eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze produkty oszczędnościowe VII-VIII 2011

Najlepsze produkty oszczędnościowe VII-VIII 2011

2011-09-09 10:59

Najlepsze produkty oszczędnościowe VII-VIII 2011

Atrakcyjne lokaty 3M i zbliżone okresem, wprowadzone do oferty banków lub zmodyfikowane na korzyść k © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nadal wysoki wskaźnik inflacji 4,1% w lipcu i zbliżające się zmiany ustawowe, których celem będzie likwidacja lokat umożliwiających unikanie podatku Belki, spowodowały w wakacje znaczącą aktywność banków w obszarze produktów oszczędnościowych. Dodatkowo w sierpniu zjawisko to zostało wzmocnione przez silne spadki na giełdach papierów wartościowych, które skłoniły dużą ilość indywidualnych graczy do poszukiwania mniej zyskownych, ale za to bezpieczniejszych instrumentów finansowych - podaje raport "Najatrakcyjniejsze nowe i zmodyfikowane na korzyść klienta produkty oszczędnościowe, które pojawiły się w ofercie banków w lipcu i sierpniu 2011". Raport został opracowany w oparciu o zasoby systemu www.ismnet.pl monitorującego codziennie działania 62 banków, SKOK-ów i pośredników działających na polskim rynku.

Przeczytaj także: Najlepsze produkty oszczędnościowe I-III 2012

Te wszystkie przyczyny oraz zbliżająca się jesień, czyli tradycyjny czas oszczędzania spowodowały, że banki na polu produktów oszczędnościowych wykazały w miesiącach lipcu i sierpniu niespotykaną w tym roku aktywność. Biorąc pod uwagę, że okres wakacji tradycyjnie jest dość „sennym czasem” w sektorze usług finansowych, zaskakująco duże ożywienie banków, może zwiastować we wrześniu i październiku znaczne nasilenie ofensywy depozytowej. Może za tym przemawiać fakt, iż główne działania w zakresie wprowadzania nowych produktów i zwiększania finansowej atrakcyjności już istniejących zostały przeprowadzone przede wszystkim przez banki małej i średniej wielkości. Występują zatem coraz większe niekorzystne dysproporcje w ofercie dużych instytucji w stosunku do elastycznie i szybko reagujących na potrzeby klientów mniejszych graczy rynkowych.

LOKATY


Dominującą grupą produktów oszczędnościowych wprowadzanych lub modyfikowanych w lipcu i sierpniu br. były lokaty z dzienną kapitalizacją. Podstawowym atrybutem tej grupy instrumentów finansowych jest możliwość uniknięcia podatku Belki, a tym samym zwiększenia rentowności inwestycji. W porównaniu do wcześniejszych działań banków, które koncentrowały się na oferowaniu lokat jednodniowych, w lipcu i sierpniu wyraźnie widać tendencję do pozyskania środków klienta na dłuższy okres. Dominowały lokaty na okres 3, 4 i 6 miesięcy, czyli takie, które zakończą się przed nowym rokiem, kiedy to najprawdopodobniej zostanie zablokowana możliwość unikania płacenia podatku Belki. Pojawiły się jednak również oferty o horyzoncie czasowym 12 miesięcy, o konstrukcji pozwalającej uniknąć obciążeń ze strony fiskusa.

Lokaty 3 miesięczne i zbliżone okresem

Najatrakcyjniejszą propozycję ulokowania pieniędzy zaproponował w okresie wakacyjnym neoBANK w ramach „Lokaty onLine” z dzienną kapitalizacją oprocentowaną 6,86% (odp. 8,50%). Skorzystać z oferty mogły osoby, które znalazły się w gronie 2000 pierwszych, nowych klientów i zdeponowały kwotę 10000zł. Dla pozostały klientów bank miał propozycję niżej oprocentowaną 6,00% (odp. 7,44%), choć na tle rynku nadal bardzo korzystną. Podobnie zachęcał do skorzystania ze swoich usług Meritum Bank. Jedną „Lokatę Powitalną” oprocentowaną 6,83% (odp. 8,44%) o wartości do 10000zł, mógł założyć wraz z otworzeniem konta każdy nowy klient tego banku. W ofercie Meritum Banku atrakcyjną propozycją była również lokata „Meritum Zysku” z dzienną kapitalizacją, oprocentowana 5,30% (odp. 6,59%) i co istotne dostępna też dla osób, które do tej pory nie korzystały z usług banku.

Jeśli oszczędzającym nie udało się znaleźć w gronie 2000 nowych klientów neoBANKU lub istniała potrzeba zdeponowania kwoty większej niż 10000zł, warto było zainteresować się „Lokatą Wyborczą” Idea Banku. Bank zapewniał, że w przeciwieństwie do polityków, którzy żonglują obietnicami, u nich każdy mógł liczyć na konkret w postaci oprocentowania 6,43% (odp. 8,00%).

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: