eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: presja na ceny mieszkań utrzymuje się

USA: presja na ceny mieszkań utrzymuje się

2012-02-29 13:13

Grudniowy indeks S&P/Case Shiller, traktowany jako najbardziej wiarygodny miernik cen domów w Ameryce, spadł o 4% w skali roku, rozczarowując wyraźnie. Spodziewano się regresu, ale o 3,6%.

Przeczytaj także: USA: ożywienie na rynku mieszkaniowym

Rynki finansowe


Kończący się miesiąc na warszawskim parkiecie przebiegał bez większych zaskoczeń. Większość uczestników rynku zakładała, że dojdzie do korekty styczniowych zwyżek, natomiast otwartym było pytanie o jej głębokość. Na razie przybrała płaską formę, ale jednocześnie nie doszło ostatecznie do zakończenia tej korekty. Wciąż realne jest jej pogłębienie. Przed dzisiejszą sesją WIG zyskiwał w lutym 1,7%, dużo lepiej od dużych firm wypadały mniejsze. O ile WIG20 obniżył nieco swoją wartość, to mWIG40 (indeks średnich przedsiębiorstw) zyskał ponad 5%, a sWIG80 (indeks małych spółek) poszedł w górę aż o przeszło jedną dziesiątą. W podobnej skali, jak sWIG80, zwyżkował WIG-Plus, który zrzesza najmniejsze przedsiębiorstwa z naszego parkietu. Wśród indeksów branżowych najlepszy był WIG-Spożywczy, najsłabiej wypadł WIG-Paliwa. Zachowanie tego drugiego może być zaskakujące w kontekście drożejących paliw, ale trzeba pamiętać, że polskie firmy paliwowe, szczególnie PKN Orlen, praktycznie nie korzystają z wysokich cen ropy naftowej, bo nie mają wydobycia. Dla nich droga ropa to wyższe koszty surowca.
WIG-Budownictwo poszedł w górę w takim samym stopniu, jak WIG, co przy dużym udziale średnich spółek w tym sektorze trzeba potraktować jako słaby wynik. WIG-Deweloperzy stracił mniej więcej tyle co WIG20, na co złożył się głównie słaby wynik GTC. Natomiast duzi deweloperzy mieszkaniowi byli wciąż w cenie. Wyróżniał się zwłaszcza Dom Development. Dziś rynki czekają na wynik operacji LTRO.

Rynki nieruchomości


Grudniowy indeks S&P/Case Shiller, traktowany jako najbardziej wiarygodny miernik cen domów w Ameryce, spadł o 4% w skali roku, rozczarowując wyraźnie. Spodziewano się regresu, ale o 3,6%. Zniżka miesiąc wcześniej wynosiła 3,9%, więc mieliśmy do czynienia z przyspieszeniem spadku. To kolejne potwierdzenie, że nie ma co liczyć na szybkie odrodzenie się rynku mieszkaniowego w USA, a jedyne na co można liczyć w kolejnych miesiącach to stabilizowanie się sytuacji.

Z 20 branych pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika miast 19 odnotowało spadki w skali roku. Najmocniejsze były w Atlancie, blisko 13%. Jedynym miastem ze wzrostem cen było Detroit (0,5%). Rynkowi wciąż ciąży pokaźna podaż związana z złymi długami w bankach.

Dobre wiadomości napłynęły z Wielkiej Brytanii, gdzie w styczniu liczba zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne podniosła się do 58,7 tys. z 55 tys. miesiąc wcześniej. To wynik wyraźnie lepszy od spodziewanego przez ekonomistów.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Luty przyniósł na giełdach spodziewane zatrzymanie zwyżek, ale wciąż nie rozstrzygnęło się, czy korekta już się skończyła
  • Na amerykańskim rynku mieszkaniowym wciąż utrzymuje się presja na ceny

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: