BRE Bank: rozliczenia w chińskim juanie
2012-01-11 11:46
Przeczytaj także: Deutsche Bank PBC: rozliczenia w juanie
Wraz z rosnącym znaczeniem Chin na arenie międzynarodowej, rozliczenia w juanie (CNY) są coraz częściej poszukiwane przez polskich przedsiębiorców, stając się alternatywą dla rozliczeń przeprowadzanych dotychczas głównie w dolarze amerykańskim. BRE Bank obserwując te trendy oraz fakt ograniczonego dostępu do tej waluty w Polsce, zdecydował się udostępnić klientom możliwość rozrachunku w juanie.W ramach rozwiązania oferowanego przez bank klienci będą mogli dokonywać rozliczeń komercyjnych czyli płatności zagranicznych, jak również korzystać z instrumentów finansowania handlu takich jak inkaso dokumentowe, akredytywy oraz gwarancje. Dodatkowo będzie istniała możliwość otwarcia rachunku bankowego bieżącego lub pomocniczego w walucie CNY.
"Dzięki nowej ofercie nasi klienci realizujący transakcje z firmami z Chin wyeliminują ryzyko kursowe, zmniejszając liczbę przewalutowań w cyklu rozliczeniowym. Wykorzystanie juana pozwoli im także na skrócenie czasu rozliczeń oraz usprawnienie zarządzania płynnością. Łatwiej będzie także wycenić towary, a także uzyskać lepsze warunki cenowe. To zwiększy ich przewagę konkurencyjną na rynku " – mówi Dariusz Nalepa, dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej BRE Banku.
Firma korzystająca z rozliczeń w juanie może liczyć na istotny rabat sięgający, w niektórych przypadkach nawet 10 proc. wartości kontraktu, związany z urynkowieniem cen i odejściem od sztywnego kursu wymiany oraz możliwościom skorzystania z ulg podatkowych przez chińskich eksporterów.
Agentem rozliczeniowym BRE Banku dla nowej waluty transakcyjnej CNY został chiński oddział J.P. Morgan Chase Bank w Szanghaju. Kurs nowej waluty, po której następować będzie realizacja zleceń, publikowany jest w tabeli kursów walut BRE Banku.
Polska to jeden z największych partnerów gospodarczych Chin w Europie Środkowej, zarówno pod względem obrotów, jak również importu. Według danych Ministerstwa Gospodarki wartość chińskiego eksportu do Polski w pierwszej połowie 2011 roku wyniosła ponad 5 mld. dolarów. To ponad 14 proc. więcej niż w roku 2010. Chiny są drugą pod względem wielkości gospodarką na świecie i największym eksporterem. Z analiz Banku Rozrachunków Międzynarodowych wynika, że juan mógłby być jedną z trzech, obok dolara i euro, najważniejszą walutą na świecie pod względem obrotów na rynku walutowych. Warunkiem jest jednak jego pełna wymienialność na inne waluty.
![Wpłaty gotówkowe na konta firmowe płatne [© denphumi - Fotolia.com] Wpłaty gotówkowe na konta firmowe płatne](https://s3.egospodarka.pl/grafika/oferty-bankowe/Wplaty-gotowkowe-na-konta-firmowe-platne-iQjz5k.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Karta przedpłacona dla firm od BRE Bank
-
PKO BP: nowe kredyty dla firm
-
Millennium Księgowość - nowość dla klientów firmowych
-
3 mln zł i decyzja kredytowa w 20 min. Nowa oferta dla firm w Alior Banku
-
BGŻ BNP Paribas wprowadza nowe pakiety dla przedsiębiorców
-
Big banking, czyli duże przedsiębiorstwa i finanse
-
PKO BP przedstawia nową ofertę rachunków dla firm
-
Umowa Generalna dla klientów korporacyjnych Banku Pekao
-
Rachunek walutowy z kartą w PKO BP założysz przez internet
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)