eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze produkty oszczędnościowe IX 2011

Najlepsze produkty oszczędnościowe IX 2011

2011-10-19 10:01

Najlepsze produkty oszczędnościowe IX 2011

TOP 10 najlepszych na rynku lokat 3-miesięcznych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym banki odnotowały wzrost aktywności w obszarze produktów oszczędnościowych - podaje raport "Najatrakcyjniejsze nowe i zmodyfikowane produkty oszczędnościowe, które pojawiły się w ofercie banków we wrześniu 2011". Raport został opracowany w oparciu o zasoby systemu www.ismnet.pl.

Przeczytaj także: Najlepsze produkty oszczędnościowe VII-VIII 2011

Przyczyn takiej sytuacji można upatrywać kilka. Po pierwsze wzrost w sierpniu inflacji do poziomu 4,30% wymusił uatrakcyjnienie przez kolejne banki swojej oferty depozytowej. Istotny wpływ miały też prawdopodobnie zbliżające się zmiany ustawowe, których celem będzie likwidacja lokat umożliwiających unikanie podatku Belki. Na te dwie przyczyny nałożyła się również zła sytuacja na giełdach papierów wartościowych, co motywowało wielu indywidualnych graczy do zainteresowania się mniej dochodowymi ale, za to bezpieczniejszymi produktami. Wszystko to spowodowało, że do wyścigu o jesienne oszczędności Polaków przystąpiły kolejne banki. W wyniku ich działań na rynku pojawiły się nowe depozyty z dzienną kapitalizacją, podwyższano oprocentowanie już funkcjonujących lokat, a także wprowadzono dużo produktów strukturyzowanych w formie lokat lub ubezpieczeń. To wszystko czyni ofertę banków coraz atrakcyjniejszą. Jak pokazuje zamieszczone w raporcie zestawienie TOP 10 lokat 3-miesięcznych, 6-miesięcznych i 12-miesięcznych (na dzień 14.10.11) w wielu przypadkach można znaleźć depozyty pozwalające nie tylko zabezpieczyć pieniądze przed inflacją, ale również zarobić. Dodatkowo analizując aktywność banków w obszarze depozytowym w pierwszej dekadzie października można się spodziewać, że w całym nadchodzącym miesiącu instytucje finansowe będą intensyfikować swoje działania walcząc o oszczędności Polaków.

W raporcie opisano najciekawsze nowe produkty oszczędnościowe, które pojawiły się w ofercie bankowej we wrześniu 2011 r. oraz już istniejące, których parametry zostały zmodyfikowane na korzyść klientów. Przy opisie lokat z dzienną kapitalizacją w nawiasach podane jest oprocentowanie odpowiedników tzw. „standardowych lokat” uwzględniających podatek Belki. Skrót (SZ) oznacza datę, w której zakończono sprzedaż produktu, a (TR) informuje do kiedy dany instrument finansowy jest w ofercie. Raport został przygotowany w oparciu o zasoby systemu monitoringu konkurencji bankowej ISMnet.pl. W bazie wiedzy gromadzone są informacje o 73 instytucjach finansowych: bankach, SKOK-ach, pośrednikach i operatorach sieci bankomatów/wpłatomatów/POS. Codziennie w ramach ISMnet.pl zbierane są informacje z 6 kluczowych z punktu widzenia konkurencji obszarach: zmianach w ofercie produktowej, polityce cenowej, rozwoju sieci dystrybucji, działaniach promocyjnych, polityce personalnej i innych aktywnościach banków. Zgromadzone zasoby można przeszukiwać według 33 kryteriów informacyjno/produktowych oraz 73 konkurentów, a z uzyskanych informacji szybko generować raporty. Projekt ISMnet.pl realizowany jest w ramach programu unijnego „Innowacyjna Gospodarka”.

1. LOKATY 3M i zbliżone

fot. mat. prasowe

TOP 10 najlepszych na rynku lokat 3-miesięcznych

TOP 10 najlepszych na rynku lokat 3-miesięcznych

We wrześniu najciekawszym nowym produktem na rynku depozytów 3-miesięcznych była „Igo lokata” Inteligo. To pierwszy produkt w ofercie tego banku skierowany również do osób nie posiadających w nim konta. Każdy klient mógł założyć dowolną ilość „Igo lokat” oprocentowanych 4,45% (odp. 5,52%), a min. kwota inwestycji wynosiła 1000zł. Drugą nowością było zaproponowanie przez ING Bank Śląski posiadaczom kont oszczędnościowych „Lokaty dla Inwestora”. Biorąc jednak pod uwagę minimalny wkład wymagany przez bank w kwocie 50000zł oraz oprocentowanie 4,50%, na tle rynku oferta nie stanowiła atrakcyjnej alternatywy dla produktów konkurencji. ING Bank Śląski podwyższył również we wrześniu oprocentowanie „eLokaty” z 3,50% do 4,00%. We wrześniu kolejny raz w ostatnich miesiącach Kredyt Bank podwyższył oprocentowanie 3-miesięcznej lokaty „e-Constans” z dzienną kapitalizacją. Tym razem z 4,86% (odp. 6,00%) do 5,00% (odp. 6,20%), co spowodowało, że oferta tej instytucji pozytywnie wyróżniła się w grupie banków średniej wielkości.

 

1 2 ... 4

następna

mBank RATY

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: