eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Deutsche Bank PBC: rozliczenia w juanie

Deutsche Bank PBC: rozliczenia w juanie

2011-11-09 11:02

Deutsche Bank PBC udostępnił polskim firmom, prowadzącym wymianę handlową z partnerami z Chin, możliwość dokonywania rozliczeń oraz zakładanie rachunków bezpośrednio w walucie chińskiej (chiński juan).

Przeczytaj także: BRE Bank: rozliczenia w chińskim juanie

Wprowadzone przez Deutsche Bank PBC rozwiązanie eliminuje ryzyko kursowe i umożliwia negocjowanie lepszych warunków kontraktu. Polska to największy partner gospodarczy Chin w Europie Środkowej zarówno pod względem obrotów, jak również importu.

Polskie firmy, posiadające partnerów handlowych w Chinach, rozliczają się z nimi głównie w dolarach amerykańskich. W efekcie obie strony narażone są na ryzyko kursowe, ponieważ polski przedsiębiorca musi wymienić złotówki na dolary, aby zapłacić chińskiemu eksporterowi, ten zaś zmuszony jest do wymiany dolarów na juany. – Rozliczanie się przez polskich eksporterów i importerów w juanie zmniejsza liczbę przewalutowań w cyklu rozliczeniowym, co pozwala wyeliminować ryzyko kursowe – mówi Monika Szlosek, odpowiedzialna m. in. za Bankowość Detaliczną oraz obszar rozliczeń w Deutsche Bank PBC.

Zdaniem Polsko – Chińskiej Izby Gospodarczej możliwość rozliczania transakcji bezpośrednio w walucie chińskiej pozwoli polskim firmom na negocjowanie lepszych warunków kontraktu. – Według naszej obserwacji i rozmów z polskimi przedsiębiorcami szacujemy, że polskie firmy rozliczając się w juanie będą mogły negocjować ze swoimi partnerami obniżenie ceny nawet o 5 – 10% proc. Importerzy mogą więc uzyskać niższą cenę za sprowadzany towar, co jednocześnie pozwoli uzyskać wyższą marżę na sprzedawanych towarach – mówi Rajmund Żelewski z Polsko – Chińskiej Izby Gospodarczej.

Polscy przedsiębiorcy, prowadzący wymianę handlową z firmami z Państwa Środka, mogą skorzystać w Deutsche Bank PBC zarówno z rozwiązań podstawowych: otwarcia konta i dokonywania rozliczeń w walucie chińskiej, jak i różnego rodzaju instrumentów rynku walutowego jak transakcje forward i forex. Mechanizm rozliczeń w juanie jest analogiczny jak w innych walutach. Firma powinna sprawdzić, czy chiński kontrahent znajduje się na tzw. liście Mainland Designated Enterprises (MDE), chińskich firm uprawnionych do rozliczania się z zagranicznymi partnerami w juanie. Ten warunek nie dotyczy firm z Honkongu, które mogą dokonywać transakcji z zagranicznymi partnerami w juanach bez ograniczeń. Polski przedsiębiorca, na podstawie faktury wystawionej w juanach, nabywa w Deutsche Bank PBC walutę do celów rozliczeniowych po określonym kursie (transakcja spot). Następnie składa zlecenie przelewu należności na konto chińskiego kontrahenta za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej db easyNET lub db powerNET.

Z kolei, w przypadku sprzedaży towarów do Chin, polski eksporter podaje numer swojego rachunku w juanach chińskiemu kontrahentowi, który przelewa kwotę należności na wskazane konto. W tym przypadku nie ma znaczenia to, czy kontrahent jest firmą z Chin kontynentalnych czy z Hongkongu. Klient może następnie dowolnie dysponować juanami, przeznaczając je na zapłatę należności swoim chińskim dostawcom, eliminując ryzyko kursowe, czy też wymieniając je na złote lub inną walutę.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: