eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Umowa leasingowa: jakie są jej koszty?

Umowa leasingowa: jakie są jej koszty?

2010-09-17 13:06

Przeczytaj także: Leasing: jakie korzyści?


Leasing finansowy

Przedmiot umowy jest traktowany jako składnik majątkowy leasingobiorcy, dlatego też odpisy amortyzacyjne należą do jego obowiązków. Mniejsze są za to koszty uzyskania przychodu przez leasingobiorcę, ponieważ płaci on nie całą kwotę rat leasingowych, ale tylko część odsetkową. Inaczej również jest w przypadku rozliczenia podatku VAT, jest on płatny z góry już przy pierwszej racie leasingowej. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może stać się pełnoprawnym właścicielem przedmiotu leasingowanego. Leasing finansujący jest podobną formą do kredytu bankowego, różni się tylko przedmiotem umowy – w leasingu jest to środek trwały, a kredyt dostarcza gotówki. Zazwyczaj tą formę leasingu stosuje się przy zakupie sprzętu medycznego, który jest opodatkowany ulgowo – siedmioprocentowym VATem, ponieważ dla przedmiotów o wyższym opodatkowaniu, jest to najmniej korzystna finansowo forma leasingu.

Koszty bezpośrednio zależą od wysokości rat leasingowych, natomiast wartości wykupu przedmiotu umowy i okres trwania umowy wpływają na wartość kwot leasingowych. Leasingobiorca może manipulować tymi czynnikami, by uzyskać najlepsze korzyści finansowe dla swojej firmy.

Zmniejszenia rat leasingowych można dokonać trzema sposobami: poprzez zwiększenie poziomu pierwszych kilku rat, podniesienie poziomu wartości wykupu przedmiotu umowy po jej zakończeniu lub wydłużenie okresu trwania umowy. Ostatni sposób jednak spowoduje wzrost sumy płatności odsetkowych. Natomiast z drugiej strony według prawa nie można skrócić terminu spłaty o czas krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego lub mniej niż 10 lat w przypadku nieruchomości.

Jeśli leasingobiorcy zależy na mniejszej kwocie wykupu przedmiotu umowy, może ją uzyskać wpłacając wysokie bieżące raty leasingowe. Pamiętać należy również o tym, że wysokość rat może ulec modyfikacji w trakcie trwania umowy. Warto też skorzystać z kalkulatorów leasingowych, łatwo dostępnych w Internecie.

Przystępując do umowy leasingowej przedsiębiorca powinien być pewny swojej sytuacji finansowej, przynajmniej na okres trwania kontraktu. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na rodzaj finansowania leasingu oraz dokładnie zapoznać się z treścią umowy leasingowej, to pomoże leasingobiorcy spokojnie i bezpiecznie korzystać z uroków umowy leasingowej.

poprzednia  

1 2

oprac. : Magdalena Bednarz / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: