CDS i przy wysokich obrotach spadały indeksy.

Kurs eurodolara również kontynuował spadki i ustanawiał minima w okolicach 1,3100. Rozpoczęła się stosunkowo płaska korekta, którą zapowiadały niskie wartości oscylatorów PKS i RSI obliczane dla interwału godzinowego. W jej ramach kurs powrócił w ważne okolice 1,3140 powiązane z dołkami z 19 i 23 marca.

Rano została przebita krótkoterminowa linia trendu poprowadzona od wczorajszego minimum, co sugeruje koniec odreagowania. Podtrzymujemy nasz pogląd, że w najbliższych dniach kurs będzie zniżkował w kluczowe okolice 1,30. Najistotniejszą barierą na drodze do spadków do okrągłego poziomu są wczorajsze minima. Ostatnie dni przynoszą zawężanie się spreadu swapów stopy procentowej (EUR 2Y - USD 2Y), obecnie jego wartość jest najniższa od lipca 2010 roku. Wyraźnie obniża się także równoważony indeks różnicy rentowności długu Niemiec i USA. Oba zjawiska sugerują mocne spadki eurodolara.Ostatnie dni przynoszą zawężanie się spreadu swapów stopy procentowej (EUR 2Y - USD 2Y), obecnie jego wartość jest najniższa od lipca 2010 roku. Wyraźnie obniża się także równoważony indeks różnicy rentowności długu Niemiec i USA. Oba zjawiska sugerują kontynuację spadków eurodolara.

USA: kolejne dane z rynku pracy. Raport ADP, tradycyjnie rozpoczynający comiesięczną serię publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy, wykazał, że liczba etatów w sektorze prywatnym wzrosła o 209 tys. Konsensus zakładał, że powstanie 206 tys. nowych miejsc pracy. Raport ADP bywa zarówno bardzo dobrym prognostykiem danych publikowanych przez Departament Pracy.

Rano została przebita krótkoterminowa linia trendu poprowadzona od wczorajszego minimum, co sugeruje koniec odreagowania. Podtrzymujemy nasz pogląd, że w najbliższych dniach kurs będzie zniżkował w kluczowe okolice 1,30. Najistotniejszą barierą na drodze do spadków do okrągłego poziomu są wczorajsze minima. Ostatnie dni przynoszą zawężanie się spreadu swapów stopy procentowej (EUR 2Y - USD 2Y), obecnie jego wartość jest najniższa od lipca 2010 roku. Wyraźnie obniża się także równoważony indeks różnicy rentowności długu Niemiec i USA. Oba zjawiska sugerują mocne spadki eurodolara.

Tak było na przykład we wrześniu 2011 i styczniu 2012 roku, kiedy zmiana zatrudnienia została niedoszacowana o ponad 110 tys. etatów. Jednak w dłuższym okresie różnice się zacierają: od początku ostatniej recesji zmiana zatrudnienia obliczana przez ADP odbiega o zaledwie 52 tys. osób od oficjalnych danych Departamentu Pracy.Kolejnymi wskazówkami przed piątkowymi odczytami będą czterotygodniowa średnia liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która znajduje się w trendzie spadkowym i Raport Challangera. Spadki bezrobocia notowane w ostatnim półroczu (co przyznał ostatnio Ben Bernake) to nie tylko wynik lepszej koniunktury, ale w dużej mierze konsekwencja mniejszej liczby zwalnianych pracowników . W tym kontekście szczególnie ważny jest drugi z odczytów, który oddaje dynamikę planowanych zwolnień. Warto odnotować również, że mimo spadku indeksu ISM dla usług z 57,3 do 56 punktów, wzrosła składowa oddająca zatrudnienie.

Rynek krajowy


Polska: Stopy bez zmian, jastrzębi ton RPP podtrzymany. Zgodnie z oczekiwaniami Rada utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Nie dość, że treść komunikatu była stosunkowo jastrzębia (dokument dostępny jest pod adresem: http://nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/files/rpp_2012_04_04.pdf), to jego wymowę wzmacnia wypowiedź prezesa NBP na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, w której mowa jest o „poważnym rozważeniu podniesienia stóp procentowych”. Czy oznacza to, że nie należy oczekiwać spadku kosztu pieniądza? Naszym zdaniem wciąż brak jest ku temu znaczących podstaw. Prognozy inflacji zakładają jej spadek w drugiej połowie br. roku, a prognozy PKB wskazują na nadchodzące spowolnienie wzrostu gospodarczego. Informacje napływające z otoczenia zewnętrznego wskazują na wysokie prawdopodobieństwo silniejszej niż dotychczas zakładano recesji strefie euro. Sądzimy, że w takich warunkach Radzie, pomimo powyższych deklaracji, trudno będzie podnosić stopy procentowe.

W czwartek złoty minimalnie się osłabia, kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,1480, a USD/PLN 3,1580. Rodzimej walucie szkodzić będzie wzrost awersji do ryzyka wynikający m.in. z pogorszającej się sytuacji Włoch i Hiszpanii na rynku długu. Spadkom kursu EUR/USD towarzyszyć będzie deprecjacja złotego względem dolara amerykańskiego - kluczowym poziomem będą okolice 3,20.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: